Goniec.pl
ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP/East News

ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP/East News

Rosjanie przekroczyli kolejną granicę, skandaliczne słowa o Polakach. "Zamarzną lub umrą z głodu"

1 Września 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Rosja nie ustaje w rozpowszechnianiu kłamliwych informacji mających wywołać wśród Europejczyków zamęt i panikę. W tamtejszych mediach bezustannie można usłyszeć kolejne groźnie brzmiące zapowiedzi poważnego kryzysu związanego ze wstrzymaniem dostaw surowców energetycznych. Szczególnie mroczne wizje dotyczą Polski, jednak rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych uspokaja. To jedynie element podłego szantażu ze strony bezwzględnego reżimu.

Zboże, paliwa i groźba światowego głodu - tą bronią Władimir Putin próbuje wywierać presję na stojąca murem za Ukrainą Europę od pierwszych dni agresji na swojego południowego sąsiada.

Podczas spotkania z Wiktorem Zołotowem prezydent Rosji nie wydawał się być zadowolony.

Władimir Putin zwołał ważne spotkanie na szczycie. Usłyszał raport, jego mina mówi wszystko

CZYTAJ DALEJ

Rosyjski dyktator, gdy tylko zorientował się, że nie jest w stanie wygrać rozpętanej przez siebie wojny na polu bitwy, coraz bardziej ochoczo zaczął sięgać po inne metody zwalczania przeciwnika, w tym wywoływanie strachu, w którym nieocenioną rolę pełni jego nadzwyczaj sprawny aparat propagandowy.

O jego możliwościach nieraz przekonać mogli się sami Polacy, którzy w ostatnich miesiącach wprost zalani zostali fake newsami produkowanymi przez putinowską fabrykę trolli. Ta z kolei wykazuje się niezwykłym wyrachowaniem i zdolnością do konfabulacji, o czym świadczą najnowsze wieści przekazywane przez prokremlowskie media.

Trolle Putina przypuszczają wściekły atak

Wolne media w Rosji to już niemalże wymarły gatunek. W objęciach władzy znalazły się wszystkie największe rozgłośnie radiowe, telewizje i agencje prasowe, działające zgodnie pod dyktando jednego obywatela - Władimira Putina.

Jedynym zadaniem, jakie powierzono im od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, stało się więc promowanie prowojennych postaw wśród obywateli, dyskredytowanie przeciwników i uderzanie w ukraińskich sojuszników, przy czym szczególnie mocno oberwało się wyjątkowo solidarnej z Kijowem Polsce.

Propagandziści próbowali już przekonywać m.in. że Polska chce "po cichu anektować Ukrainę" i planuje udział w tajnym rozbiorze, a także antagonizowali Polaków i Ukraińców, szczując jednych na drugich.

Na tym jednak nie koniec, bo widząc brak zadowalających efektów, postanowiono posunąć się jeszcze dalej i wysnuć mroczną wizję dotycząca najbliższej przyszłości Polaków. Ta ma być wyjątkowo trudna i skończyć się istną katastrofą.

Rosyjska propaganda straszy: "Polacy zamarzną lub umrą z głodu"

Jak poinformował na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Kreml przedstawił nową narrację, mającą skutecznie zmącić spokój nad Wisłą. Chodzi o promowane tezy stanowiące, iż "bez rosyjskiego węgla i gazu Polacy zamarzną lub umrą z głodu".

Jak zaznaczył Stanisław Żaryn, media Putina wskazują przy tym na "uparte dążenie Polski" do całkowitej rezygnacji Unii Europejskiej z rosyjskich węglowodorów.

- Opisane działania informacyjne wpisują się w szerszą aktywność rosyjskiej propagandy, której celem jest wykazanie, że sankcje nałożone na Federację Rosyjską przez UE są szkodliwe dla krajów Wspólnoty, nie stanowią natomiast zagrożenia dla samej Rosji - oświadczył.

W jego ocenie rosyjska propaganda wykorzystuje temat polityki energetycznej do wywieranie na Europę silnej presji i stworzenia wrażenia, że bez wsparcia surowcowego Moskwy Stary Kontynent nie poradzi sobie w dalszej perspektywie.

- Przytoczone działanie jest elementem szerszej kampanii mającej na celu wykazanie, że sankcje nałożone na Federację Rosyjską przez UE są szkodliwe dla krajów Wspólnoty, ale nie stanowią zagrożenia dla samej Federacji Rosyjskiej - podał.

Pixabay

Jaki los spotka Władimira Putina? Generał Skrzypczak nie ma wątpliwości

CZYTAJ DALEJ

Szantaż Kremla wobec Europy trwa

Władimir Putin bardzo chciałby powtórzyć w Europie schemat, który wypróbował już na własnych obywatelach i wmówić mieszkańcom demokratycznych krajów, że bez jego wsparcia czeka ich marny los.

Podobnych sztuczek próbował używać też Aleksandr Łukaszenka, który w kwietniu przekonywał Białorusinów, że Polacy przymierają głodem i przyjeżdżają za wschodnią granicę po sól i kaszę.

Tymczasem Rosjanie znów wstrzymali dostawy gazu do Europy przez Nord Stream 1. Przerwa ma potrwać trzy dni, ale eksperci uważają, że wkrótce Putin znajdzie kolejną wymówkę, by przykręcić kurek.

Od 1 września Gazprom zawiesił też dostawy gazu do największej francuskiej grupy energetycznej Engie "z powodu nieopłacenia całości dostaw za lipiec".

"Incydenty" na granicy z Polską. Ujawniono kolejne kroki Putina, nasz kraj odgrywa kluczową rolę

Znany łotewski profesor Andris Spruds przekazał, że prawdopodobieństwo rosyjskiego ataku na jakiegokolwiek członka NATO w trakcie najbliższych miesięcy jest niezwykle niskie. Nie wyklucza on jednak licznych incydentów na granicach, np. na granicy polsko-ukraińskiej. W jego opinii dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO przyczyniło się do wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, o2.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poważne problemy właściciela słynnych zakładów mięsnych. Czterystu oszukanych na 23 mln zł

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Miliony "od Morawieckiego" dla piłkarzy. "To strzał w stopę", afera po tekście WP

Czytaj więcej >