Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rozporządzenie Rady Ministrów ws. obostrzeń już w Dzienniku Ustaw. Restrykcje nie znikną tak szybko
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 31.01.2022 20:16

Rozporządzenie Rady Ministrów ws. obostrzeń już w Dzienniku Ustaw. Restrykcje nie znikną tak szybko

Rząd wydał rozporządzenie przedłużające obowiązywanie restrykcji do 28 lutego
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Rząd podjął decyzję w kwestii obostrzeń. Odpowiednie rozporządzenie Rady Ministrów trafiło już do Dziennika Ustaw. Miliony Polaków będzie zdziwionych decyzją gabinetu Mateusza Morawieckiego, który nie postanowił zorganizować specjalnej konferencji prasowej informującej o istotnych postanowieniach w kwestii restrykcji.

To już postanowione, rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące obostrzeń zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rząd zdecydował, że obecne restrykcje zostaną przedłużone.

Rząd przedłużył obowiązujące obostrzenia

"Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii" zostało opublikowane. Co to znaczy?

CHCESZ Z NAMI WESPRZEĆ WOŚP? TUTAJ MOŻESZ TO ZROBIĆ

Pewne jest, że obostrzenia, które obecnie zmieniają życie Polek i Polaków będą obowiązywać dalej. Rząd zdecydował, że restrykcje w obecnym kształcie pozostaną z nami przez następny miesiąc.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Według rozporządzenia rządu Mateusza Morawieckiego limity i reszta obostrzeń pozostaje w swojej mocy do 28 lutego. Przypomnijmy, że dzień wcześniej - 27 lutego - skończy się nauka zdalna dla klas V szkoły podstawowych i starszych uczniów.

Kolejny miesiąc obostrzeń

Chociaż w poniedziałek 31 stycznia odbyła się konferencja prasowa rzecznika rządu, to nie poruszono na niej kwestii przedłużenia obostrzeń (więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem<).

Jakie restrykcje pozostaną w mocy do 28 lutego? Przede wszystkim limity obowiązujące niezaszczepione osoby nadal będą mocno ograniczały funkcjonowanie restauracji, barów, kin, teatrów, czy hoteli, obiektów sportowych oraz miejsc sakralnych. Obecnie wynosi on 30 proc. maksymalnego obłożenia.

Co ważne, w przypadku okazania paszportu covidowego dana osoba nie zostaje wliczona do limitu, jednak ciężar ten przeniesiony został na usługobiorcę, a nie usługodawcę (więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem<).

Kolejnym obostrzeniem, które pozostaje aktualne, jest zakaz jedzenia oraz picia w czasie seansów w kinach. Decyzja rządu to również cios dla branży rozrywkowej i właścicieli części biznesów.

Rozporządzenie, które pojawiło się w Dzienniku Ustaw, przedłuża zakaz działania klubów i dyskotek. Co więcej, do 28 lutego funkcjonować nie mogą wszystkie miejsca, gdzie udostępniane jest miejsce do tańczenia.

Utrzymuje się wysoki poziom zakażeń, a koronawrius wykrywany jest u kolejnych członków rządu

Walka rządu z pandemią nasiliła swój medialny wymiar po tym, jak Mateusz Morawiecki otrzymał w ramach protestu rezygnacje 13 z 17 członków Rady Medycznej. Niedawno ruszał szumnie zapowiadany program powszechnego testowania w aptekach, jednak był to falstart. Początkowo w akcji brały udział jedynie 64 apteki w całym kraju.

Tylko w poniedziałek 31 stycznia Ministerstwo Zdrowia podało, że pozytywny testy na obecność koronawirusa otrzymało w ciągu doby ponad 33 tys. osób. Tego samego dnia resort przekazał, że w najbliższym otoczeniu Adama Niedzielskiego w kierowanym przez niego resorcie wykryto COVID-19. Wśród zakażonych znalazł się wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kilka dni wcześniej informacje o otrzymaniu pozytywnego testu poinformował minister obrony narodowej. - Czuję się dobrze, będę wykonywał swoje obowiązki podczas izolacji - zapewnił Mariusz Błaszczak.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: goniec.pl, wp.pl