Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zełenski uderza w działania Rosji. "Są kraje, które chcą kupić zboże skradzione Ukrainie"
Piotr Dutka
Piotr Dutka 08.05.2022 14:14

Zełenski uderza w działania Rosji. "Są kraje, które chcą kupić zboże skradzione Ukrainie"

SERGEI SUPINSKY/AFP/East News
SERGEI SUPINSKY/AFP/East News

Wołodymyr Zełenski poinformował, że Rosja stara się sprzedać za granicą skradzione zboże. Na antenie brytyjskiej telewizji Sky News przekazał, że Putin znalazł potencjalnych nabywców, którzy byliby zainteresowani nabyciem ukraińskich dóbr. Przywódca podkreślił, że jeśli umowy zostaną zrealizowane, to Ukraina "odpowiednio" zareaguje.

- Rosja zajęła ukraińskie porty i próbuje sprzedać za granicą zboże skradzione w Ukrainie - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla telewizji SkyNews.

Polityk zaznaczył, że Rosja zablokowała wszystkie szlaki handlowe, przez co jego kraj nie może eksportować pszenicy. W wywiadzie otwarcie stwierdził, że żołnierze Federacji Rosyjskiej okupują ukraińskie porty i bezczelnie wywożą tamtejsze towary.

Zełenski przekazał również, że różne państwa zawierają z Rosją porozumienia handlowe, na mocy których chcą skupować zboże skradzione Ukrainie. Przywódca podkreślił jednak, że nie zdradzi, o które kraje chodzi.

- Nie chcę wymieniać konkretnych krajów, które za naszymi plecami zawierają umowy na kupno w Rosji naszego zboża, skradzionego na Ukrainie. My wiemy, jakie to państwa - poinformował.

W swojej wypowiedzi podkreślił, że jeśli umowy będą zawierane, a także realizowane, Ukraina zareaguje w adekwatny sposób.

Rosja chce sprzedawać ukraińskie zboże. Wołodymyr Zełenski ostrzega potencjalnych kupców. Ukraina zareaguje w odpowiedni sposób

Według oficjalnych danych przekazanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w morskich portach Ukrainy zablokowanych jest prawie 4,5 mln ton zboża.

Z kolei ministerstwo polityki rolnej Ukrainy obliczyło, że rosyjscy okupanci wywieźli na terytorium Rosji już 400 tys. ton zboża z okupowanych terenów obwodów ługańskiego, donieckiego, chersońskiego i zaporoskiego. Warto podkreślić, że w momencie wybuchu wojny, nasi wschodni sąsiedzi byli jednym z największych eksporterów pszenicy i kukurydzy na świecie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP / Goniec.pl