Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zła wiadomość dla seniorów. "13. i 14. emerytura podlega zwrotowi"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 31.03.2024 14:36

Zła wiadomość dla seniorów. "13. i 14. emerytura podlega zwrotowi"

pieniądze, ZUS
Fot. materiały własne Iberion

Część seniorów otrzymała już pieniądze z 13. emerytury. Nie każdy wie jednak, że niektórzy będą musieli oddać środki wypłacone w ramach “trzynastki” oraz 14. emerytury. Komunikat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, kiedy pojawi się wezwanie do zwrotu pieniędzy.

Niektórzy emeryci będą musieli oddać pieniądze

Harmonogram wypłat 13. emerytury w 2024 r. uległ zmianie. Część seniorów jeszcze przed Wielkanocą otrzymała od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pieniądze z racji, iż 1 kwietnia (dzień wypłaty część emerytur) wypada w święta i dzień wolny od pracy.

Niemniej trzeba pamiętać o ważnych zasadach dotyczących 13. i 14. emerytury. Niektórzy emeryci i renciści będą musieli zwrócić wypłacone pieniądze.

Inowrocławianie przerwali milczenie. 2-latek zginął przez to, jak wygląda wejście do marketu?

ZUS: "13. i 14. emerytura podlega zwrotowi"

Niedawno pojawiła się informacja, że emeryci mogą liczyć na podwójną waloryzację. Jest ona zależna od inflacji i fakt, czy ostatecznie seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze, nie został jeszcze przesądzony. ZUS wypłacający 13. emerytury przypomina jednak, że seniorzy muszą pamiętać o progach i limitach. Obowiązują one emerytów dorabiających do świadczenia emerytalnego, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Kiedy będzie trzeba oddać pieniądze z trzynastki?

ZOBACZ: ZUS wypłaca 1780,96 zł. Większość mężczyzn nie wie, że ma prawo do tego świadczenia

- Jeżeli w wyniku rozliczenia świadczenia okaże się, że na 31 marca - odnośnie 13 emerytury lub na 31 października - odnośnie 14 emerytury, świadczenie podlegało zawieszeniu z uwagi na przekroczenie 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, 13. i 14. emerytura podlega zwrotowi - wyjaśnił Grzegorz Dyjak z centrali ZUS w rozmowie z portalem niepelnosprawni.pl.

Ile wynoszą limity dorabiania do emerytury?

Ile wynoszą limity dorabiania do emerytury, które doprowadzą do konieczności oddania pieniądze z trzynastki i czternastki? Od 1 marca 2024 r. uległy one zmianie.

ZOBACZ: Król Karol III postawił na swoim. Wielkanocne zmiany w protokole

Limity zarobkowe dla emerytów i rencistów określają, ile pieniędzy zabierze ZUS. Przewiduje się dwie opcje:

  • emerytura zostanie pomniejszona, gdy senior zarobi 5278,30 zł brutto, a więc 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
  • emerytura lub renta zostaną całkowicie zawieszone, gdy zarobione zostanie 130 proc. miesięcznego wynagrodzenia, a więc 9802,50 zł brutto.

Źródło: ZUS, niepelnosprawni.pl