Goniec.pl
Wołodymyr Zełenski ostrzegł świat, chodzi o plany Władimira Putina

PRESIDENT OF UKRAINE

Ważny apel Zełenskiego, pilnie ostrzega inne kraje. "Wielkie ryzyko dla całego świata"

31 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Wołodymyr Zełenski podzielił się światem poważnym ostrzeżeniem i pozostaje mieć nadzieję, że słowa prezydenta Ukrainy nie zostaną zbagatelizowane. Rosja nadal ma "autorytarne pragnienia" do zrealizowania. Żaden kraj nie jest bezpieczny?

Rosja opłakuje śmierć Michaiła Gorbaczowa i jednocześnie nieustannie okupuje teren Ukrainy. Wołodymyr Zełenski przypomniał o sobie światu, który po pół roku od rozpoczęcia wojny przykrył kurzem codzienność za wschodnią granicą Polski.

Nie żyje Michaił Gorbaczow, miał 91 lat

Michaił Gorbaczow nie żyje, zmarł w Moskwie. Władimir Putin zabrał głos, dyktator nie jest jedyny

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Ukrainy w jasnych słowach ostrzegł przed zapędami Kremla. Ponownie wskazał, że czas działa na korzyść Rosji, która prowadzi cyniczną politykę nastawioną nie tylko na działania militarne, ale i dezinformacyjne.

Wołodymyr Zełenski ostrzega świat, Rosja nie śpi

Wołodymyr Zełenski w ostatnim czasie zdecydowanie rzadziej trafia na pierwsze strony gazet, a wiadomości o jego decyzjach nie rozgrzewają nagłówków tak jak jeszcze pół roku wcześniej.

Prezydent Ukrainy w poniedziałek zwrócił uwagę, że wojna w Ukrainie trwa, ale Rosja bardzo zgrabnie wykorzystuje zmęczenie tematem walk między ukraińskim a rosyjskim wojskiem.

- Zmęczenie wojną to wielkie ryzyko dla całego świata - powiedział pewny swego Wołodymyr Zełenski. Polityk był gościem Forum Strategicznego w Bledzie w Słowenii. Prezydent Ukrainy nie złamał swojej dotychczasowej praktyki i nie opuścił pogrążonego w wojnie kraju. W wydarzeniu wziął udział zdalnie. Przemówienie wygłosił ze swojego biura w Kijowie.

Przywódca nie owijał w bawełnę i wprost ostrzegał, że Władimir Putin nie śpi i odsuwanie tematu wojnie w Ukrainie to nic innego, jak zabieg sprzyjający Kremlowi i jego dalszym krokom. Plany Moskwy nie kończą się tylko na Kijowie?

Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie? Zełenski mówi wprost

Władimir Putin, który w ostatnim czasie podpisał dekret zwiększający od nowego roku liczebność wojska, nie zrobił tego w związku ze stratami poniesionymi na Ukrainie? Pytań dotyczących planów Rosji jest wiele, większość z nich pozostanie bez odpowiedzi, gdyż Kreml strzeże swoich tajemnic.

Wołodymyr Zełenski nie ma jednak wątpliwości, czego spodziewać można się po Moskwie. - Rosja stanowi problem strategiczny, który trzeba rozwiązać - powiedział prezydent Ukrainy.

Podczas przemówienia ma Forum Strategicznym w Bledzie w Słowenii padły słowa, które dla całego wolnego świata są flagą ostrzegawczą. Wołodymyr Zełenski głośno ostrzega, że Kreml chce "zrealizować swoje autorytarne pragnienia poprzez sztuczne procesy: blokadę dostaw gazu, tranzytu, blokadę żeglugi na Morzu Czarnym".

Ukraiński wywiad ujawnił informacje o stanie zdrowia Władimira Putina, jedna choroba wybija się na tle problemów zdrowotnych

Szczegóły stanu zdrowia Putina wyszły na jaw, Ukraińcy są pewni. Jest gorzej niż przypuszczano

CZYTAJ DALEJ

Zabieg ten to dobrze przemyślana strategia, której cel obliczony jest na działanie długofalowe. - Stale tworzą (Rosjanie - przyp. red.) sztuczny deficyt, robili tak zarówno przed pełnowymiarowym wtargnięciem (na Ukrainę - przyp. red.), jak i po nim - mówił Zełenski, którego cytuje ukraiński Interfax.

Nikt nie jest bezpieczny

Jedne z najbardziej porażających słów Wołodomyra Zełenskiego dotyczą zagrożenia dla państw europejskich. Sojusze i podpisane pakty nie uchronią kolejnych krajów przed imperialnymi zapędami Władimira Putina?

Prezydent Ukrainy wskazał bowiem, że żaden europejski kraj nie może powiedzieć, że jest zabezpieczony przed "rosyjskimi zbrodniarzami z ukraińską krwią na rękach, którzy mogą przyjechać w charakterze turystów".

Dodał, że chociaż temat wojny w jego kraju jest już dla zachodu tematem męczącym, to jego rodacy nadal przeżywają kolejne doniesienia z frontu. - Walką o swoje życie nie można się zmęczyć - powiedział Zełenski.

Rosyjscy żołnierze nie muszą wracać do domu, padła propozycja

Odgórne i wielkie plany Kremla to jedno, ale rzeczywistość walki na wojnie to zupełnie inna sprawa. Ta rozbieżność na pewno zaskoczyła część żołnierzy wysłanych na Ukrainę. Przywódca Ukrainy zwrócił się do wrogiej armii.

- Jedźcie do domu. Jeśli boicie się wracać do swojego domu, w Rosji, oddawajcie się do niewoli - powiedział prezydent Ukrainy. - Okupanci muszą wiedzieć: będziemy ich przeganiać do granicy, której linia się nie zmieniła. (...) Jeśli rosyjscy wojskowi chcą przeżyć, pora, by uciekali - dodał Wołodymyr Zełenski.

Jego słowa zostaną potraktowane poważnie?

Tak mieszka Wołodymyr Zełenski

Niewiarygodne, jak od początku wojny mieszka Zełenski. Nie może nawet zapalić światła

- Tu musi być ciemno, nie można włączyć światła, bo bomba mogłaby po prostu wlecieć podczas nalotu - powiedział Wołodymyr Zełenski podczas oprowadzania dziennikarzy po swoim tymczasowym domu od początku wojny w Ukrainie. Tak żyje prezydent okupowanego kraju, który nie chciał zostawić rodaków i nie wyjechał ze stolicy nawet, gdy ta była atakowana. fot. Twitter.com/@60Minutes

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wp.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poważne problemy właściciela słynnych zakładów mięsnych. Czterystu oszukanych na 23 mln zł

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Miliony "od Morawieckiego" dla piłkarzy. "To strzał w stopę", afera po tekście WP

Czytaj więcej >
Ministerul Afacerilor Interne al Republicii Moldova

Wiadomości

Mołdawia: Znaleziono fragmenty pocisku rakietowego przy granicy z Ukrainą

Czytaj więcej >
ANDREJ ISAKOVIC/AFP/East News, Xiao Yijiu/Xinhua News/East News

Wiadomości

Milionowe premie dla piłkarzy, a w tle wielka afera. Lewandowski pokłócił się z Michniewiczem

Czytaj więcej >