Goniec.pl

Unsplash.com/Craig Whitehead; goniec.pl

Alert RCB i ostrzeżenia I stopnia IMGW. Trzeba się przygotować

2 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Polacy dostają wiadomość z ostrzeżeniem od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Eksperci w związku z niespodziewanym powrotem śniegu wskazali, że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Trzeba przygotować się na pogorszenie warunków atmosferycznych, a prognoza pogody sprawiła, iż IMGW wydało dla części Polski alerty I stopnia.

- Prognozowane są opady śniegu, powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w alercie dla Warszawy. Co więcej, prognoza pogody przynosi ze sobą jeszcze jedno zagrożenie - oblodzenia. RCB postanowiło wysłać specjalną wiadomość na telefony setek tysięcy osób.

Alert RCB trafił w sobotę rano do wielu Polek i Polaków. Eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przypomnieli o kwestii bezpieczeństwa i realnym zagrożeniu, które niesie ze sobą nagła zmiana aury.

Prognoza pogody. Silne opady śniegu, alert RCB trafił do Polek i Polaków

Koniec marca i początek kwietnia niespodziewanie przyniósł ze sobą opady śniegu. Pokrywa śnieżna w centrum oraz na wschodzie kraju przykryła ulice i skwery. Rządowe Centrum Bezpieczeństwo zaczęło działać.

Nagła zmiana pogody, w tym powrót zimy po wysokich temperaturach i dniach wypełnionych słońcem, dla wielu Polaków mógł być szokiem. RCB wysłało specjalny alert. - Uwaga! Dziś (02.04) nadal intensywne opady śniegu - czytamy w pierwszej części komunikatu.

- Usuń śnieg z miejsc mogących stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia - napisano w drugiej części alertu RCB. Ulice, drogi i chodniki muszą zostać, zgodnie z obowiązującymi przepisami, odśnieżone przez ich właścicieli.

Silne opady śniegu: do Polaków trafił alert RCB
Silne opady śniegu: do Polaków trafił alert RCB

Źródło: goniec.pl

Usunięcie śniegu z dachów i szyb samochodów przed wyruszeniem w trasę jest kluczowe. Gdzie będzie padał śnieg? Nie tylko RCB zdecydowało się na wydanie alertów. IMGW również ostrzega mieszkańców niektórych regionów Polski. Prognoza pogody na weekend obfituje w opady śniegu.

Alerty I stopnia dla niemal połowy kraju

Gdzie będzie padał śnieg? Białystok, Łomża, Warszawa, Radom, Kielce, Częstochowa, Gliwice oraz Kłodzko objęte są alertami I stopnia przed opadami śniegu. Rano ostrzeżenia IMGW obowiązywały do wieczora, ale około południa zostały zaktualizowane i obecnie niebezpieczna pogoda utrzymywać ma się nawet do północy, a we wschodnich powiatach nawet do godziny 12 w niedzielę, 3 kwietnia.

Alerty I stopnia przed opadami śniegu i oblodzeniami w niemal połowie kraju
Alerty I stopnia przed opadami śniegu i oblodzeniami w niemal połowie kraju

Źródło: imgw

Tylko w kilku powiatach na południu kraju obowiązuje jeden rodzaj alertu. W pozostałych regionach objętych alertem I stopnia wystąpią dwa zagrożenia. Jeden to opady śniegu, a drugi to silne oblodzenia pojawiające się na drogach.

- Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -3°C, temperatura minimalna przy gruncie około -5°C - przekazał w alercie dla powiatu przemyskiego i Przemyśla synoptyk IMGW-PIB: Adam Michniewski. Podobna sytuacja pojawi się w praktycznie wszystkich powiatach objętych ostrzeżeniami I stopnia IMGW.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Łukaszenka boi się zamachu na swoje życie? W kręgu podejrzeń dwóch generałów

  • Mówią o nim "medialny żołnierz Putina". Władimir Sołowjow uderzył w Polskę

  • Jarosław Kaczyński nie był zaskoczony postawą Orbana. Prezes PiS udzielił szczerego wywiadu

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Majątek abp. Głódzia powala. Ukarany przez Watykan duchowny żyje w pałacu
Czytaj więcej >

Polska

Z trumny w zakładzie pogrzebowym nagle rozległ się kaszel. Niebywałe, co się stało
Czytaj więcej >

Polska

Śląskie: Tragedia na drodze, w osobówkę uderzył tir. 34-latka nie udało się uratować
Czytaj więcej >

Polska

Zuchwała kradzież po niedzielnej mszy. Złodziej nie miał żadnych skrupułów
Czytaj więcej >

Polska

Dusił własne dziecko, matka się przyglądała. Nowe, wstrząsające fakty w sprawie
Czytaj więcej >

Polska

Donald Tusk przeszedł na wcześniejszą emeryturę. W PiS zawrzało
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]