Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918)
Koncert 11 listopada, transmitowany przez TVP, przyniósł widzom występy wielu gwiazd, takich jak Piotr Cugowski, Kayah czy Enej. Niestety telewizyjne obchody Święta Niepodległości nie spodobały się odbiorcom, którzy wytykają organizatorom ignorancję. O co im dokładnie chodzi?
Niebezpieczne incydenty w czasie obchodów Święta Niepodległości w Warszawie. Policjanci poinformowali o groźnym zdarzeniu, w którym poszkodowane zostało roczne dziecko. Maluch nagle przestał oddychać, przerażeni rodzice zwrócili się z prośbą o pomoc do funkcjonariuszy. Obrażenia odniosła 60-letnia kobieta i mężczyzna, konieczna była pilna interwencja ratowników medycznych.
Polacy świętują dzień 11 listopada, a ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości. Wśród noszonych transparentów nie brak tych, które odnosiły się do obecnie rządzących. Uczestnicy marszu głośno protestowali przeciwko “ukrainizacji Polski”, niektórzy nie szczędzili mocnych słów w kierunku Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego. Zdjęcia i filmy z obchodów dostępne są na końcu artykułu.
Osobom uczestniczącym 11 listopada w marszach czy innych wydarzeniach na świeżym powietrzu zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla części Polski. Sytuacja powtórzy się także w nocy z poniedziałku na wtorek, niebezpiecznie będzie zwłaszcza na drogach.
W poniedziałek, punktualnie o godzinie 14 w Warszawie ruszył Marsz Niepodległości. Według informacji przekazanych przez organizatorów, w wydarzeniu bierze udział co najmniej 100 tys. osób. Okazuje się jednak, że nie wszyscy, którzy przybyli na marsz, wezmą w nim udział. Stołeczna policja poinformowała, że jeszcze przed imprezą zatrzymano dziesiątki osób.
Na początku października media obiegła informacja o urazie, jakiego nabawił się Andrzej Duda. Podczas spotkania z prezydentką Gruzji Salome Zurabiszwili kamery szybko uchwyciły opatrunek na jego prawej dłoni. Wówczas Kancelaria Prezydenta bagatelizowała sprawę. Wszystko wyszło na jaw podczas obchodów Święta Niepodległości.
Już dziś w Polsce obchodzimy Święto Niepodległości. Obchody tradycyjnie najhuczniej odbędą się w Warszawie. Tam też policja wprowadziła istotne zakazy, których złamanie będzie wiązało się z poważnymi konsekwencjami.
Bardzo ważna informacja tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości dla klientów banków, którzy planują w najbliższym czasie wykonać przelew Elixir. 11 listopada nie będzie to możliwe. Krajowa Izba Rozliczeniowa radzi obywatelom, co powinni w takiej sytuacji zrobić.
Już w poniedziałek, 11 listopada w całej Polsce odbędą się obchody Święta Niepodległości. Z tej okazji na wielu domach czy instytucjach państwowych pojawią się biało-czerwone flagi. Istnieją jednak miejsca, gdzie kategorycznie nie można ich wywieszać, bowiem mogą wówczas stanowić “śmiertelną pułapkę”.
Kuriozalne sceny rozegrały się w Warszawie 11 listopada tuż po Marszu Niepodległości. Pewien mężczyzna przechodząc obok jednego z lokali, zauważył wiszącą na nim tęczową flagę. Postanowił ją zerwać. Konsekwencji, jakie go spotkały chyba się nie spodziewał. Jest reakcja właściciela lokalu.
11 listopada w Dniu Święta Niepodległości o godzinie 14.00 spod ronda Dmowskiego w centrum Warszawy wyruszył Marsz Niepodległości. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego uczestnicy marszu ruszyli w kierunku Stadionu Narodowego. Policja interweniowała w związku z incydentem jeszcze przed startem pochodu.
W sobotę 11 listopada obchodzimy w Polsce Święto Niepodległości. Z tej okazji w Warszawie w południe rozpoczęły się uroczyste obchody uroczystości z udziałem najważniejszych polityków w kraju, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą. - Dla nas, Polaków, ten dzień 11 listopada jest dniem radości, jest dniem dumy, jest dniem chwały - mówił prezydent w swoim przemówieniu.
