Goniec.pl
Rex Features/East News

PAVEL ORLOVSKY/AFP/East News

Wojna w Ukrainie. Łukaszenka wystawi Putina? Ukraińskie MSW nie ma wątpliwości

12 Marca 2022

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Według informacji przekazanych przez doradcę ukraińskiego MSW Aleksander Łukaszenko wpadł w poważne kłopoty. Wadym Denysenko podkreśla, że ewentualna agresja sił białoruskich na terytorium Ukrainy mogłaby mieć destrukcyjny wpływ na władzę dyktatora. W jego opinii Łukaszenko może nie przystąpić do działań zbrojnych przeciwko władzy w Kijowie.

Porsche, na które Cię stać! Sprawdź niesamowitą ofertę.

- Myślę, że Łukaszenka zrobi wszystko, co w jego mocy, aby w najbliższej przyszłości nie doszło do inwazji naziemnej z Białorusi - podkreślił doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Wadym Denysenko, cytowany przez portal Ukrinform i PAP.

Władimir Putin

Wojna w Ukrainie. Rosyjski jeniec ujawnił, co dzieje się za linią frontu

CZYTAJ DALEJ

W ostatnim czasie pojawiło się sporo spekulacji na temat możliwego rozłamu w relacjach na linii Moska - Mińsk. Wielu ekspertów zastanawia się, czy białoruski dyktator wystawi Kreml, tym samym nie przyłączając się do rosyjskiej agresji.

W opinii Ukraińców Łukaszenka znalazł się pomiędzy młotem a kowadłem. - Najwyraźniej bardzo boi się wszczynania takich działań wojennych - podkreślają eksperci.

Wojna w Ukrainie. Białoruś nie zaatakuje Ukrainy?

Wadym Denysenko zaznacza, że potencjalny atak na Ukrainę byłby dla Białorusi niezwykle niekorzystny. Przede wszystkim oznaczałby dla nowego agresora gigantyczne straty w ludziach, a to mogłoby w bezpośredni sposób wpłynąć na utratę władzy przez Łukaszenkę. Według Ukraińców dyktator boi się o swoją przyszłość.

Facebook

Wojna w Ukrainie. Rosyjski jeniec zadzwonił do matki. "Putin nas zdradził, rozumiesz?"

CZYTAJ DALEJ

- Białoruś ma małą armię, liczącą tylko 40 tys. ludzi. Według różnych szacunków gotowych do walki jest 5-8 tys., maksymalnie 10 tys. Wrzucenie tej armii tutaj teraz, w takich warunkach, oznacza kilka tysięcy trumien – ocenia doradca ukraińskiego MSW.

 Ludność Białorusi jest kategorycznie przeciwna takim awanturom - dodaje Denysenko.

Wcześniej światowe media wskazywały, że strona białoruska może opowiedzieć się po stronie Rosji. Tym samym dołączyłaby do konfliktu w Ukrainie.

- Dowództwo wojskowe Republiki Białoruś podejmuje działania na rzecz wzmocnienia ochrony granicy z Ukrainą. Pozostaje możliwość bezpośredniego udziału sił zbrojnych Republiki Białoruś w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie po stronie Rosji - przekazał w sobotę przed południem sztab generalny ukraińskiej armii.

/fot. Goniec.pl

Druzgocący atak rosyjskich wojsk. Napadli na szkołę, zdjęcia zniszczeń łamią serca

Wczoraj w nocy rosyjskie wojska prowadziły intensywny ostrzał w miejscowości Wasylkowo pod Kijowem. Armia Władimira Putina przypuściła atak rakietowy na bazę paliwową we wsi Kriaczky, gdzie natychmiast wybuchł ogromny pożar. Zaatakowane zostało także pobliskie lotnisko. – Pali się baza paliwowa. Wróg chce wszystko zniszczyć. Dziś w ciągu dnia ostrzelano rakietami balistycznymi nasze lotnisko, ale wytrzymamy – informowała w nagraniu wideo zamieszczonym na Facebooku szefowa władz miejskich Wasylkowa, Natalia Bałasynowycz. Ostrzelane przez wojska rosyjskie Wasylkowo poniosło ogromne straty. Jedna ze miejscowych szkół została doszczętnie zniszczona wskutek ataku okupantów. Zobacz zdjęcia ze zrujnowanego miasta. /fot. Goniec.pl

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:


Źródło: PAP

Tagi:

Piotr DutkaAutor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: pdutka1997@gmail.com

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >