Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > ZUS wypłaca 1780,96 zł. Większość mężczyzn nie wie, że ma prawo do tego świadczenia
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 29.03.2024 23:02

ZUS wypłaca 1780,96 zł. Większość mężczyzn nie wie, że ma prawo do tego świadczenia

mężczyzna, pieniądze, ZUS
Fot. Pixabay.com/sabinevanerp; materiały własne redakcji

Mężczyźni często nie wiedzą, że mogą otrzymywać od rodzicielskie świadczenie uzupełniające od ZUS. Pieniądze, o jakich mowa to aż 1780,96 zł brutto. Co roku ta kwota jest waloryzowana. Po tę pomoc dla rodziców zgłaszają się praktycznie tylko kobiety. To błąd, przepisy stanowią jasno.

Emerytura matczyna również dla ojców

Pieniądze w ramach specjalnej emerytury dla rodziców nazywa się emeryturą matczyną. Pieniądze ze świadczenia “Mama 4+” należą się konkretnej grupie osób, ale większość Polaków zapomina, że kluczem jest posiadanie dzieci. ZUS wypłaca tę emeryturę również mężczyznom, ale spora część z nich nawet nie wie, że może ubiegać się o przyznanie tej pomocy finansowej.

Pieniądze z programu “Mama 4+” mają pomóc kobietom, które wychowując dzieci, zrezygnowały z pracy i pracowały przez co, nie wypracowały prawa do tego, aby otrzymywać minimalną emeryturę. ZUS przypomina jednak, że o 1780,96 zł brutto (wysokość świadczenia od 1 marca 2024 r.) ubiegać się mogą również mężczyźni.

Wyszła z cmentarza z dużym, czarnym workiem. Policja w akcji

1780,96 zł brutto od ZUS dla mężczyzn

Komu należy się świadczenie tzw. emerytury matczynej? ZUS w specjalnej zakładce na swojej stornie internetowej wyjaśnia, że kluczem do ubiegania się o ten rodzaj rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest posiadanie 4 dzieci i wychowywanie ich. Nie muszą być to dzieci biologiczne. Drugim warunkiem jest osiągnięcie wieku emerytalnego. W przypadku matek będzie to 60 lat, a w przypadku ojców 65 lat. Mężczyźni mogą pobierać emeryturę matczyną w przypadku, gdy matki nie zajmowały się swoimi dziećmi, odeszły, lub zmarły.

ZOBACZ: Kiedy koniec zmiany czasu? Padła pierwsza możliwa data

- Rodzicielskie świadczenie uzupełniające dostaje bardzo niewielu mężczyzn. Wśród osób pobierających rodzicielskie świadczenia uzupełniające - 99,9 proc. to kobiety, a 0,1 proc.- mężczyźni. Na Dolnym Śląsku w minionym roku RSU dostawało zaledwie 3 ojców. W 2021 było ich 14. W całym kraju świadczenie to dostaje około 60 tys. osób. W 2022 - 56,4 tys., 2021 - 55,5 tys. - wylicza Iwona Kowalska-Matis rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego w rozmowie z portalem Infor.

Konieczne są konkretne dokumenty

ZUS wyjaśnia, że zanim mężczyźni dostaną pieniądze z emerytury matczynej, muszą dostarczyć specjalne dokumenty. Z racji, iż ojcowie otrzymać mogą to świadczenie na specjalnych warunkach, konieczne jest udowodnienie, że matka nie wychowywała dzieci.

ZOBACZ: 14-letnia Weronika wyszła do szkoły i zaginęła. Policja opublikował apel

- Jeśli jesteś ojcem i ubiegasz się rodzicielskie świadczenie uzupełniające, w oświadczeniu wskaż datę zgonu matki dzieci albo datę porzucenia przez nią dzieci, albo zaprzestania ich wychowywania przez długi okres i potwierdź to dokumentami - podkreśla ZUS.

Źródło: Infor, ZUS