Goniec.pl
Twitter/NACP Ukraine

Twitter/NACP Ukraine

Wojna w Ukrainie. Siły ukraińskie obśmiały wyposażenie Rosjan. Kamizelki z tektury, osłony z kartonów po jajkach

11 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Szef Narodowej Agencji ds. Przeciwdziałania Korupcji Ukrainy (NACP) Ołeksandr Nowikow skierował ironiczny list do ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, w którym podziękował mu za "wysoki poziom korupcji" w armii. W piśmie ujawnił, jak słabym wyposażeniem dysponują siły rosyjskie. Na zdjęciach opublikowanych przez NACP na Twitterze widać m.in. kamizelki z tektury i czołgi osłaniane kartonami po jajkach.

W liście Ołeksandr Nowikow stwierdził, że niedostatki wynikają z rozkradania środków, które miały zostać przekazane na poczet rosyjskiego wojska. Podziękował Siergiejowi Szojgu za tego typu postępowanie.

Porsche, na które Cię stać! Sprawdź niesamowitą ofertę.

Nowikow apeluje do Rosjan: poddajcie się

Szef Narodowej Agencji ds. Przeciwdziałania Korupcji Ukrainy (NACP) Ołeksandr Nowikow napisał list do Siergieja Szojgu, który został opublikowany na stronie instytucji i na jej oficjalnym profilu na Twitterze. W treści Nowikow apeluje do rosyjskich żołnierzy, aby poddali się.

Jego zdaniem Rosjanie nie mają bowiem zbyt dużych szans w walkach z Ukraińcami z powodu bardzo słabego wyposażenia. Dodatkowym problemem jest brak jedzenia. Nowikow pisze w liście, że żołnierze szukają pożywienia wśród mieszkańców wiosek.

Osłona czołgów z kartonów po jajkach. Tak wygląda wyposażenie rosyjskiej armii

Na potwierdzenie swojej tezy Nowikow zaprezentował kilka przykładów na to, jak fatalnie wyposażone jest rosyjskie wojsko. Ujawnił to dzięki żołnierzom ukraińskim, którzy natrafili na te zaskakujące elementy w trakcie działań wojennych.

NIKOLAY PETROV/AFP/East News, KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Wojna w Ukrainie. Putin wezwał Łukaszenkę "na dywanik"

CZYTAJ DALEJ

Okazuje się, że rosyjskie czołgi T-72 i T-80 były osłaniane kartonowymi opakowaniami po jajkach. "Bez wątpienia te sposoby ochrony sprzętu wojskowego zasługują na osobny czynnik oceny w PowerIndex przy tworzeniu rankingu Global Firepower najsilniejszych armii świata", czytamy w ironicznym liście Nowikowa.

Twitter/NACP Ukraine

Twitter/NACP Ukraine

Poza tym Rosjanie nie mogą liczyć na zbyt dobrą ochronę osobistą. Kamizelki kuloodporne, których używają w trakcie strać z Ukraińcami, nie są wypełnione specjalnymi wkładami, a tekturą. Kamizelki, które zupełnie nie chronią przed atakami, mieli na sobie m.in. członkowie załogi samochodu pancernego Barnaul-T, który został zdobyty przez ukraińskie wojsko.

Twitter/NACP Ukraine

Twitter/NACP Ukraine

Nowikow wskazuje też na nieprzemyślane decyzje na etapie planowania działań wojennych. Pojazdy ZIL-130, stosowane do przerzutu żołnierzy, są pomalowane na jasnozielony kolor. Jaskrawą barwę trudno pomylić z tradycyjnym moro. Dzięki temu jednostki rosyjskie są łatwym celem dla ukraińskich żołnierzy, nawet tych mniej doświadczonych.

Twitter/NACP Ukraine

Twitter/NACP Ukraine

Rosyjscy żołnierze w poszukiwaniu pożywienia. Ukraińskie służby z żartobliwą "instrukcją"

Nowikow wspomniał także o racjach żywnościowych dla żołnierzy. Okazuje się, że termin przydatności artykułów, które dostali Rosjanie skończył się podobno w 2015 r. Brak żywności skłania niektóre załogi do przerywania walk. Nowikow wskazuje, że część z nich poddaje się w zamian za pożywienie.

W liście szef NASP zamieścił też prześmiewczą instrukcję działania rosyjskiego żołnierza w trakcie wojny w Ukrainie. Jego zdaniem mundurowy powinien: dojechać do najbliższej osady, oddalić się od sprzętu i porzucić broń, poprosić o wybaczenie za przejście granicy bez kontroli paszportowej, czekać na siły ukraińskie, które pozwolą zadzwonić do matki, a na końcu - wrócić do domu.Ławrow

Nikt miał nie wiedzieć. Znaleźli ukrywaną córkę Ławrowa, zdjęcia zwalają z nóg

W trakcie czwartkowej, propagandowej konferencji prasowej niesławą okrył się szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Teraz na jaw wychodzą szczegóły z jego życia prywatnego. Rosyjska dziennikarka śledcza Maria Pevchikh ujawniła na Twitterze informacje na temat pasierbicy Siergieja Ławrowa - Poliny Kovalevej. Kilknij DALEJ, aby zobaczyć, kim jest i w jakich luksusach żyje 26-latka. fot. Twitter/Maria Pevchikh, OZAN KOSE/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, onet.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Brazylia: Skarpa osunęła się na drogę. Nie żyją co najmniej dwie osoby, około 30 jest zaginionych

Wiadomości

Brazylia: Skarpa osunęła się na drogę. Nie żyją co najmniej dwie osoby, około 30 jest zaginionych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Karczemna awantura w Sejmie. Błaszczak uciszył marszałek i uderzył w opozycję

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dolnośląskie: Pociąg uderzył w autobus. Jedna osoba nie żyje

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Jiang Zemin. Były prezydent Chin odszedł w wieku 96 lat

Czytaj więcej >
"Polskie bezpieczeństwo jest zagrożone"

Wiadomości

"Polskie bezpieczeństwo jest zagrożone". Generał ocenił propozycję polskiego MON

Czytaj więcej >

Wiadomości

Strzały na ulicach Wałbrzycha. Agresorzy biegali w centrum z tasakiem i atrapą broni

Czytaj więcej >