Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wielkie poruszenie na Nowogrodzkiej. Jarosław Kaczyński pilnie zwołuje parlamentarzystów
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 04.11.2023 16:19

Wielkie poruszenie na Nowogrodzkiej. Jarosław Kaczyński pilnie zwołuje parlamentarzystów

Jarosław Kaczyński
Piotr Molecki/East News

Nerwowe ruchy w centrali Prawa i Sprawiedliwości na Nowogrodzkiej. Jak poinformował rzecznik partii Rafał Bochenek, na poniedziałek zwołano zebranie wszystkich nowo wybranych parlamentarzystów ugrupowania. Oficjalnie ma być to jedynie spotkanie zapoznawcze. Za kulisami mówi się jednak o wiele bardziej intrygujących przyczynach pilnej narady.

Spotkanie nowych parlamentarzystów PiS

Już w poniedziałek 6 listopada o godzinie 16.00 wszyscy nowi parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości spotkają się w głównej siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie.

Taką informację przekazał Polskiej Agencji Prasowej rzecznik ugrupowania Rafał Bochenek, zaznaczając, że będzie to zebranie o "charakterze nieformalnym, a zarazem zapoznawczym", zanim posłom i senatorom przyjdzie zasiąść w sejmowych i senackich ławach.

Zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji wyznaczone zostało na poniedziałek 13 listopada. Ma być ono kluczowe z punktu widzenia wyboru przez głowę państwa przyszłego premiera.

To, czy zostanie nim Mateusz Morawiecki, to jednak niejedyne aktualne zmartwienie PiS. W partii drżą także o coś zupełnie innego, co ma być zresztą faktyczną przyczyną najbliższego zebrania.

Piotr Kraśko czekał na sam koniec "Faktów". Przekazał smutne informacje

PiS chce zatrzymać buntowników?

Jak donoszą różne, niezależne źródła, w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości nie brakuje obaw o to, że z tonącego okrętu zaczną masowo ewakuować się posłowie i senatorowie. Już pod koniec października Jacek Gądek z Gazeta.pl pisał o plotkach, jakoby z PiS chciało odejść aż siedmioro posłów.

Natemat.pl zauważa ponadto, że również dziennikarze “Wprost" donosili o podobnych ruchach, a także specjalnym spotkaniu Prezydium Komitetu Politycznego PiS właśnie w tej sprawie.

ZOBACZ: Nieoficjalne: Tak ma wyglądać nowy rząd. Obsadzili funkcje premiera i marszałków

Myślę, że dawni członkowie ZSL-u, którzy są w PiS-ie, jeśli wyrażą chęć i zechcą wrócić na łono ruchu ludowego, to można z nimi rozmawiać – stwierdził z kolei na antenie Radia Zet poseł PSL Marek Sawicki, podgrzewając jedynie atmosferę.

Kluczowe pierwsze posiedzenie Sejmu

Przypomnijmy, że w portalu Goniec.pl pisaliśmy o tym, że prezydent Andrzej Duda nie podjął jeszcze decyzji dotyczącej powierzenia konkretnemu kandydatowi misji stworzenia rządu.

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda został pozwany. To pierwszy taki przypadek w historii Polski

Po październikowych wyborach parlamentarnych Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica mają łącznie 248 mandatów, PiS - 194, a Konfederacja 18. Mimo tego, premier Mateusz Morawiecki miał podczas prezydenckich konsultacji przekonywać, że ma większość zdolną do rządzenia. Prawdziwy sprawdzian będzie miał więc miejsce 13 listopada.

Źródło: natemat.pl, Radio ZET, Wprost, Gazeta.pl