Już dzisiaj 11 listopada w Polsce obchodzimy Święto Niepodległości. Z tej okazji po godzinie 14.00 ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości. Policja intensywnie działa nad bezpieczeństwem obchodów w stolicy. O wszystkim informuje w mediach.
11 listopada w Polsce obchodzić będziemy Święto Niepodległości. Tego dnia, w związku z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w dwóch polskich miastach obowiązywać będzie specjalny zakaz. Może dotyczyć wielu Polaków.
Już jutro 11 listopada w Polsce obchodzone będzie Święto Niepodległości. Jakiej pogody mogą spodziewać się wszyscy ci, którzy chętnie wezmą udział w obchodach tej uroczystości? Synoptycy zdradzają przewidywania. Nie jest dobrze.
Święto Niepodległości obchodzone w Polsce 11 listopada to jedno z najważniejszych świąt narodowych. Tego dnia rodacy mają dzień wolny od pracy. Wielu z nich uczestniczy wówczas w nabożeństwie kościelnym. Czy msza święta i udział w niej 11 listopada to obowiązek każdego katolika? Kodeks Prawa Kanonicznego nie zostawia w tym temacie wątpliwości.
Część Polaków ma powody do radości, już niedługo zyskają dodatkowy dzień wolny. Wszystko za sprawą faktu, iż 11 listopada przypada w sobotę. Nie znaczy to jednak, że pracownik traci możliwość ze skorzystania z ustawowo wolnego dnia. Przepisy mówią jasno.
Za nami 2022 rok, który jeśli chodzi o kalendarz, nie był łaskawy. Niestety, przed nami kolejne, mało sprzyjające dłuższemu wypoczynkowi dwanaście miesięcy, w czasie których wiele świąt państwowych i kościelnych wypadnie w sobotę lub niedzielę. Na polujących na dni błogiej laby czeka jednak kilka okazji, które można będzie wykorzystać. Sprawdź, kiedy wziąć wolne, by małym kosztem wydłużyć sobie przerwę od pracy.
Marsze Niepodległości co roku przyciągają wiele Polek i Polaków. Ten główny, odbywający się w Warszawie, organizowany przez skrajnie prawicowe organizacje, zrzesza zazwyczaj największy tłum. W pochodzie, ramię w ramię maszerują ludzie o różnych poglądach, przekonaniach i zdaniu. Dla ludzi o skrajnych poglądach jest to często okazja do wyrażenia swojej opinii głośno. Dziennikarze Gońca.pl byli dzisiaj na miejscu i rozmawiali z maszerującymi. Kilka słów w rozmowie z naszą redakcją powiedział m.in. człowiek w kowbojskim kapeluszu.
Rafał Trzaskowski, który jako prezydent Warszawy, co roku, 11 listopada, ma wyjątkowo dużo pracy, zwrócił się bezpośrednio do Polek i Polaków. Z okazji Święta Niepodległości polityk zaapelował do wszystkich rodaków o jedność, a także tłumaczył co w jego mniemaniu oznacza słowo "patriotyzm".
Robert Bąkiewicz ma kłopoty i kwestią czasu jest pozbawienie go funkcji szefa Stowarzyszenia Marszu Niepodległości. - Krytycznie oceniamy jego, zwłaszcza drugą kadencję, obecną - powiedział Robert Winnicki w rozmowie z Goniec.pl. Polityk dodał, że Robert Bąkiewicz charakteryzuje się "wasalizmem względem partii rządzącej".Robert Bąkiewicz nie cieszy się poparciem wśród kolegów i koleżanek ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Robert Winnicki podczas rozmowy z dziennikarzem Goniec.pl ujawnił, że niedługo na kluczowym stanowisku dojdzie do znaczącej zmiany.Dni Roberta Bąkiewicza w szeregach Stowarzyszenia Marszu Niepodległości zostały już policzone? Zdaniem Roberta Winnickiego decyzja już zapadła. Przeciwko twarzy marszów środowisk prawicowych wytoczono szereg poważnych zarzutów.
Marsz Niepodległości 2022 odbędzie się nie tylko w Warszawie. Również w innych miastach trwają przygotowania do wspólnego przemarszu. W niektórych przypadkach przejścia będą nawet dwa, bo miasto samo organizuje swoje uroczystości. Czego można się spodziewać i gdzie?
