Goniec.pl

Kancelaria Prezydenta

11 listopada. Andrzej Duda przemówił do Polaków. "Jako prezydent RP chcę was przeprosić"

11 Listopada 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Andrzej Duda przed Grobem Nieznanego Żołnierz zdecydował się na niecodzienne słowa. Prezydent w czasie przemówienia z okazji 11 listopada postanowił publicznie wygłosić przeprosiny. Skierowane zostały do konkretnych osób.

Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się w Warszawie niemal z samego rana. Tuż po godzinie 12 przemówienie w ramach uroczystości 11 listopada wygłosił Andrzej Duda.

Chociaż przekrój tematów poruszanych przez Andrzeja Dudę był wyjątkowo szeroki, to uwagę zawracają krótkie słowa dotyczące szczerych przeprosin. Prezydent nie zapomniał jednak o szczególnych podziękowaniach. Miały one osłodzić trudy "poniżanych".

11 listopada. Andrzej Duda przeprasza na placu Piłsudskiego

11 listopada to dzień, gdy każdy polityk zwraca się do Polaków ze specjalnym przekazem z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mateusz Morawiecki i Donald Tusk opublikowali specjalne filmy , ale Andrzej Duda wypełnił obowiązki prezydenta i pojawił się na placu Piłsudskiego.

Andrzej Duda wygłosił przemowę, stojąc przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Prezydent nie tylko podziękował za lata edukacji młodych Polaków i zwrócił uwagę, że uczenie o historii musi trwać mimo sprzeciwu niektórych środowisk.

Sporą część w przemówienia Andrzeja Dudy z okazji 11 listopada zajęły podziękowania. Szybko okazało się, że to jedynie wstęp do znaczących słów, które prezydent potraktował wyjątkowo osobiście.

- Jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy z czystym sercem, z dodaniem ojczyźnie, z wiarą w konieczność działania dla jej dobra […] pełnili swoją służbę i służyli jako wolontariusze na polskiej granicy - mówił do mikrofonu Andrzej Duda, a z jego twarzy nie znikał poważny wyraz.

- Dziękuję wam za to z całego serca - podkreślał kilkukrotnie Andrzej Duda . - Jeszcze raz chce wam podziękować i jako prezydent RP przeprosić was za to, że często musieliście znieść przeciwności, obelgi i trudne słowa, ale wierzcie mi. Opłacała się ta służba. Sami z resztą na przestrzeni ostatnich miesięcy to widzieliście - dodał prezydent obecny na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Dużo na temat Ukrainy i specjalny gość

Andrzej Duda w czasie celebrowania 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę nie mógł pominąć tematu toczącej się za wschodnią granicą wojny i zmagań Ukraińców walczących o wolność.

Temat pomocy Ukraińcom także jest powodem dumy Andrzeja Dudy. - Dziękuję tym, którzy przyjęli przybyszów z Ukrainy, którzy przynosili pomoc i oferowali wsparcie. Dziękuję za wszystko, co czyniliście. To były i są działania w obronie wolności naszej i naszej części Europy - powiedział prezydent.

Tuż za Andrzejem Dudą zobaczyć można było polityka niezwiązanego z polską sceną polityczną. Prezydent RP wyjaśnił, że to gość specjalny. Na placu Piłsudskiego pojawił się Gitanas Nausėda, prezydent Litwy wraz z małżonką.

Wiara Andrzeja Dudy w suwerenność Polski nie słabnie

Wśród tematów poruszanych przez Andrzeja Dudę nie pojawiła się tylko duma z postawy Polaków wobec tragedii Ukraińców, czy silne pragnienie wygłoszenia przeprosin za nieprzyjemności związane z ksenofobicznymi komentarzami kierowanymi w stronę strażników granicznych, czy wolontariuszy pracujących na granicy.

Andrzej Duda powrócił pamięcią do czasu pandemii koronawirusa oraz podkreślił, że wzrost cen to coś, co przeraża wszystko władze, w tym samego prezydenta. - Niech żyje Polska - powiedział na sam koniec.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Minister Maląg przekazała szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Andrzej Duda ujawnił szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie. Wstrząsająca reakcja na wyrok
Czytaj więcej >

Polityka

Szef MON pilnie zaapelował do wszystkich Polaków. Chodzi o "siatkę szpiegowską"
Czytaj więcej >

Polityka

Pieniądze z 500 plus będą wyższe? Możliwe, ale nie jest wykluczony również próg dochodowy
Czytaj więcej >

Polityka

Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw. Zmiany w Kodeksie wyborczym stały się faktem
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]