Goniec.pl
Politycy wydali na taksówki majątek, rekordzista niemal 40 tysięcy złotych

Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki ; Creative Commons Attribution 2.0

Fortuna za taksówki polityków. Poseł rekordzista wydał niemal 40 tys. zł podatników na przejazdy

1 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Posłowie i senatorowie nie szczędzą sobie wygód i chętnie korzystają z tajnej podwyżki. W zeszłym roku ryczałt na prowadzenie biur został podniesiony aż do 17,2 tys. zł. Przedsiębiorcy politycy wykorzystują te pieniądze nie tylko do wynajęcia biura, ale również do "taniego" podróżowania taksówkami. "Fakt" prześwietlił te wydatki. Rekordziści wydali z naszych pieniędzy 38 403 zł (poseł) i 5301,70 zł (senator).

Politycy nie wyznają zasad "zaciśnij zęby" i "ociepl dom". Posłowie i senatorowie wydali fortunę na podróże taksówkami. "Fakt" przyjrzał się wydatkom i światło dzienne ujrzała lista wstydu. Problem jest taki, że osoby na niej obecne... wcale się nie wstydzą.

Witalij Kliczko honorowym obywatelem Warszawy, jego brat spotkał się z uczestniczką Powstania Warszawskiego

Legenda Powstania Warszawskiego skierowała do Włodimira Kliczko wzruszające słowa. Nagranie podbija sieć

CZYTAJ DALEJ

Darmowe przejazdy pociągami, autobusami i komunikacją miejską, a nawet darmowe krajowe loty samolotem nie wystarczają politykom. Grono parlamentarzystów chętnie korzysta z możliwości rozliczenia wydatków na taxi w ramach ryczałtu na prowadzenie biur. Kwoty wydane przez niektórych zbliżają się do... 40 tysięcy złotych.

Pieniądze na taksówki z kieszeni podatników, oni wydali fortunę

Wszyscy zastanawiający się w obliczu inflacji i podwyżek cen, dlaczego nie starcza im do pierwszego, powinni znać już odpowiedź: zrobili błąd i nie zostali politykami. Niedawno plany podwyżek wynagrodzeń zostały ucięte przez Jarosława Kaczyńskiego, ale to nie znaczy, że do kieszeni tej grupy zawodowej zajrzy bieda.

Uposażenia, diety i pieniądze na prowadzenie biur. Posłowie oraz senatorowie mają wiele przywilejów i chętnie z nich korzystają. Jednym z tych aspektów jest korzystanie z taksówek i opłacanie ich z pieniędzy podatników.

- Przyjąłem taką zasadę, że nie korzystam z ryczałtu na przejazdy samochodem. Korzystam tylko z taksówek. Dzięki temu i tak wydaję na przejazdy mniej niż inni posłowie - powiedział w rozmowie z "Faktem" Paweł Kowal z PO.

Polityk Donalda Tuska jest jednak... rekordzistą, jeśli chodzi o wydatki na taxi wśród posłów Sejmu RP. Zgodnie z ustaleniami dziennikarzy wyjeździł kosmiczne 38 403 zł. "Fakt" wylicza, że biorąc pod uwagę, iż koszt kilometra wynosi w przypadku warszawskich taksówek około 3 zł, to Paweł Kowal teoretycznie przemierzył 12,8 tys. km.

Jacy posłowie i posłanki chętnie korzystają z możliwości pokrycia kosztów jazdy taksówką z publicznych pieniędzy? Lista wstydu "Faktu" nie jest krótka. Oto reprezentanci Sejmu, którzy zamiast pociągu wolą taksówkę:

  • Piotr Adamowicz (poseł KO) – 8416,90 zł;

  • Daniel Milewski (poseł PiS) – 7085,17 zł;

  • Łukasz Mejza (poseł niezrzeszony) – 5727,71 zł;

  • Bogusław Sonik (poseł KO) – 5677 zł;

  • Joanna Scheuring-Wielgus (posłanka Lewicy) – 4919,45 zł;

  • Wanda Nowicka (posłanka Lewicy) – 4840,46 zł.