11 listopada, czyli Święto Niepodległości, to czas wielu tradycji, które w Polsce są chętnie kultywowane. Niektóre z nich były niegdyś charakterystyczne tylko dla konkretnych regionów, teraz jednak rozproszyły się już po całym kraju.
Andrzej Duda przed Grobem Nieznanego Żołnierz zdecydował się na niecodzienne słowa. Prezydent w czasie przemówienia z okazji 11 listopada postanowił publicznie wygłosić przeprosiny. Skierowane zostały do konkretnych osób.Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się w Warszawie niemal z samego rana. Tuż po godzinie 12 przemówienie w ramach uroczystości 11 listopada wygłosił Andrzej Duda.Chociaż przekrój tematów poruszanych przez Andrzeja Dudę był wyjątkowo szeroki, to uwagę zawracają krótkie słowa dotyczące szczerych przeprosin. Prezydent nie zapomniał jednak o szczególnych podziękowaniach. Miały one osłodzić trudy "poniżanych".
Mateusz Morawiecki zabrał głos z okazji 11 listopada. Niespodziewanie szef rządu PiS przemówił jednym głosem z Donaldem Tuskiem. Niemniej to rodzina otrzymała najwięcej uwagi ze strony premiera. Polityk zdradził, jak co roku wygląda jego celebrowanie Narodowego Święta Niepodległości.Mateusz Morawiecki stanął na tle biało-czerwonej flagi i z okazji 11 listopada zwrócił się do Polaków. Zaskoczeniem była insynuacja, gdzie szef rządu PiS przyznaje, iż dzień niepodległości nie wygląda tak, jak powinien.- 11 listopada jest świętem podniosłym, ale chyba czas najwyższy by stał się świętem radosnym - słyszmy na specjalnym filmie opublikowanym w piątek przed południem przez Mateusza Morawieckiego.
Dzień Niepodległości to doskonała okazja, by w biało-czerwonych barwach przypomnieć o sobie na Instagramie. Niektórym z celebrytek przyświeca właśnie ten cel, są jednak i takie gwiazdy, które autentycznie chcą zamanifestować swoją przynależność do narodu i oddać hołd tym ludziom, którzy walczyli o to, by teraz mogły prowadzić dostatnie i beztroskie życie. Oto poranny przegląd polskiego Internetu, w którym pokazujemy, jak osoby znane w przestrzeni medialnej świętują wyjątkowy dzień wszystkich Polaków. Każdy ma swój sposób, lecz dziś liczy się jedność.
Donald Tusk z okazji 11 listopada wypuścił w piątek rano specjalny film. Lider Platformy Obywatelskiej stwierdził, że Narodowe Święto Niepodległości to święto "zakochanych w Polsce". - Biało czerwony sztandar i orzeł biały nie są po to, by ludzi dzielić - dodawał były premier.Donald Tusk w piątek rano opublikował w mediach społecznościowych specjalny film nagrany z okazji 11 listopada. Lider Platformy Obywatelskiej podzielił się w nim kilkoma ważnymi tezami.Były premier nie ukrywa, że nie zgadza się z Robertem Bąkiewiczem i jego Marszem Niepodległości. Donald Tusk nie ma jednak zamiaru pozwolić na to, by święto niepodległości zostało zaanektowane przez skrajną prawicę.
11 listopada w trzech miastach w Polsce będzie obowiązywać specjalny przepis. Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji wydał rozporządzenie, które obowiązuje tylko i wyłącznie w Święto Niepodległości. Chodzi o broń i prawo do jej noszenia.11 listopada powinien być dniem, gdy wszyscy Polacy razem i z uśmiechem na ustach świętują odzyskanie przez Polskę niepodległości. Niestety Narodowy Dzień Niepodległości został zagrabiony przez agresywną i ksenofobiczną grupę radykalnych prawicowców, którzy praktycznie co roku niszczą Warszawę oraz powstrzymują rodziny z dziećmi przed wyjściem na przemarsz ulicami stolicy.Tegoroczny dzień niepodległości odbywa się w cieniu wojny w Ukrainie i podejrzenia, iż argument prowokacji ze strony Rosjan zostanie wykorzystany do usprawiedliwienia chuligańskich wybryków. Mariusz Kamiński postanowił działać i wprowadził jednodniowe rozporządzenie.