Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > 300 plus: nie wszyscy złożyli jeszcze wniosek o wypłatę pieniędzy. Warto zrobić to do końca sierpnia
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 21.08.2022 12:25

300 plus: nie wszyscy złożyli jeszcze wniosek o wypłatę pieniędzy. Warto zrobić to do końca sierpnia

180 mln zł czeka w kasie ZUS, złożysz wniosek do końca sierpnia to pieniądze dostaniesz szybciej
materiały własne Iberion

Dodatkowe 300 złotych może trafić do kieszeni rodziców uczących się dzieci jeszcze we wrześniu. Kluczowy jest jednak tutaj termin złożenia odpowiednich dokumentów. Zegar tyka i warto się pośpieszyć. Program "Dobry start" nie jest wypłacany automatycznie i 300 złotych na kupno zeszytów i podręczników może przejść niektórym obok nosa. Wyjaśniamy, jakie dokumenty należy złożyć.

300 złotych to dla wielu rodzin ogromne wsparcie w czasie przygotowania do pierwszego dzwonka. Wszyscy, którzy jeszcze nie złożyli wniosku o wypłatę przysługujących pieniędzy, powinni się spieszyć.

Złożenie wniosku o pieniądze w ramach programu "Dobry start", czyli tzw. 300 plus, determinuje do kiedy wypłata wpłynie na wskazane konto. Jeśli dokumenty wpłyną do właściwego urzędu do końca sierpnia, to pieniądze dotrą do rodziców najpóźniej do 30 września.

300 plus: rodzicu te pieniądze ci się należą

300 złotych w ramach programu "Dobry start" ma pomóc rodzinom w przygotowaniu uczniów na powrót do szkół. Kupienie zeszytów i podręczników jest ogromnym obciążeniem dla domowych budżetów. Nie wspominając o koniecznej często wymianie jesiennej i zimowej garderoby.

Rząd od jakiegoś czasu wyciąga z budżetowego worka, gdzie lądują płacone podatki Polaków, pieniądze dla rodzin uczących się dzieci. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazuje, że pieniądze w ramach "Dobrego startu" należą się 4,4 mln dzieci.

Ostatnie dane MRiPS wskazują jednak, że wpłynęło zaledwie 2,6 mln wniosków. Obejmują one niemal 3,8 mln dzieci. Znaczy to, że blisko ponad pół miliona dzieci nadal nie skorzystało z tzw. 300 plus.

- Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole,  świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia - czytamy na stronie resortu rodziny.

180 mln zł czeka, trzeba tylko złożyć wniosek

Rodzice i opiekunowie 600 000 dzieci, którym należy się 300 zł na wyprawkę do szkoły, nadal nie złożyło niezbędnych dokumentów. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do 13. i 14. emerytury jest to świadczenie, o które trzeba się ubiegać. ZUS nie wypłaci pieniędzy automatycznie.

W kasie "Dobrego startu" zostało jeszcze około 180 mln złotych. Rodzice, którzy złożą wnioski po 31 sierpnia, będą czekać na wypłatę pieniędzy dłużej. Po tej dacie 300 złotych wpłynie na konto w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Gdzie złożyć dokumenty o przyznanie 300 plus? - Przyjmowaniem wniosków o świadczenie dobry start, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą tego świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych - informuje ministerstwo kierowane przez Marlenę Maląg. Można to zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej, PUE ZUS oraz przez portal Emp@tia MRiPS.

"Dobry start": 300 złotych dla ucznia. Fot.: MRiPS

Co ważne, nie ma możliwości skorzystania z tradycyjnej papierowej formy złożenia dokumentów. - Wnioski o świadczenie dobry start można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe - zastrzega MRiPS w komunikacie na temat programu "Dobry start".

Kto może złożyć wniosek o pieniądze na wyprawkę szkolną?

Wiemy już gdzie złożyć wniosek o 300 plus i komu należą się pieniądze w ramach programu "Dobry start". Kto może jednak złożyć dokumenty o wypłatę pieniędzy?

Uprawnieni do tego są: rodzice (ojciec i matka), opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. Kim jest opiekun faktyczny? To osoba, która faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem i która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka.

W przypadku rodzin zastępczych wniosek o przyznanie 300 plus składa rodzic zastępczy lub osoba prowadząca rodzinny dom dziecka. W przypadku domów dziecka: osobą uprawnioną jest dyrektor placówki.

Program "Dobry start" nie jest zależny od dochodów. MRiPS szacuje, że łączna kwota wsparcia w ramach tzw. 300 plus w latach 2018-2022 wyniesie ok. 6,65 mld zł.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: mpirs, goniec