Goniec.pl
Pawel Wodzynski/East News

Pawel Wodzynski/East News

Zbigniew Ziobro uderza w Unię Europejską. "Ostrzegaliśmy i nie mam z tego powodu satysfakcji"

18 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Zbigniew Ziobro po raz kolejny otwarcie skrytykował Unię Europejską i Ursulę van der Leyen. Tą samą, która jeszcze przed wyborami, była przez PiS zachwalana, jako rozsądny, a także konserwatywny głos w szeregach UE. Wiele wskazuje na to, że nastroje się zmieniły, a minister sprawiedliwości z przekąsem może powiedzieć "a nie mówiłem?".

Oczywiście, zarzuty pod adresem szefowej Komisji Europejskiej są interpretacją samego Ziobry. Rzeczywistość wygląda tak, że politycy PiS nie doczytali zasad związanych z KPO, według których aktualnie częściowo płacimy odsetki od wspólnej kiesy.

Policja

Przerażające znalezisko w rzeszowskim hotelu. W jednym z pokoi znaleziono zwłoki mężczyzny

CZYTAJ DALEJ

Zbigniew Ziobro w tonie "a nie mówiłem" opowiadał o Unii Europejskiej i Ursuli van der Leyen

Solidarna Polska i Zbigniew Ziobro nie mają zbyt dobrego mniemania o Unii Europejskiej. Zdaje się, że każda unijna propozycja jest przez nich odrzucana na starcie. Podobnie było z KPO.

Ziobro ponownie rozpoczął swoją "krucjatę" przeciwko Unii Europejskiej, w chwili, gdy wyszło na jaw, że pieniądze z KPO wciąż do Polski nie spływają, a kraj musi składać się na spłatę odsetek. Wszystko dlatego, że Unia Europejska nie cofnęła nakazu płacenia zwyczajowych składek, co wydaje się całkiem naturalne.

Przypomnijmy również, że Polska miała spore problemy nie tylko z przyjęciem KPO, ale również z pozyskaniem pieniędzy z Unii, która ze względu na zasadę praworządności uderzającą potężnym ciosem w "reformy" Ziobry i problemy z sędziami, nie chciała początkowo wypłacać ich w ogóle.

Zbigniew Ziobro ubolewa jednak nad tymi kwestiami i w programie radiowym "Salon polityczny Trójki" wyjaśnił we własnych słowach, dlaczego Unia Europejska, przynajmniej według niego, zrobiła nas w bambuko.

- Dzisiaj pani von der Leyen cynicznie oszukuje premiera i prezydenta. Z jednej strony była w Polsce i zadeklarowała, że akceptuje ustawę pana prezydenta, do czego ja byłem bardzo sceptycznie nastawiony, bo ona była kolejnym etapem ustępstw i żądań KE, potem stwierdziła, że stawia kolejne żądania - twierdził minister sprawiedliwości.

- Krótko mówiąc, dzieje się scenariusz, przed którym ostrzegaliśmy i nie mam z tego powodu satysfakcji - podkreślił, wyraźnie ubolewając.

Jednocześnie zarzekał się, że przecież Solidarna Polska nie jest przeciwna Unii Europejskiej, ale boi się centralizacji i przejęcia kontroli przez Niemcy. Dominacja Niemiec i Francji widoczna była już wcześniej, ale w przypadku KPO raczej nie ma to miejsca, podobnie jak w wielu innych sytuacjach. Unia wciąż działa całkiem prężnie jak na wielką organizację pełną niezgadzających się ze sobą stron, którą jest.

KPO było wielkim sukcesem Mateusza Morawieckiego. Premier mógł się chwalić, że oto udało mu się zdobyć z UE ogromne środki. Tutaj można dodać dwa do dwóch, przypominając, że Morawiecki i Ziobro są dla siebie politycznymi wrogami, a przewodniczący Solidarnej Polski szuka wielu sposobów na to, by osłabić władzę premiera. Te bieguny widać teraz jak na dłoni.

Mateusz Morawiecki pochwalił się grą w ping-ponga, internauci byli bezlitośni

Morawiecki chciał się pochwalić, wyszło jak zwykle. Internauci bezlitośnie kpią z premiera, ciężko powstrzymać śmiech

Mateusz Morawiecki chciał się pochwalić, że od dawna gra w tenis stołowy i nie mógł spodziewać się lawiny komentarzy pod niepozornym zdjęciem. Premier podpisał fotografie w niefortunny sposób, a internauci wykorzystali to w bezduszny sposób.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Adam Glapiński znów zaatakował Donalda Tuska. Padły poważne oskarżenia

  • ZUS pilnie przestrzega seniorów przed oszustami. Stosują metodę "Na pracownika"

  • "Wiadomości" TVP nie odpuszczają opozycji. Serwis pokazał materiał o "nieudacznikach"

Źródło: Goniec.pl, Program Trzeci Polskiego Radia

Anna DymarczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: anna.dymarczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament

Wiadomości

Donald Tusk staje w obronie przedsiębiorców i uderza w PiS. "Użyjemy wszystkich dostępnych środków"

Czytaj więcej >