Goniec.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zadzwonił z pytaniem o ceny mszy w najpopularniejszych sanktuariach. Takich odpowiedzi się nie spodziewał

26 Maja 2023

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Sprawa kosztów zamówienia mszy św. w konkretnej intencji w polskich kościołach jest dość kontrowersyjna i budzi mieszane emocje. Niekiedy nawet małe parafie liczą sobie krocie za wspomnienie o kimś z naszej rodziny i odmówieniu za niego modlitwy, a co dopiero, jeśli mowa o tak popularnych miejscach jak Jasna Góra czy Licheń. Tę z pozoru oczywistą kwestię postanowił właśnie poddać weryfikacji znany youtuber Dymitr Błaszczyk, który zadzwonił do obu sanktuariów. Co usłyszał? Wiele osób może być w poważnym szoku.

Youtuber pyta o ceny intencji mszalnych

Dymitr Błaszczyk to z pewnością postać, która dla lubiącej oglądać youtubowe nowinki części społeczeństwa nie jest anonimowa. O mężczyźnie zrobiło się ostatnio wyjątkowo głośno, a wszystko to za sprawą filmiku na kanale “Sprawdzam jak”, który miał zdradzić, ile popularne zespoły discopolo liczą sobie za występ na przykładowym weselu. 

Idąc za ciosem i nieco na fali sukcesu, Dymitr postanowił przekonać się teraz, jakie są koszty innej popularnej usługi, a mianowicie zamówienia mszy świętej w intencji naszej lub kogoś bliskiego w trzech najpopularniejszych polskich miejscach kultu - na Jasnej Górze, w Świętej Lipce i w Licheniu.

Niektórzy być może będą zdziwieni w ogóle, że za taką “przysługę” trzeba cokolwiek płacić, wszak nawet sam papież Franciszek upominał duchownych, by za nabożeństwa nie pobierali żadnych opłat. - Msza jest ofiarą Chrystusa, która jest za darmo. Odkupienie jest darmowe - mówił już w 2018 r.

Niestety, nie wszyscy, a raczej mało który kapłan, wzięli to sobie do serca i rzeczywistość wygląda nieco mniej przyjaźnie. W takim razie, o ile zbiedniejemy, chcąc wyprosić u Boga konkretne łaski? Odpowiedź nie jest oczywista.

policja radiowóz

Nowe fakty ws. małżeństwa z Warszawy. Zaskakujące doniesienia od właściciela pensjonatu

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzi mogą zdziwić

Jak dowiadujemy się z opublikowanego przez youtubera nagrania, ceny nie są tak horrendalne, jak mogłoby się wydawać, a w niektórych przypadkach w ogóle nie istnieją. W Świętej Lipce i na Jasnej Górze wyraźnie wsłuchują się w głos Biskupa Rzymu i oświadczają, że sami z siebie nie pobierają ani grosza, natomiast wierny może dokonać zapłaty według własnego uznania. Ofiara może być przy tym darowana tuż przed mszą lub jako przelew na wskazane konto bankowe.

Z kolei w Licheńskiej Bazylice są nieco bardziej pazerni i za intencję zbiorową każdy płaci “co łaska”, ale pojedyncza kosztuje już 60 złotych. Ta druga opcja jest zresztą hitem, bowiem kolejki są tak długie, że na nadejście swojej trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

Najpopularniejsze polskie sanktuaria

Przypomnijmy przy okazji, że Sanktuarium w Świętej Lipce to słynny ośrodek kultu maryjnego, położony na północnym krańcu Polski, a dokładniej na wschód od Olsztyna i Reszla. Jego początki sięgają XIV w. i znane są tylko z ludowych opowiadań. Rocznie odwiedza je ponad 100 tys. wiernych.

Z kolei Sanktuarium na Jasnej Górze nie trzeba przedstawiać absolutnie nikomu. O tamtejszym klasztorze o. Paulinów pisał nawet sam Sienkiewicz. Znajduje się w tam m.in. uważany za cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Cały obiekt jest także pomnikiem historii.

Ostatnie ze znanych sanktuariów, czyli te w Licheniu, leży w powiecie konińskim i przyciąga turystów nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Związane jest z objawieniami maryjnymi i obejmuje swym zasięgiem m.in. zespół kościołów, kaplice, klasztory, cmentarz, a także kamienną Golgotę.

Źródło: YouTube, Wikipedia

ksiądz

Szczecin. Wyrzuciła do śmieci drewniany kołek z napisem "krzyż". Ksiądz nie wytrzymał

CZYTAJ DALEJ
konfesjonał ksiądz spowiedź

10-latka poszła do spowiedzi, nagle ksiądz zaczął krzyczeć na cały kościół. Oburzające, jak ją nazwał

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Tajemniczy samolot nad głowami maszerujących w Warszawie. Ciągnął za sobą hasło
Czytaj więcej >

Wiadomości

Igor Tuleya odrzuca zarzuty wiceministra. Zapowiada podjęcie kroków prawnych
Czytaj więcej >

Polska

Boże Ciało 2023. Kościół podjął pilną decyzję, wierni powinni wiedzieć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Poseł Suwerennej Polski oskarża sędziów. Ich obecność na marszu 4 czerwca to złamanie konstytucji?
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowe wiadomości o Władimirze Putinie. Miał skulony trząść się ze strachu w łazience
Czytaj więcej >

Polska

Ksiądz poszedł na marsz równości. Kiedy chwycił za mikrofon, wszyscy zamarli
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska

Polska

Jan Jałowczyk

Ojciec Kamilka z Częstochowy powalczy o opiekę nad Fabiankiem. Ważną decyzję podejmie sąd
Czytaj więcej >
Życie

Jan Jałowczyk

Jeśli poczekasz, możesz liczyć na 400 zł do emerytury. Znamy szczegóły
Czytaj więcej >
Polska

Jan Jałowczyk

Pacjenci płonęli żywcem przywiązani do łóżek? Prokurator ujawnia
Czytaj więcej >
Życie

Jan Jałowczyk

Banki podnoszą opłaty. Miliony Polaków dostaną po kieszeniach
Czytaj więcej >
Wiadomości

Jan Jałowczyk

Planujesz przelew w Boże Ciało? Jeśli się nie pospieszysz, zostanie tylko gotówka
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Wyrok TSUE: "Polska złamała traktat". Zbigniew Ziobro: "To wyrok łamie traktat"
Czytaj więcej >