Kiedy druga waloryzacja emerytur i rent? Jest termin, seniorzy poznali pierwsze szczegóły
Pojawiły się nowe informacje na temat drugiej waloryzacji emerytur i rent. Projekt ustawy pojawił się w wykazie prac legislacyjnych rządu. Poznaliśmy zasady wyliczania drugiej waloryzacji. Opublikowany dokument wyjaśnia również, kiedy seniorzy mogą mieć nadzieję na dwukrotną podwyżkę świadczeń w ciągu roku. Warunek jest jeden.
Decyzja ws. podwójnej waloryzacji niemal zapadła
Podwójna waloryzacja emerytur i rent nie jest już jedynie odległym planem. W poniedziałek (25.03) w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt, który może zmienić finanse w wielu polskich domach. Dotyczy od ewentualnej drugiej podwyżki świadczeń wypłacanych przez ZUS.
Waloryzacja emerytur i rent ma miejsce 1 marca. Podczas kampanii wyborczej padła jednak obietnica, że świadczenia mogą wzrastać nawet dwukrotnie w ciągu jednego roku kalendarzowego. Znamy pierwsze szczegóły proponowanego rozwiązania.
Wiadomo, co teraz stanie się z księżną Kate. Widzieli, jak się pakujeKiedy druga waloryzacja emerytur? Padł termin
Kiedy wypadać ma druga waloryzacja emerytur i rent? Niejasny termin mówiący o jesieni został właśnie uściślony. Zgodnie z projektem seniorzy otrzymywaliby powiększone świadczenia po 1 września. Oznacza to, że wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze musiałby być ujawniany przez Główny Urząd Statystyczny do 15 lipca.
ZOBACZ: ZUS wypłaci ci 258 zł miesięcznie. Musisz znaleźć trzech świadków
Potwierdziło się natomiast, że druga waloryzacja zależna będzie od wskaźnika inflacji. Wzrost cen towarów i usług musi być wyższy o 105 proc. Jest to wspomniana wcześniej inflacja na poziomie minimum 5 proc. W projekcie drugiej podwyżki emerytur i rent jasno wskazano, że ten zabieg ma pomóc ochronić emerytów i rencistów od skutków wzrostu cen.
Jak wyliczana będzie druga waloryzacja emerytur i rent?
Co jeszcze wiadomo na temat planowanej przez rząd na 1 września drugiej waloryzacji? Emeryci zadają konkretne pytanie dotyczące pieniędzy. Jak wyliczana będzie druga podwyżka świadczenia? Projekt ustawy podaje odpowiedź na to pytanie.
ZOBACZ: Jakiego raka ma Kate Middleton? Jasna odpowiedź Pałacu
- Analogicznie jak ma to miejsce w przypadku waloryzacji rocznej, dodatkowa waloryzacja będzie polegała na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru, w wysokości przysługującej 31 sierpnia roku, w którym przeprowadza się dodatkową waloryzację, przez wskaźnik dodatkowej waloryzacji. Dodatkowa waloryzacja obejmie emerytury i renty przyznane przed terminem tej waloryzacji - czytamy w dokumencie.
Oznacza to, iż w przypadku, gdy pracownik przejdzie na emeryturę po 1 września, nie otrzyma drugiej waloryzacji w przypadku, gdy w związku z wysoką inflacją będzie ona przyznawana emerytom i rencistom. Na podwyższenie świadczenia będzie musiał czekać aż do marca.
Źródło: goniec.pl, money.pl