Goniec.pl > Polityka > Jarosław Gowin dla "SE": "Nie wierzę w dobrowolne odejście Kaczyńskiego na polityczną emeryturę"
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 22.08.2022 09:16

Jarosław Gowin dla "SE": "Nie wierzę w dobrowolne odejście Kaczyńskiego na polityczną emeryturę"

Jarosław Gowin
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jarosław Gowin udzielił szczerego wywiadu dla "Super Expressu", w którym podzielił się kilkoma ciekawymi przemyśleniami na temat przyszłości polskiej polityki. Były koalicjant PiS zdradził m.in. jak widzi przyszłość samego Jarosława Kaczyńskiego w partii, co sądzi o szansach opozycji na przejęcie władzy, a także, kogo wówczas widziałby na stanowisku nowego premiera.

Jarosław Gowin swój polityczny flirt z Prawem i Sprawiedliwości przypłacił najwyższą ceną - własnym zdrowiem. Jarosław Kaczyński, dokonując skoku na posłów koalicjanta, wbił mu nieoczekiwanie nóż w plecy i po raz kolejny pokazał, że w jego postrzeganiu polityki nie ma miejsca na jakiekolwiek czyste zagrania.

Mocno stłamszony Gowin na jakiś czas wycofał się z życia społeczno-politycznego, ale po udanej rekonwalescencji powrócił z nową energią i chęcią odsunięcia PiS od władzy.

Niekwestionowaną zaletą lidera Porozumienia jest przy tym fakt, że nie stracił on na wiarygodności, bo mocną krytykę pod adresem rządzących potrafił wygłosić nawet będąc jeszcze w koalicji. Atutem jest także to, iż jak mało kto zna on kulisy Nowogrodzkiej, dzięki czemu co jakiś czas serwuje nam interesujące analizy i opinie, w których może być więcej niż ziarenko prawdy.

Gowin o Kaczyńskim: "Będzie szefem swojej partii dożywotnio"

Już ogłaszając swój powrót do polityki w styczniu br., Jarosław Gowin zatrząsł ziemią, zdradzając brudną polityczną kuchnię PiS i odsłaniając prawdziwe oblicze Jarosława Kaczyńskiego.

- Chyba nie sądziłeś, że puszczę ci płazem to, co zrobiłeś rok temu - miał powiedzieć prezes PiS do koalicjanta, który zablokował tzw. wybory kopertowe w maju 2020 roku.

I choć dla wielu takie słowa padające z ust lidera ZP dla wielu nie były zaskoczeniem, to jednak mocno zszokowały. W ten oto sposób zaczęła się fala wyznań Gowina, który o swoim dawnym towarzyszu nie ma obecnie najlepszego zdania, jednak pesymistycznie wróży, że sam z siebie nigdy nie odda on władzy w partii.

- Nie wierzę w dobrowolne odejście Kaczyńskiego na polityczną emeryturę. Uważam, że będzie szefem swojej partii dożywotnio. Zresztą alternatywą dla Kaczyńskiego nie jest którykolwiek z polityków PiS. Alternatywą jest rozpad partii. Trudno sobie wyobrazić, aby bez autorytetu Kaczyńskiego grupa dawnych działaczy Porozumienia Centrum gotowa byłaby pozostawać w jednej partii ze środowiskiem Mateusza Morawieckiego - uważa.

Aby dojść do takich wniosków nie trzeba być zresztą wytrawnym analitykiem, zwłaszcza w obliczu ostatnich doniesień o sporach wokół pozycji Mateusza Morawieckiego w Zjednoczonej Prawicy.

To Kaczyński jest tą osobą, która próbuje trzymać wszystko w ryzach, choć i jemu nie zawsze się to udaje. Faktem jest jednak, że poza prezesem w PiS na próżno szukać równie silnej i mającej taki autorytet osobowości, potrafiącej poskromić mających różne interesy i nieocenione apetyty polityków.

Co do samego premiera, Jarosław Gowin uważa, że zachowa on swoją posadę do końca kadencji z jednej, błahej przyczyny. Kaczyński, dymisjonując Morawieckiego, musiałby przyznać się do błędu, a tego wyjątkowo nie lubi.

Lider Porozumienia krytykuje rząd za porażkę ws. KPO

Patrząc na tak dosadne wypowiedzi Gowina na temat działań rządu i postępowania PiS, nie sposób nie pytać również o to, czy z perspektywy czasu nie żałuje on tego, że poniekąd zaufał Kaczyńskiemu i zdecydował się na współpracę z jego środowiskiem.

Lider Porozumienia tłumaczy jednak, że 7 lat temu taka koalicja ugrupowań prawicowych i centroprawicowych była "rzeczą naturalną", a w czasie pierwszej kadencji udało się zrobić wiele dla poprawy życia Polaków.

- Dlatego nie żałuję tego, że w 2015 roku zawarłem tę koalicję. Ale nie żałuję też, że rok temu z obozu rządowego odszedłem. W działaniach PiS jest coraz więcej elementów sprzecznych z polską racją stanu. Ostatnim tego typu przykładem jest zapowiedź Kaczyńskiego, że Polska zrezygnuje ze 160 mld zł należących się polskiemu społeczeństwu w ramach KPO. Tego typu postawę uważam za skrajnie nieodpowiedzialną - zdradza.

Opozycja pokona PiS?

Jeśli zaś chodzi o przyszłość Porozumienia i szerzej rozumianej opozycji, Gowin także snuje plany, choć te są wyjątkowo ostrożne. Zdaje sobie sprawę z tego, że gdyby anty-PiS przejął władzę, zapewne najwięcej do powiedzenia miałaby PO. Jego skromnym zdaniem, najlepszym premierem byłby jednak Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kluczem do sukcesu, zdaniem polityka, jest zaś pójście do wyborów w dwóch blokach. - Z jednej strony centrolewicowy blok PO – Lewica, a z drugiej koalicja Polska 2050 – PSL - Porozumienie - mówi, zaznaczając, że bez zjednoczenia PiS ma w kieszeni trzecią kadencję.

Wybiegając nieco dalej w przyszłość, Gowin przewiduje również poważny pojedynek o fotel prezydenta w 2025 roku. Na miejscu kandydatów PiS widzi albo Mateusza Morawieckiego, albo Beatę Szydło, z kolei po stronie PO - Rafała Trzaskowskiego. Czy przewidywania polityka sprawdzą się, przekonamy się w bliższej i tej bardziej odległej przyszłości.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, SE