Goniec.pl
 PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News, Screen Twitter/Nexta

PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News, Screen Twitter/Nexta

Wojna w Ukrainie. Rosja blokuje Instagram, obywatele załamani

12 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

To koniec Instagrama w Rosji. Roskomnadzor, rosyjski państwowy regulator internetu i mediów, oświadczył, że popularny serwis społecznościowy zostanie zablokowany w całym kraju już 14 marca o północy. To odpowiedź na złagodzenie polityki Mety w sprawie mowy nienawiści.

Już w ubiegły piątek Roskomnadzor podjął decyzję o zablokowaniu Facebooka i Twittera. Urząd ocenił, że niezależne media stanowią zagrożenie dla użytkowników rosyjskich, ponieważ przekazują fałszywe informacje o wojnie w Ukrainie.

Porsche, na które Cię stać! Sprawdź niesamowitą ofertę.

Policzone dni Instagrama

Rosja nadal próbuje odpierać zachodnie sankcje, na czym cierpią zwykli obywatele. Roskomnadzor poinformował, że 14 marca o północy Instagram zostanie zablokowany.

W oficjalnym komunikacie urząd tłumaczy, dlaczego nie wstrzymał aplikacji od razu. Z oświadczenia wynika, że 48 godzin "okres przejściowy", w którym aktywni użytkownicy Instagrama mogą przesłać swoje zdjęcia i filmy do innych sieci społecznościowych.

Tak zdecydowana reakcja Rosji ma związek z najnowszą decyzją Mety (właściciel Instagrama). Spółka zezwoliła moderatorom na akceptowanie wpisów, które wzywają do przemocy wobec rosyjskich żołnierzy i samego Władimira Putina, jeśli pochodzą z konkretnych państw. Na tej czarnej liście znalazła się m.in. zaatakowana Ukraina.

IMAGO/ALEX HALADA/Imago Stock and People/East News

Wojna w Ukrainie. Premier ogłosił przedłużenie tarczy antyinflacyjnej. "Walka z Putinem ma swoje koszty"

CZYTAJ DALEJ

Rosjanie załamani. Internautka zalała się łzami

Rosjanie są załamani decyzją regulatora. Reakcję jednej z blogerek ujawniła agencja NEXTA na Twitterze. Zapłakana młoda kobieta załamanym głosem mówi o blokadzie Instagrama.Głos zabrała także Anastazja Agabiekian, którą obserwuje 1,6 mln osób na Instagramie. "Niestety, dziś jeszcze mogę coś tu wrzucić, ale jutro lub w najbliższej przyszłości nie będę mogła, ponieważ nie będę miała już dostępu do Instagrama, tak jak i wy", czytamy w jej wpisie.

Zablokowanie Instagrama to cios dla milionów Rosjan. To bowiem jeden z najbardziej popularnych serwisów społecznościowych w tym państwie. MediaScope wskazuje, że Instagram jest ósmym najchętniej odwiedzanym portalem w Rosji.

Z jednej strony wielu internautów uważa, że postawa rosyjskich użytkowników jest adekwatna do sytuacji - tuż za granicami ich państwa giną cywile. Jednak z drugiej strony dla niektórych influencerów publikowanie treści na Instagramie to jedyne źródło zarobku, a nie wszyscy Rosjanie popierają wojnę, którą Władimir Putin wypowiedział Ukrainie.

Meta "organizacją ekstremistyczną"? Tak twierdzi rosyjska prokuratura

Jednak rządzący z Moskwy nie ograniczają się wyłącznie do blokowania serwisów społecznościowych. Decyzja Mety o czasowym zniesieniu kar względem internautów, którzy np. życzą śmierci Władimirowi Putinowi, skłoniła prokuraturę generalną Rosji do zdecydowanego działania.

W oficjalnym oświadczeniu prokuratura poinformowała, że wnosi o uznanie Mety za "organizację ekstremistyczną". Jej zdaniem platforma była używana do podżegania do "masowych zamieszek, którym towarzyszyła przemoc". Do momentu publikacji artykułu Meta nie opublikowała komentarza w sprawie decyzji Rosji.

Ławrow

Nikt miał nie wiedzieć. Znaleźli ukrywaną córkę Ławrowa, zdjęcia zwalają z nóg

W trakcie czwartkowej, propagandowej konferencji prasowej niesławą okrył się szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Teraz na jaw wychodzą szczegóły z jego życia prywatnego. Rosyjska dziennikarka śledcza Maria Pevchikh ujawniła na Twitterze informacje na temat pasierbicy Siergieja Ławrowa - Poliny Kovalevej. Kilknij DALEJ, aby zobaczyć, kim jest i w jakich luksusach żyje 26-latka. fot. Twitter/Maria Pevchikh, OZAN KOSE/AFP/East News

Zobacz galerię >


Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, o2.pl, RMF FM

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Łódzkie: Pięcioosobowa rodzina uległa zatruciu, nie żyje czterolatek, policja prowadzi śledztwo

Czytaj więcej >
Władimir Putin, Choroba, Prezydent Rosji

Wiadomości

Generał SWR: Stan zdrowia Władimira Putina znacząco się pogorszył. "Lekarze spędzają u niego całe noce"

Czytaj więcej >
Pożyczki dla rolników w PKO BP

Wiadomości

PKO BP wyciąga pomocną dłoń do rolników, specjalna oferta. Do 300 tys. zł bez zabezpieczeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kultowy program po 24 latach znika z głównej anteny TVP. Widzowie są zaskoczeni, zadziwiająca zmiana

Czytaj więcej >
Polscy Strażacy, Trzęsienie Ziemi w Turcji, HUSAR, twitter

Wiadomości

Spektakularna akcja ratunkowa polskich strażaków w Turcji. Nagrania podbijają sieć

Czytaj więcej >

Wiadomości

Lekarka próbowała pomóc dzieciom, musi zapłacić ponad 160 tysięcy złotych. "Ja tylko ratowałam życie"

Czytaj więcej >