Goniec.pl

materiały własne Iberion

300 plus: nie wszyscy złożyli jeszcze wniosek o wypłatę pieniędzy. Warto zrobić to do końca sierpnia

21 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Dodatkowe 300 złotych może trafić do kieszeni rodziców uczących się dzieci jeszcze we wrześniu. Kluczowy jest jednak tutaj termin złożenia odpowiednich dokumentów. Zegar tyka i warto się pośpieszyć. Program "Dobry start" nie jest wypłacany automatycznie i 300 złotych na kupno zeszytów i podręczników może przejść niektórym obok nosa. Wyjaśniamy, jakie dokumenty należy złożyć.

300 złotych to dla wielu rodzin ogromne wsparcie w czasie przygotowania do pierwszego dzwonka. Wszyscy, którzy jeszcze nie złożyli wniosku o wypłatę przysługujących pieniędzy, powinni się spieszyć.

Złożenie wniosku o pieniądze w ramach programu "Dobry start", czyli tzw. 300 plus, determinuje do kiedy wypłata wpłynie na wskazane konto. Jeśli dokumenty wpłyną do właściwego urzędu do końca sierpnia, to pieniądze dotrą do rodziców najpóźniej do 30 września.

300 plus: rodzicu te pieniądze ci się należą

300 złotych w ramach programu "Dobry start" ma pomóc rodzinom w przygotowaniu uczniów na powrót do szkół. Kupienie zeszytów i podręczników jest ogromnym obciążeniem dla domowych budżetów. Nie wspominając o koniecznej często wymianie jesiennej i zimowej garderoby.

Rząd od jakiegoś czasu wyciąga z budżetowego worka, gdzie lądują płacone podatki Polaków, pieniądze dla rodzin uczących się dzieci. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazuje, że pieniądze w ramach "Dobrego startu" należą się 4,4 mln dzieci.

Ostatnie dane MRiPS wskazują jednak, że wpłynęło zaledwie 2,6 mln wniosków. Obejmują one niemal 3,8 mln dzieci. Znaczy to, że blisko ponad pół miliona dzieci nadal nie skorzystało z tzw. 300 plus.

- Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole,  świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia - czytamy na stronie resortu rodziny.

180 mln zł czeka, trzeba tylko złożyć wniosek

Rodzice i opiekunowie 600 000 dzieci, którym należy się 300 zł na wyprawkę do szkoły, nadal nie złożyło niezbędnych dokumentów. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do 13. i 14. emerytury jest to świadczenie, o które trzeba się ubiegać. ZUS nie wypłaci pieniędzy automatycznie.

W kasie "Dobrego startu" zostało jeszcze około 180 mln złotych. Rodzice, którzy złożą wnioski po 31 sierpnia, będą czekać na wypłatę pieniędzy dłużej. Po tej dacie 300 złotych wpłynie na konto w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Gdzie złożyć dokumenty o przyznanie 300 plus? - Przyjmowaniem wniosków o świadczenie dobry start, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą tego świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych - informuje ministerstwo kierowane przez Marlenę Maląg. Można to zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej, PUE ZUS oraz przez portal [email protected] MRiPS.

"Dobry start": 300 złotych dla ucznia. Fot.: MRiPS

Co ważne, nie ma możliwości skorzystania z tradycyjnej papierowej formy złożenia dokumentów. - Wnioski o świadczenie dobry start można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe - zastrzega MRiPS w komunikacie na temat programu "Dobry start".

Kto może złożyć wniosek o pieniądze na wyprawkę szkolną?

Wiemy już gdzie złożyć wniosek o 300 plus i komu należą się pieniądze w ramach programu "Dobry start". Kto może jednak złożyć dokumenty o wypłatę pieniędzy?

Uprawnieni do tego są: rodzice (ojciec i matka), opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. Kim jest opiekun faktyczny? To osoba, która faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem i która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka.

W przypadku rodzin zastępczych wniosek o przyznanie 300 plus składa rodzic zastępczy lub osoba prowadząca rodzinny dom dziecka. W przypadku domów dziecka: osobą uprawnioną jest dyrektor placówki.

Program "Dobry start" nie jest zależny od dochodów. MRiPS szacuje, że łączna kwota wsparcia w ramach tzw. 300 plus w latach 2018-2022 wyniesie ok. 6,65 mld zł.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: mpirs, goniec

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Zgierz. Śmiertelne zderzenie z radiowozem. Nie żyje jedna osoba, policjanci w szpitalu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Niespodziewane informacje o Jacku Jaworku. Prokuratura podjęła decyzję
Czytaj więcej >

Polska

Nie żyje słynny polski ksiądz. Przez wiele lat był egzorcystą
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ogromna wpadka TVP Info. Pokazali wpis Andrzeja Dudy, po chwili go usunęli
Czytaj więcej >

Wiadomości

Przedszkolanka zauważyła siniaki na ciele 5-latki. Matka i jej konkubent zostali aresztowani
Czytaj więcej >

Wiadomości

Jak sprawdzić, czy nasze dane wyciekły? Ministerstwo zaliczyło wpadkę
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska

Wiadomości

Ada Rymaszewska

Pomorskie. Zwłoki kobiety dryfujące w Wiśle. Policja ustaliła tożsamość denatki
Czytaj więcej >
Polska

Bartłomiej Binaś

Fatalna wiadomość dla Tadeusza Rydzyka. Polacy zadecydowali
Czytaj więcej >
Polska

Bartłomiej Binaś

Biedronka znowu kusi wielkimi promocjami. „Limit dzienny – 6 opakowań”
Czytaj więcej >
Polska

Bartłomiej Binaś

Tragedia w lesie. Mężczyzna zginął na miejscu
Czytaj więcej >
Polska

Bartłomiej Binaś

Cała Polska na czerwono. Ekstremalne zagrożenia w prawie całym kraju
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

Dlaczego nikt nie może znaleźć małżeństwa z Warszawy? Zaskakujące informacje
Czytaj więcej >