Goniec.pl

Piotr Molecki/East News

Od 1 wrześnie trudniej będzie zdobyć zwolnienie z WF-u. Minister sportu zdradził swoje plany

19 Lipca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

1 września bliża się wielkimi krokami i rządzący nie chcą pozwolić na to, by dzieci oraz rodzice przywitali nowy rok szkolny bez ważnych zmian. Minister Kamil Bortniczuk zapowiedział ukrócenie notorycznego procederu w polskich szkołach. - To krok w dobrym kierunku - powiedział polityk.

Przemysław Czarnek stanowi dla polskiego rządu inspirację w kwestii wprowadzania zmian w polskich szkołach. Od 1 września dzieci, młodzież oraz rodzice będą musieli przygotować się na sporą korektę dotychczasowych zasad.

Kamil Bortniczuk zapowiedział, że rząd bierze się za małych oszustów oraz rodziców, którzy chcąc dobrze, szkodzą swoim pociechom. Mowa o notorycznym nadużywaniu zwolnień z zajęć wychowania fizycznego.

Zmiany w szkołach od 1 września, zwolnień z WF-u ma być mniej

Szkoła przeżyje teraz rewolucję w wykonaniu Ministerstwa Sportu? Słowa szefa tego resortu na to wskazują. Kamil Bortniczuk wyłożył kawę na ławę w sprawie swoich planów podczas wizyty w Polsat News.

Już od września rząd ma wprowadzić regulacje, które ukrócą masowe przedkładanie nauczycielom zwolnień z WF-u. - Nadużywanie schorzeń, czy niedomagań chorobowych do tego, by zapewnić dziecku zwolnienie z zajęć WF-u, nie służy temu dziecku - tłumaczył Kamil Bortniczuk.

Minister sportu podkreślał, że WF w szkole nie jest obecny bez powodu. - Takie zajęcia są ważne nie tylko z perspektywy rozwoju sportowego, ale zdrowia, kompetencji społecznych, współdziałania w zespole, umiejętności rywalizacji - wyjaśnił.

Dłuższe zwolnienie z WF-u tylko od specjalisty

Plan jest prosty: uczeń nie będzie mógł notorycznie rezygnować z uczestnictwa z zajęć wychowania fizycznego pod byle pretekstem. Zwolnienie z ćwiczeń na okres semestru lub dłużej będzie mógł, zgodnie z planami ministra sportu, wystawić jedynie lekarz specjalista.

Nie będzie zatem szans na to, by rodzice lub lekarze rodzinni nieustannie dostarczali kolejne zwolnienia lekarskie z WF-u. - To krok w dobrym kierunku, takie zwolnienie trudniej będzie uzyskać, a więc będzie ich mniej - powiedział w czasie wizyty w Polsat News Kamil Bortniczuk.

Minister sportu wskazał, że zmiany mają wejść w życie już od roku szkolnego 2022/2023. To znaczy, że już od 1 września nauczyciele będą zobligowani do honorowania tylko i wyłącznie zwolnień lekarskich od lekarzy specjalistów (tylko w przypadku zwolnień semestralnych i dłuższych).

Polscy uczniowie nie ćwiczą na WF-ie

Nadwiślańskie szkoły nie słyną z ciekawych i urozmaiconych zajęć wychowania fizycznego, a dzieci często narzekają, że zajęcia te wciskane są w ich plan zajęć bez logiki. Czasem znajdują się na początku planu dnia, co w połączeniu z częstym brakiem zaplecza sanitarnego i czasu na zadbanie o higienę nie zachęca młodzieży do aktywnego uczestnictwa.

Od września zwykłe zwolnienie lekarskie nie wystarczy, by uniknąć zaliczeń z WF-u. Badania potwierdzają, że ponad 30 proc. dzieci w Polsce nie ćwiczy podczas zajęć sportowych w szkołach z powodu zwolnienia lekarskiego.

Zatrważa jednak informacja, że aż 75 proc. uczniów regularnie nie staje na zbiórce na WF-ie z powodu usprawiedliwiania napisanego przez rodziców lub opiekunów. Plan ministra Kamila Bortniczuk sprawi, że proporcje te się zmienią?

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: polsatnews.pl, radiozet.pl, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Samochód niemal wjechał w wózek na pasach dla pieszych. Było o krok od tragedii
Czytaj więcej >

Polska

Gang trucicieli usłyszał zarzuty. Oburzające, co robili seniorom
Czytaj więcej >

Wiadomości

16-letni Krzysztof Dymiński zaginął. Mama nastolatka opublikowała apel
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ciężarna 33-latka zmarła w szpitalu. Rodzina zabrała głos, na jaw wyszła przyczyna śmierci
Czytaj więcej >

Polska

Wstrząsające nagranie z polskiej myjni obiegło sieć. Świadkowie próbowali reagować
Czytaj więcej >

Polska

Ksiądz miał dotykać uczennice na religii. Dyrektorka zareagowała, wieś chciała wywieźć ją na taczkach
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]