Senatorowie też nie oszczędzają na przejazdach

Nie tylko posłowie szastają pieniędzmi. Senatorowie, którzy w teorii mają charakteryzować się większą rozwagą i doświadczeniem życiowym, równie chętnie opróżniają państwową kasę.

Donald Tusk w ostrych słowach skomentował planowane podwyżki dla polityków

Donald Tusk w ostrych słowach pokazał, jak rząd rozdaje pieniądze w Polsce

CZYTAJ DALEJ

Aż co czwarty senator rozliczył na ryczałt przejazdy taksówką. Najwięcej w rozliczeniu za 2021 r. wykazał Janusz Gromek z Koalicji Obywatelskiej. Senator Donalda Tuska wydał na taksówki w zeszłym roku aż 7973 zł.

Nie jest jednak jedyny. Senatorowie niechętnie wsiadają do komunikacji zbiorowej, gdzie mogą korzystać z zupełnie darmowych przejazdów. Ile na taksówki wydali inni rekordziście Senatu? Oto wyliczenia "Faktu":

  • Bogdan Borusewicz (senator KO, wicemarszałek Senatu) – 5301,70 zł;

  • Robert Dowhan (senator KO) – 3690,32 zł;

  • Sławomir Rybicki (senator KO) – 1882,93 zł.

Wszyscy mają ważne powody

Nie jest zaskoczeniem, że w tłumaczeniach na kosmiczne kwoty wydane na taksówki prym wiodą słowa "musiałem". Każdy z zapytanych przez "Fakt" polityków tłumaczył, że wykonywał swoje obowiązki i musiał korzystać z kosztownego (ale tylko dla podatników) przywileju.

- Normalne jest to, że muszę sie sporo przemieszczać i prowadzę dynamiczny tryb życia, wspomagany m.in. jazdą taksówkami. A żeby było taniej, korzystam z Ubera i Bolta - wyjaśniał Łukasz Mejza.

Posłanka Scheuring-Wielgus w rozmowie z "Faktem" wypowiedziała się w takim samym tonie, różnice polityczne nie mają znaczenia w przypadku pieniędzy. - Często bywam w różnych częściach kraju na spotkaniach z mieszkańcami. To u mnie zupełnie normalny i stały element pełnienia mandatu, że nie przebywam tylko w regionie - mówiła przedstawicielka Lewicy.

"Fakt" podaje, że za rok 2021 wydatki na taksówki rozliczyło 134 posłów oraz 27 senatorów. Łącznie wydali prawdziwą fortunę: aż 242 tys. zł. Posłowie bezsprzecznie pokonali rozrzutność senatorów. Przedstawiciele Sejmu wydali na przejazdy tym środkiem transportu 209,7 tys. zł, w czasie, gdy reprezentanci Senatu wyjeździli "zaledwie" 32,4 tys. zł.

Instagram/marta_paszkin

Owoce miłości programu "Rolnik szuka żony". Te pary doczekały się już swoich pociech

Nie tylko Marta Paszkin i Paweł Bodzianny doczekali się dzieci jako para powstała w programie "Rolnik szuka żony". Kto jeszcze może cieszyć się swoimi pociechami?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: fakt

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Freepik/ senivpetro

Wiadomości

Nowy obowiązek dla właścicieli domów już za pasem. Polacy zapłacą nawet tysiąc złotych

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Syn byłego ministra zdrowia został wyrzucony ze spotkania z Kaczyńskim. Ojciec musi się tłumaczyć

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Ołena Zełenska potrzebuje pomocy. "Jeżeli otrzymamy takie wsparcie od Polski, będziemy szczęśliwi"

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda o rozmieszczeniu amerykańskich głowic nuklearnych w Polsce: "Temat jest otwarty"

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Zmiany w Kancelarii Prezydenta. Paweł Soloch zostanie zastąpiony przez Jacka Siewierę?

Czytaj więcej >
policja.pl

Wiadomości

Nowe fakty ws. Jacka Jaworka. Prokuratura przedłuża śledztwo

Czytaj więcej >