Goniec.pl

RT

Oczy całego świata zwrócone na komputer Putina. Internauci od razu zauważyli

23 Lutego 2022

Autor tekstu:

Monika Majko

W miniony poniedziałek Władimir Putin podjął decyzje o uznaniu niepodległości separatystycznych "republik ludowych" na terenie wschodniej Ukrainy. Prezydent Rosji ogłosił to w czasie orędzia do narodu. Uwagę czujnych widzów przykuła jednak sceneria, w której polityk zdecydował się przekazać niezwykle ważne dla całego świata informacje. Internauci od razu przyjrzeli się komputerowi Putina, widocznemu na ekranie transmisji.

Władimir Putin nie tylko ogłosił podpisanie dekretu o uznaniu niepodległości Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, ale także niedługo później polecił swoim wojskom pomóc w "utrzymaniu pokoju" na ich terenie. O swojej decyzji względem separatystycznych "republik ludowych" poinformował przed kamerami.

Władimir Putin miał na komputerze zainstalowany amerykański system operacyjny

Orędzie Putina transmitowała na swoim kanale m.in. telewizja RT. Uwagę widzów i czujnych internautów przyciągnęło tło prezydenta, w którym można było dojrzeć m.in. jego komputer. Okazuje się, że rosyjski włodarz wciąż korzysta z przestarzałego systemu operacyjnego Windows XP.

Oprogramowanie to zostało wydane w październiku 2001 roku, a wsparcie techniczne dla niego przestano wydawać w kwietniu 2014 roku. O tym, że Władimir Putin wciąż korzysta z Windowsa XP informował w 2019 roku serwis openmedia.io.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Komputery z tym oprogramowaniem mają znajdować się na Kremlu oraz w oficjalnej rezydencji rządowej w Nowo-Ogariowie. Zdaniem dziennikarzy serwisu, Putin nie zrezygnował z Windowsa XP na rzecz nowszego oprogramowania ze względów bezpieczeństwa.

Rosyjski prezydent wciąż używa Windowsa XP

Windows XP ten jest bowiem ostatnim systemem operacyjnym firmy Microsoft, który został certyfikowany do użytku przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji. Kraj Władimira Putina jakiś czas temu planował wprowadzenie własnego systemu operacyjny o nazwie  "Astra Linux", który miał zastąpić zagraniczne oprogramowanie.

Choć włączony komputer z amerykańskim systemem operacyjnym od razu rzucił się w oczy czujnym internautom, to nie ma pewności, że jest on na co dzień używany przez głowę państwa. Kontrowersje wzbudziły jednak także stare pożółkłe telefony, znajdujące przy wygłaszającym przemowę Władimirze Putinie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Dobre Programy/Goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Ksiądz zabrał głos ws. bezdzietnych małżeństw. Wiele osób będzie oburzonych, zdumiewające słowa
Czytaj więcej >

Wiadomości

Żałoba w polskiej policji. Nie żyje zaledwie 24-letni funkcjonariusz
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dziennikarz oglądał "Wiadomości" TVP przez 10 dni. Wyciągnął zdumiewające wnioski
Czytaj więcej >

Wiadomości

Tragiczna śmierć 53-latka. Instruktor zginął na oczach uczniów
Czytaj więcej >

Wiadomości

Polityk PiS zadał prowokacyjne pytanie na TikToku. Internet zalała fala bezlitosnych komentarzy
Czytaj więcej >

Wiadomości

Niemiecki dziennikarz zrobił zakupy w Polsce. Wnioski są zaskakujące
Czytaj więcej >
Monika Majko

Redaktor portalu Goniec.pl. Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]