Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wojna w Ukrainie. Rosyjski polityk zaczął mówić, jak będzie wyglądać ogólnoświatowy konflikt
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 02.03.2022 13:01

Wojna w Ukrainie. Rosyjski polityk zaczął mówić, jak będzie wyglądać ogólnoświatowy konflikt

Ławrow
Wikimedia/Presidential Press and Information Office

Wojna w Ukrainie. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zagroził potencjalnym wybuchem III wojny światowej, ostrzegając, że jeśli tak się stanie, będzie ona "nuklearna i destrukcyjna". Wcześniej polityk snuł przypuszczenia, że Kijów stara się o broń jądrową.

- Trzecia wojna światowa będzie niszczycielską wojną nuklearną - powiedział Ławrow w wywiadzie dla Al Jazeera. We wtorek zaś szef rosyjskiej dyplomacji przemawiał na konferencji rozbrojeniowej w Genewie.

Wojna w Ukrainie. Ławrow straszy bronią jądrową

- Ukraina nadal dysponuje sowieckimi technologiami i środkami dostarczania takiej broni. Nie możemy nie zareagować na to prawdziwe niebezpieczeństwo - mówił Ławrow do polityków zgromadzonych w szwajcarskim mieście.

W ten sposób próbował usprawiedliwić rosyjską agresję na Ukrainę, która jego zdaniem dąży do posiadania broni jądrowej. Po raz kolejny powtórzył też narrację o „neonazistowskim rządzie Ukrainy”.

Komentarze Ławrowa zostały jednak zignorowane przez dyplomatów z całego świata. W ramach protestu wielu z nich opuściło salę, gdy szef rosyjskiego MSZ zaczął swoje przemówienie.

Dotkliwe sankcje dosięgnęły Ławrowa

Warto zaznaczyć, że Ławrow mógł być obecny na konferencji tylko za pośrednictwem połączenia internetowego, gdyż samolot go transportujący nie był w stanie przelecieć przez przestrzeń powietrzną, którą UE zamknęła dla rosyjskich maszyn w ramach sankcji. On sam, obok Władimira Putina, doczekał się także osobistych, dotkliwych restrykcji ze strony Zachodu. Unia Europejska zdecydowała, że majątki prezydenta Rosji i Siergieja Ławrowa zostaną zamrożone.

Agencja TASS, która określiła inwazję na Ukrainę jako "operację specjalną" w tym kraju, poinformowała, że polityk stwierdził, iż „operacja wojskowa na Ukrainie, w tym w Kijowie, ma na celu rozbrojenie Ukrainy". - Rosja nie pozwoli Ukrainie zdobyć broni jądrowej - oświadczył.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: inews.co.uk