Goniec.pl
AFP PHOTO / Ukrainian presidential press service / handout

AFP PHOTO / Ukrainian presidential press service / handout

Zełenski apeluje do matek rosyjskich żołnierzy. "Zobaczcie, jakich łajdaków wychowałyście"

3 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Wołodymyr Zełenski opublikował na Facebooku drastyczne zdjęcia z Buczy. Na ulicach miasta leżą zwłoki ludności cywilnej, która przez kilka tygodni była terroryzowana przez Rosjan. Prezydent Ukrainy uważa, że ujęcia z podkijowskiej masakry powinny zobaczyć matki rosyjskich żołnierzy, aby uświadomiły sobie, "jakich łajdaków wychowały".

Z uwagi na fakt, że zdjęcia dokumentujące masakrę w Buczy są wyjątkowo drastyczne, nie publikujemy ich w tym artykule.

PUTIN

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa: Putin może planować eskalację cyberwojny

CZYTAJ DALEJ

Zełenski apeluje do matek rosyjskich żołnierzy. Wychowały "rzeźników"

W niedzielę 3 kwietnia media obiegły porażające fotografie z Buczy. To miasto na północny zachód od Kijowa, które przez kilka tygodniu znajdowało się pod rosyjską okupacją. 31 marca Buczaw wyzwoliła się spod kontroli wroga.

Zdjęcia prezentujące skalę okrucieństw rosyjskiej armii wykonali Vadim Ghirda i Ronaldo Schemidta, fotografowie z agencji UNIAN. Udostępnił je m.in. Wołodymyr Zełenski. "Bukareszt, deklaracja szczytu NATO. 3 kwietnia, 14 lat temu. Była szansa, by zapobiec. By Rosja nie przyszła. Bucza, obwód kijowski. Obecnie. Rosja przyszła", czytamy na Facebooku.

"Powinny to zobaczyć matki rosyjskich żołnierzy. Zobaczcie, jakich łajdaków wychowałyście. Mordercy, szabrownicy, rzeźnicy", czytamy w dalszej części wpisu prezydenta Ukrainy.

Fotografie pokrywają się z ustaleniami AFP. Agencja podała, że ciała mężczyzn w cywilnych ubraniach leżą na chodnikach i poboczach. Trzy ciała były rozciągnięte na środku jezdni.

Już wczoraj informowaliśmy także o innym niepokojącym odkryciu. Mer Buczy Anatolij Fedoruk oznajmił, że w mieście odnaleziono masowy grób, w którym pochowano prawie 300 osób. Do tych doniesień odniósł się także minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w trakcie briefingu prasowego w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Facebook/Генеральний штаб ЗСУ/General Staff of the Armed Forces of Ukraine, Twitter/NEXTA

Najlepszy snajper na świecie o taktyce Rosjan: "Strzelają z ukrycia, zupełnie przypadkowo"

CZYTAJ DALEJ

Zełenski o ofiarach: "znajdujemy ciała z odciętą głową". Kara za nieposłuszeństwo

O brutalności rosyjskiej armii Wołodymyr Zełenski mówił także w wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS. - Znajdujemy ciała ludzi ze związanymi rękami, z odciętą głową - zdradził.

Prezydent Ukrainy przyznał, że "nie rozumie" takiego zachowania, podobnie jak nie może pojąć "zabijania i torturowania dzieci". - Tym zbrodniarzom nie wystarczyło zabijać. Może chcieli zabrać im złoto czy pralki, ale [...] także ich torturowali - stwierdził.

Wołodymyr Zełenski uważa, że masakry w podkijowskich miejscowościach to "ludobójstwo" i "eliminacja całego kraju i narodu". - Jesteśmy obywatelami Ukrainy, mamy u siebie ponad 100 narodowości. Tu chodzi o zniszczenie i eksterminację wszystkich tych narodowości - oznajmił. Prezydent uważa, że w ten sposób Moskwa chce ukarać Ukraińców za brak posłuszeństwa.

/fot. Goniec.pl

Druzgocący atak rosyjskich wojsk. Napadli na szkołę, zdjęcia zniszczeń łamią serca

Wczoraj w nocy rosyjskie wojska prowadziły intensywny ostrzał w miejscowości Wasylkowo pod Kijowem. Armia Władimira Putina przypuściła atak rakietowy na bazę paliwową we wsi Kriaczky, gdzie natychmiast wybuchł ogromny pożar. Zaatakowane zostało także pobliskie lotnisko. – Pali się baza paliwowa. Wróg chce wszystko zniszczyć. Dziś w ciągu dnia ostrzelano rakietami balistycznymi nasze lotnisko, ale wytrzymamy – informowała w nagraniu wideo zamieszczonym na Facebooku szefowa władz miejskich Wasylkowa, Natalia Bałasynowycz. Ostrzelane przez wojska rosyjskie Wasylkowo poniosło ogromne straty. Jedna ze miejscowych szkół została doszczętnie zniszczona wskutek ataku okupantów. Zobacz zdjęcia ze zrujnowanego miasta. /fot. Goniec.pl

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, interia.pl


Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Policjanci pomogli seniorce na wózku inwalidzkim, nagranie trafiło do sieci

Wiadomości

Policjanci z Łodzi pomogli seniorce na wózku inwalidzkim. Ciekawa reakcja internautów

Czytaj więcej >
Wtorkowe posiedzenie sejmu wzbudziło niemało emocji (Pawel Wodzynski/East News).

Wiadomości

Afera w Sejmie. Zrobiła zdjęcie Czarnkowi. "Widzicie to?"

Czytaj więcej >
Ksiądz w obrzydliwych słowach zareagował na decyzję sądu. Rzucał groźbami i mówił o sznurze

Wiadomości

Ksiądz został skazany za skandaliczne słowa. Jego reakcja jest jeszcze gorsza

Czytaj więcej >
Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Wiadomości

Klienci PKO BP powinni uważać. Tak działają oszuści

Czytaj więcej >
Ambulans

Wiadomości

32-latka nagle źle się poczuła. Po kilku godzinach zmarła, w akcji prokuratura

Czytaj więcej >
karetka

Wiadomości

21-latka w ciąży zmarła w przychodni. Znamy wyniki sekcji zwłok

Czytaj więcej >