Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ile kosztowały nas rządy PiS? Rząd ukrywał te dane do wyborów, teraz już wszystko jasne
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 17.10.2023 22:45

Ile kosztowały nas rządy PiS? Rząd ukrywał te dane do wyborów, teraz już wszystko jasne

PiS
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Ministerstwo Finansów opublikowało we wtorek 17 października bardzo szczegółowe dane dotyczące budżetu państwa. Dowiadujemy się z nich między innymi, ile wynosił deficyt budżetowy po sierpniu. Okazuje się, że urósł o kolejną porażającą kwotę. - Pilnie potrzeba zrobić audyt stanu finansów publicznych - apeluje były dyrektor w resorcie finansów.

Wiemy ile wynosi deficyt budżetowy. Ministerstwo Finansów opublikowało dane

Dane finansowe o wykonaniu budżetu za okres od stycznia do sierpnia zazwyczaj były dostępne publicznie wraz z końcem września. Tym razem było inaczej. Ministerstwo Finansów opublikowało te informacje dopiero drugiego dnia po wyborach, we wtorek 17 października.

Jak wynika z danych przekazanych przez resort finansów, deficyt budżetu państwa po sierpniu wyniósł 16,6 mld zł, co stanowi 18,1 proc. założonej w znowelizowanej ustawie kwoty deficytu. Z kolei po lipcu deficyt krajowego budżetu wyniósł 13,09 mld zł.

Niepokojące doniesienia z Białegostoku. "Miała dzwonić do komisarza wyborczego i na policję "

"To zgniłe jajo dla przyszłego rządu"

Prezes Instytutu Finansów Publicznych i były dyrektor departamentu w Ministerstwie Finansów Sławomir Dudek zaznaczał, że powodem, dla którego rząd może ukrywać dane o budżecie, jest rosnąca luka w VAT. - Premier Morawiecki podczas poniedziałkowej debaty straszył, że utrata władzy przez PiS będzie oznaczać wzrost luki w VAT. Tymczasem prosta arytmetyka pokazuje, że ta luka już teraz rośnie, do czego rząd nie chce się przyznać - twierdził Sławomir Dudek.

- To zgniłe jajo dla przyszłego rządu, ukrywane przez obecny rząd. Pilnie potrzeba zrobić audyt stanu finansów publicznych. On pozwoli określić kolejne kroki działań - pisał na Twitterze Sławomir Dudek. 

Dochody i wydatki państwa. Ministerstwo Finansów informuje

Jak wynika z opublikowanych przez Ministerstwo Finansów danych, dochody krajowego budżetu wyniosły 373 mld 759,2 mln zł, a wydatki 390 mld 369,7 mln zł. Dochody z podatku VAT wyniosły 160,9 mld zł i były wyższe o ok. 9,8 mld zł w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku. Należy jednak uwzględnić efekt tarczy antyinflacyjnej - informuje resort finansów.

Dochody z podatku PIT wyniosły 46,7 mld zł i były niższe o ok. 4,2 mld zł w stosunku do wykonania krajowego budżetu w okresie styczeń-sierpień 2022 r., - Było to związane z obniżeniem stawki podatkowej w 2022 roku i w efekcie wyższymi niż zazwyczaj zwrotami nadpłaconego podatku w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego - informuje Ministerstwo Finansów.

Wykonanie wydatków budżetu państwa za okres styczeń - sierpień 2023 r. wyniosło 390,4 mld zł, czyli 56,3 proc. zakładanego planu. W stosunku do tego okresu w zeszłym roku, wydatki budżetu państwa były wyższe o 72,8 mld zł, czyli 22,9 proc.

W projekcie budżetu na przyszły rok przyjęto, że dochody państwa wyniosą 684,5 mld zł. Limit wydatków został ustalony na 849,3 mld zł, co oznacza, że deficyt budżetu nie przekroczy 164,8 mld zł. Budżet został przygotowany przy założeniu realnego wzrostu PKB w przyszłym roku w ujęciu 3 procent, a inflacji 6,6 proc. średniorocznie.
 

Źródło: money.pl/Goniec