Goniec.pl

Flickr.com/Balkan Photos; Public

Gazprom nagle wstrzymał dostawy gazu. Jest oficjalny komunikat

31 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Gazprom tupnął nogą i odcina Europę od gazu. Rosjanie przykręcili kurki Niemcom oraz Francji. Francuzi mieli podpaść Moskwie rzekomym nieuregulowaniem rachunków za gaz. Surowiec przestanie płynąć w rurach już za kilkanaście godzin. Zegar tyka, ale alternatyw na poradzenie sobie z kryzysem energetycznym nie ma zbyt dużo.

Gazprom podjął decyzję, Europa odcięta zostaje odcięta od gazu. Jedni z największych odbiorców rosyjskiego płynnego złota zobaczą w rurach pustkę.

Gazprom wydał oficjalny komunikat, gdzie przedstawił płaszczyk argumentów mających wyjaśnić szantaż gazowy. Władimir Putin odnoszący klęskę w "trzydniowej operacji wojskowej" na Ukrainie trwającej już ponad pół roku chwyta się kolejnego sposobu na poluźnienie restrykcji zachodu?

Gazprom wstrzymuje dostawy gazu do Niemiec i Francji

Gazprom podjął decyzję, której obawiało się wielu europejskich polityków. Stawianie Rosji twardych warunków dotyczących wojny w Ukrainie i głosowanie nad kolejnymi pakietami sankcji musiało w końcu zaowocować spełnieniem się ryzykownego scenariusza.

Rosyjski gaz nie będzie już docierał do Niemiec oraz Francji. Gazprom poinformował, że nie będzie na razie dostarczał Berlinowi gazu za pośrednictwem gazociągu Nord Stream I. Berlin naraził Moskwie. Niemiecki rząd otwarcie stwierdził, że Rosja wykorzystuje gaz jako rodzaj broni.

Agencja AFP, która poinformowała o gazowym problemie Niemiec i przedstawiła wyjaśnienie Rosjan. Wydaje się ono niczym innym, jak zasłoną dymną, która skrywa groźbę dalszego szantażu.

Gazprom wstrzymał dostawę gazu przez Nord Stream I z powodu... prac konserwacyjnych. O godzinie 6 rano 31 sierpnia rury gazociągu opustoszały. Taki stan rzeczy ma utrzymać się przez minimum trzy doby. Nie jest wykluczone, że czas "prac serwisowych" się wydłuży.

Francja nie płaciła Rosji za gaz? Gazprom oskarża

Zdecydowanie większy problem ma Francja. Chociaż Emmanuel Macron od początku wojny w Ukrainie dąży do zdobycia palmy pierwszeństwa w kontaktach z Władimirem Putinem , to Francuzi nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Gazprom postawił Paryżowi poważne zarzuty. Chodzi o niemałe pieniądze.

Wstrzymanie dostaw gazu do Niemiec już się rozpoczęło. Francuzom zostało kilkanaście godzin do zakręcenia przez Gazprom złotego kurka. Ma to nastąpić 1 września i w tym przypadku powodem nie są mityczne "prace serwisowe".

- Na koniec dnia roboczego 30 sierpnia Gazprom Export LLC nie otrzymał pełnych płatności za gaz dostarczony do Engie w lipcu w ramach dotychczasowych kontraktów. W związku z tym Gazprom Export poinformował Engie o całkowitym zawieszeniu dostaw gazu, począwszy od 1 września 2022 r., do momentu otrzymania środków za dostarczony gaz w całości - czytamy w oficjalnym komunikacie Gazpromu.

Europa będzie oszczędzać gaz i węgiel

Już w lipcu w serwisie goniec.pl informowaliśmy o apelu Komisji Europejskiej . - Skoordynowane działania teraz będą bardziej opłacalne i mniej destrukcyjne dla naszego codziennego życia i gospodarki niż doraźne działania później, gdy dostawy gazu mogą się wyczerpywać - pisali europejscy politycy.

O co chodzi? Unia Europejska od początku wojny w Ukrainie była pewna, że surowce energetyczne będą wykorzystane przez Rosję w formie szantażu. Chociaż polski rząd zapewnia, że węgla nie braknie (co kłóci się z oficjalnymi wyliczeniami branżowymi ), to Europa mówi głośno: czeka nas zima pełna wyrzeczeń.

Zakręcenie przez Gazprom kurka z gazem to jedynie wstęp. KE planowała wdrożenie planu "redukcji popytu, który będzie polegał na zmniejszeniu zużycia gazu zarówno przez konsumentów indywidualnych i przedsiębiorstwa świadczące kluczowe usługi, jak i przez przemysł". Możliwe, że Gazprom przyśpieszył wdrażanie tego planu i nie tylko Polacy będą musieli jeszcze przed zimą przykręcić swoje kaloryfery.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: radiozet.pl, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Rozmawiał z pojmanymi rosyjskimi żołnierzami. Wiadomo, co mówią o Polsce
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zjadł kawałek sera, chwilę później już nie żył. Trudno uwierzyć, co doprowadziło do jego śmierci
Czytaj więcej >

Świat

Raport Gońca ze Świata. Czarne chmury nad TikTokiem oraz rosyjskie groźby nuklearne
Czytaj więcej >

Świat

Putin wydał polecenie. Polski MSZ reaguje: "Potępiamy wzmocnienie zagrożenia"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Prezenter załamał się na wizji. Mężczyzna nie wytrzymał: "Drogi Boże, pomóż im!"
Czytaj więcej >

Świat

USA. Kobieta rzuciła się z nożem na 27-letniego sąsiada. Powód kłótni zaskakuje
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]