NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski zwrócił się m.in. do Żydów
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 02.03.2022 09:58

Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski zwrócił się m.in. do Żydów

Zełenski
SERGEI SUPINSKY/AFP/East News

Wojna w Ukrainie. Prezydent Wołodymyr Zełenski w najnowszym wystąpieniu oświadczył, że jest dumny z Ukraińców, którzy stali się symbolem niezłomności. Mówił także o europejskich aspiracjach swojego kraju i ogromnych stratach, jakie w walce mieli ponieść Rosjanie.

Kolejna płomienna przemowa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ukazała się w mediach społecznościowych w środę rano. Przywódca Ukraińców zwrócił się w niej do swoich rodaków i zaapelował do Rosjan o zaprzestanie walk w Ukrainie.

Wojna w Ukrainie. Zełenski: "Jesteśmy jedną całością"

- Jesteśmy jedną całością, nas jest bardzo dużo. Pokochaliśmy się nawzajem, pomagamy jeden drugiemu, walczymy jeden za drugiego. Wczoraj wszyscy byliśmy charkowianami, wczoraj nas wszystkich bombardowali w Kijowie, wszyscy staliśmy razem, gdy uderzały rakiety - oznajmił w swoim przemówieniu Zełenski.

Następnie kolejno wyliczał miasta, które wieczorem i w nocy z wtorku na środę stawiły heroiczny opór rosyjskiemu agresorowi. Wśród nich były m.in. Kijów, Charków i Mariupol, o które wciąż toczą się krwawe walki.

- Nie ma żadnego powodu, aby to się działo. Jakie mamy tutaj bazy NATO? Cerkiew Św. Andrzeja? Sobór Św. Zofii? - pytał.

Zełenski mówił następnie, że Ukraina "zaczyna procedurę wstępowania do UE". - Świat to wspiera - podkreślił i zaznaczał, że Ukraina już stała się częścią Europy. Zwracał przy tym uwagę na fakt, że nawet neutralna do tej pory Szwajcaria nałożyła sankcję na Rosję.

Przywódca Ukrainy oświadczył również, że jego kraj czuje największą od 30 lat jedność ze strony NATO. Mimo tego, wszystkim walczącym towarzyszą stale ogromny strach i ból.

Prezydent Ukrainy zwrócił się do Żydów

W swojej mowie Zełenski wspomniał również o uderzeniu rosyjskich rakiet w Babi Jar, wąwóz nieopodal Kijowa, w którym podczas II wojny światowej istniał nazistowski obóz koncentracyjny. - Zwracam się do wszystkich Żydów świata: zobaczcie, co się dzieje. To jest bardzo bolesne. Was są miliony, miliony Żydów na całym świecie. Zobaczcie, co tu się dzieje. Widać jak rodzi się nazizm. Krzyczymy o zabijaniu pokojowo nastawionej ludności, zabijaniu Ukraińców - stwierdził.

Jak podkreślał, Rosjanie nic nie wiedzą o historii Ukrainy. Ich rozkazem jest zniszczyć ukraińską historię, zniszczyć kraj, "zetrzeć wszystkich z powierzchni".

- 6 tys. Rosjan zginęło na ukraińskiej ziemi po prostu dlatego, że zostali wysłani przez wroga. Po co? - pytał prezydent.

Na koniec oświadczył, że czuje dumę z każdego ze swoich obywateli, którzy okazali się być symbolem niezłomności. Symbolem tego, że ludzie w każdym kraju mogą stać się najlepszymi ludźmi na ziemi.

Zełenski nieustannie apeluje do świata

Już wczoraj na Twitterze Wołodymyr Zełenski zwrócił się do świata, nawiązując do zbrodni w Babim Jarze.

- Jaki cel ma powtarzanie od 80 lat "nigdy więcej", jeżeli świat milczy, gdy bomba spada na to samo miejsce, Babi Jar? Co najmniej pięć osób zginęło. Historia się powtarza... - napisał.

We wtorek prezydent Ukrainy wystąpił także w Parlamencie Europejskim, gdzie jego przemowę nagrodzono gromką owacją na stojąco. Polityk ponownie apelował o jak najszybsze przyjęcie jego kraju do Unii Europejskiej i podkreślał, że wojna w Ukrainie jest wojną o wolność całej Europy.

Kilka godzin później prosił swoich sojuszników o pomoc w pokonaniu Rosji i zażądał zaprzestania bombardowania ukraińskich miast na czas negocjacji z wrogiem.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl