Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > ZUS wysyła listy do Polaków. W środku ważne informacje
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 05.04.2024 19:39

ZUS wysyła listy do Polaków. W środku ważne informacje

list, ZUS
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyśle do tysięcy emerytów dwa listy. W skrzynkach seniorów pojawią się kluczowe informacje dotyczące wypłacanych przez ZUS pieniędzy. To kluczowe informacje na temat tegorocznej waloryzacji oraz wysokości 13. emerytury.

ZUS wyśle dwa specjalne listy

Pieniądze z 13. emerytury już trafiły do pierwszych seniorów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę trzynastek jeszcze w marcu z racji wypadających 1 kwietnia świąt wielkanocnych. Chociaż wypłaty trwają, to nadal brakuje ważnej decyzji formalnej. Już niedługo pojawi się ona w skrzynkach na listy Polaków.

ZUS wyśle do emerytów i rencistów dwa specjalne listy. Dokumenty dotyczą tego, na jakie pieniądze liczyć mogą w najbliższym czasie seniorzy. Nie jest to nowość i fakt, iż decyzje dotyczące przyznania 13. emerytury trafiają już po tym, jak dodatkowe pieniądze trafiły już do części uprawnionych, jest coroczną praktyką urzędników.

TVP przekazała tragiczną wiadomość. "Zmarł nasz telewizyjny kolega"

Tematem listów od ZUS będą pieniądze

List od ZUS w skrzynce odbiorczej to dobra wiadomość. Jak wyjaśnia portal infor.pl, pierwsze z pism wysłanych przez urzędników będzie dotyczyło waloryzacji. Emeryci i renciści otrzymają dokładną informację na temat tego, jak po 1 marca 2024 r. wzrosły świadczenia wypłacane przez ZUS.

ZOBACZ: Tego od pracowników Biedronki nigdy nie usłyszysz. Nagranie hitem sieci

Drugi list, który trafi do emerytów, a jego nadawcą będzie lokalny oddział ZUS, dotyczy 13. emerytury. Urzędnicy w każdym przypadku indywidualnie poinformują świadczeniobiorcę o tym, ile i na jakich zasadach należy się wypłata trzynastki. W 2024 r. 13. emerytura wynosi 1780,96 zł, a więc dokładnie tyle, ile minimalna emerytura.

Waloryzacja i 13. emerytura, ZUS pisze do Polaków

Niektórzy emeryci i renciści otrzymają list od ZUS już po tym, jak na ich konta trafi 13. emerytura. Harmonogram wypłat trzynastki przewiduje jednak, iż aż do końca kwietnia urzędnicy będą zlecać przelewy i wręczać listonoszom pieniądze w ramach tego dodatkowego świadczenia emerytalnego.

ZOBACZ: Zła wiadomość dla seniorów. “13. i 14. emerytura podlega zwrotowi”

Kiedy wypłata 13. emerytury? Daty wypłaty pieniędzy przez ZUS zostały  podane już wcześniej. Dodatkowe pieniądze trafiają do Polaków w dniu, gdy normalnie dostaliby emeryturę. W 2024 r. ZUS wypłaci 13. emeryturę w dniach:

  • 29 marca (zmiana z 1 kwietnia z powodu Wielkanocy),
  • 5 kwietnia (emerytury powinny zostać wypłacone 6 kwietnia, ale jest to sobota),
  • 10 kwietnia,
  • 15 kwietnia,
  • 19 kwietnia (dzień wcześniej niż wypłacana jest emerytura, gdyż 20 kwietnia wypada w sobotę),
  • 25 kwietnia.

Źródło: infor.pl