Goniec.pl
Alaksandr Łukaszenka w wielkanocnym przemówieniu sugeruje, że w Polsce nie ma kaszy i soli

Twitter.com/@Bielsat_pl

Alaksandr Łukaszenka w kazaniu chwali się dobrobytem Białorusinów. "Polacy przyjeżdżają do nas po kaszę i sól"

25 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Polska, Litwa i Łotwa trafiły na celownik Alaksandra Łukaszenki, który postanowił wyznać w czasie wielkanocnego przemówienia, że obywatele sąsiednich krajów rzekomo zazdroszczą Białorusi dobrobytu. Prezydent podczas przemówienia w cerkwi we wsi Kopyś zasugerował nie tylko, że jego kraj się wzbogacił, ale również iż kraje sąsiednie mają problem z żywnością.

W czasie wielkanocnego przemówienia w cerkwi Alaksandr Łukaszenka próbował przekonać swoich obywateli, iż ich sytuacja zmieniła się diametralnie: oczywiście na lepsze.

LUDOVIC MARIN/AFP/East News, Twitter/Donald Tusk, Janusz Kowalski, Kuba Karyś

Fala gratulacji dla Emmanuela Macrona. Wymiana zdań między Tuskiem i Kowalskim na Twitterze

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Białorusi posłużył się przykładem obywateli państw sąsiadujących z jego krajem. W opinii Aleksandra Łukaszenki obecnie Polacy, Litwini i Łotysze przekraczają granicę jego kraju, by kupić kaszę i sól, gdyż mają trudności z ich zdobyciem u siebie.

Alaksandr Łukaszenka przekonuje Białorusinów o ich dobrobycie

Podczas obchodzonej przez osoby prawosławne i grekokatolików Wielkanocy Alaksandr Łukaszenka wykorzystał okazję do tego, by bezpośrednio zwrócić się do swoich rodaków.

Prezydent Białorusi nie ukrywał zadowolenia z tego, jaką drogę przeszedł jego kraj. Nie poprzestał jednak tylko na słowach uznania, ale podał przykłady. Jego zdaniem świadczy o tym sytuacja sąsiadujących państw, którym w przeszłości Białorusini mogli zazdrościć.

- Zobaczcie co dzieje się z sąsiednimi Litwą, Łotwą, Polakami, o Ukrainie już nie wspominam. Oni byli tacy zamożni, żyli w takim szczęśliwym świecie - mówił Alaksandr Łukaszenka podczas wizyty w cerkwi we wsi Kopyś pod Orszą na wschodzie Białorusi.

To był dopiero wstęp do pełnych sugestii słów prezydenta Alaksandra Łukaszenki. - Oni byli tacy zamożni, żyli w takim szczęśliwym świecie. U nas nic nie było, u nich wszystko. I gdzie są teraz? - mówił prezydent Białorusi.

Setki tysięcy mieszkańców Moskwy na skraju bezrobocia, Putin tego nie ukryje

Reuters: dramatyczna sytuacja pracowników w Moskwie. Setki tysięcy osób odczuwa zachodnie sankcje

CZYTAJ DALEJ

Polacy jeżdżą do Białorusi po kaszę? Tak uważa Alaksandr Łukaszenka

Deklaracji, które mogą dziwić padło więcej. Prezydent Białorusi nie ustawał w próbach udowodnienia, że jego kraj wzbogacił się do tego stopnia, że sąsiedzi zaczęli korzystać z jego dóbr.

Alaksandr Łukaszenka podczas obchodów prawosławnej Wielkanocy w cerkwi stwierdził, że Polacy, Litwini i Łotysze "stoją przy granicy i proszą, byśmy ich wpuścili na Białoruś". - Żeby mogli przynajmniej kupić kaszę gryczaną. Mniejsza o grykę. Soli nie mają. Proszą nas o sól - mówił.

Rzekome tłumy czekające na łaskę Białorusi w związku z - sugerowanym przez Alaksandra Łukaszenkę - brakiem żywności nie muszą obawiać się o swój los. Prezydent Białorusi zapewnił w czasie świąt, że jego kraj nie będzie obojętny na te "błagania". - My jako szczodrzy ludzie otwieramy tę granicę - zapewnił Alaksandr Łukaszenka.

To Białorusini mają problem z kaszą i solą

Telewizja Biełsat zwróciła uwagę na fakt, iż w swojej wielkanocnej odezwie Alaksandr Łukaszenka pominął istotne wiadomości. Wskazując na rzekome problemy z podstawowymi produktami żywnościowymi w Polsce, Litwie i Łotwie nie wspomniał o problemach Białorusinów.

Biełsat wskazał bowiem, że zaledwie przed kilkoma dniami białoruskie władze wydały specjalne rozporządzenia, które ogranicza możliwość wywozu z kraju soli, kaszy i mąki. Obecnie Białorusini nie mogą opuścić kraju z więcej niż kilogramem wskazanych produktów.

Białoruski opozycjonista ujawnił bogactwo Aleksandra Łukaszenki

Takich bogactw zazdrościć mu może nawet Putin. Ujawnili, jak żyje Łukaszenka

Sciapan Puciła ujawnił majątek Aleksandra Łukaszenki. Przywódca Białorusi ma nie tylko szereg ociekających bogactwem rezydencji. Polityk posiada (stan na 2021 rok) również ekskluzywne i nowoczesne samochody o łącznej wartości około 4 mln euro. Kliknij "dalej" i zobacz bogactwo Aleksandra Łukaszenki.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Putin wręczył prezent Cyrylowi z okazji Wielkanocy. Nagranie z uroczystości budzi wątpliwości

  • Emocjonalne wystąpienie Andrzeja Dudy przed kopalnią Zofiówka. "To chyba najczarniejszy tydzień"

  • Matura matematyka 2022. Ile trzeba mieć punktów na maturze z matematyki?

Źródło: Biełsat.tv

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Skażenie Odry. Adam Niedzielski: "Nie ma informacji o wpływie na zdrowie ludzi"

Wiadomości

Skażenie Odry. Adam Niedzielski: "Nie ma informacji o wpływie na zdrowie ludzi"

Czytaj więcej >

Wiadomości

ZUS pilnie przestrzega seniorów przed oszustami. Stosują metodę "Na pracownika"

Czytaj więcej >
Lukas Plewnia/flickr/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Śląskie: Zwłoki kobiety w dywanie i samobójstwo mężczyzny. Prokuratura bada tajemniczą sprawę

Czytaj więcej >
straż pożarna

Wiadomości

Szczecin. Pilna ewakuacja pacjentów ze szpitala onkologicznego. Powodem rozszczelnienie instalacji gazowej

Czytaj więcej >
Piotr Drabik/flickr/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Rzeszów: Goście hotelu czuli dziwny zapach. W jednym z pokoi policja odkryła zwłoki

Czytaj więcej >
FRANK HAMMERSCHMIDT/AFP/East News

Wiadomości

Są wyniki badań na obecność toksyn w rzece Ner. Ujawniono zaskakującą przyczynę śmierci ryb

Czytaj więcej >