Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kolejny dzień z burzami i gradem. IMGW wydał ostrzeżenia, możliwe podtopienia
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 22.08.2022 10:30

Kolejny dzień z burzami i gradem. IMGW wydał ostrzeżenia, możliwe podtopienia

Kolejny dzień z burzami i gradem. IMGW wydał ostrzeżenia, możliwe podtopienia
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER, IMGW

Poniedziałek będzie kolejnym już z rzędu dniem z niespokojną aurą. Nad naszym krajem utknął niebezpieczny front atmosferyczny, który spowoduje, że nad wieloma regionami znów rozbłyśnie niebo, a z gęstych i ciemnych chmur spadną ulewne deszcze i grad. Niewykluczone również, że znów przyjdzie nam się zmierzyć ze skutkami katastrofalnych podtopień.

Ostatnie dni mocno dają się we znaki mieszkańcom znaczącej części Polski. Po suchych czerwcu i lipcu, sierpień przyniósł ulewne deszcze, burze, wichury i niebezpieczny grad, które sieją zniszczenie i czynią poważne szkody.

Dynamiczna aura na dobre zadomowiła się w Polsce i, ku naszemu zmartwieniu, wcale nie chce jej opuszczać. Ci, którzy liczyli na optymistyczne rozpoczęcie nowego tygodnia, ponownie muszą obejść się smakiem.

Prognoza pogody na poniedziałek

Na pogodę w naszym kraju oddziałuje obecnie głównie zatoka niżu sięgająca swoim zasięgiem słonecznej Turcji. Od Żuław po Śląsk rozpościera się front ciepły, który oddziela gorące zwrotnikowe powietrze na wschodzie Polski od chłodniejszych mas na zachodzie.

W związku z tą sytuacją, w poniedziałek możemy się spodziewać dużych różnic w temperaturach. Podczas gdy w kotlinach sudeckich będzie zaledwie 16-18 stopni Celsjusza, nad morzem odnotujemy już ok. 22 stopnie, w centrum 26 stopni, a na Podkarpaciu nawet 29 stopni Celsjusza.

W nocy nie będzie już tak tropikalnie jak w ostatnich dniach. Słupki rtęci wskażą maksymalnie od 14 stopni Celsjusza na zachodzie, po 16-18 stopni na wschodzie i 19 w centrum oraz na południowym wschodzie. Im dalej na zachód i południe, tym więcej chmur i opadów deszczu.

Niebezpieczne burze z gradem. IMGW ostrzega

Całkiem sympatycznym temperaturom nie będzie, niestety, towarzyszyła słoneczna aura i pogodne niebo. Nad całym krajem pojawią się w różnych częściach dnia ciemne chmury, z których będzie padać deszcz.

Jak podaje IMGW, w centrum i na południu kraju może go spaść do 40 mm. Dodatkowo mocno zagrzmi i powieje, gdzieniegdzie z prędkością nawet do 70 km/h.

To właśnie wspomniane burze mogą najbardziej pokrzyżować nasze poniedziałkowe plany, bo, jak przewidują synoptycy, podczas ich występowania będzie naprawdę niebezpiecznie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla dziesięciu województw: warmińsko-mazurskiego (z wyłączeniem powiatów północno-zachodnich), podlaskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego (wschodnie powiaty), łódzkiego, wielkopolskiego (powiaty południowe), opolskiego, śląskiego (powiaty północne) i podkarpackiego (powiaty południowo-zachodnie).

We wskazanych regionach spaść może od 20 do 35 l/mkw wody. To zła wiadomość zwłaszcza dla mieszkańców Wielkopolski i Dolnego Śląska, gdzie obowiązują żółte alarmy przed opadami.

Południe kraju walczy z żywiołem

To jednak nie koniec ostrzeżeń. Jeszcze poważniejsze skutki mogą mieć nawałnice, które spodziewane są w Małopolsce i na Śląsku. Tam obowiązuje dziś alert drugiego stopnia przed burzami z gradem.

Z kolei drugi stopień ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu, którym mogą towarzyszyć burze, wydano dla mieszkańców województw: opolskiego oraz śląskiego (południowa i południowo-zachodnia część regionu).

Przypomnijmy, że sytuacja w woj. małopolskim jest wyjątkowo trudna od soboty. Wówczas nad jego terenem przetoczyła się potężna burza, która spowodowała, że ulice zamieniły się w rwące potoki, a do domów wkroczyła woda. Kataklizm dosięgnął nawet uwielbiane przez turystów Krupówki.

Źle dzieje się również w woj. opolskim. Tam przekroczone zostały kolejne stany alarmowe na stacjach wodowskazowych w dorzeczach Wisły i Odry. - Na Opole w ciągu ostatni 2 dób spadło tyle deszczu, ile normalnie powinno w ciągu 3 miesięcy letnich. Sierpień zapisze się w tym mieście jako ekstremalnie mokry - podało IMGW.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl

Tagi: IMGW Pogoda