Goniec.pl
Rząd wydał rozporządzenie przedłużające obowiązywanie restrykcji do 28 lutego

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Rozporządzenie Rady Ministrów ws. obostrzeń już w Dzienniku Ustaw. Restrykcje nie znikną tak szybko

31 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Rząd podjął decyzję w kwestii obostrzeń. Odpowiednie rozporządzenie Rady Ministrów trafiło już do Dziennika Ustaw. Miliony Polaków będzie zdziwionych decyzją gabinetu Mateusza Morawieckiego, który nie postanowił zorganizować specjalnej konferencji prasowej informującej o istotnych postanowieniach w kwestii restrykcji.

To już postanowione, rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące obostrzeń zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rząd zdecydował, że obecne restrykcje zostaną przedłużone.

Andrzej Duda podpisał decyzję, odwołał ambasadora RP w Czechach

Spełniła się zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Andrzej Duda zdecydował się podpisać pod ważną decyzją

CZYTAJ DALEJ

Rząd przedłużył obowiązujące obostrzenia

"Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii" zostało opublikowane. Co to znaczy?

CHCESZ Z NAMI WESPRZEĆ WOŚP? TUTAJ MOŻESZ TO ZROBIĆ

Pewne jest, że obostrzenia, które obecnie zmieniają życie Polek i Polaków będą obowiązywać dalej. Rząd zdecydował, że restrykcje w obecnym kształcie pozostaną z nami przez następny miesiąc.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Według rozporządzenia rządu Mateusza Morawieckiego limity i reszta obostrzeń pozostaje w swojej mocy do 28 lutego. Przypomnijmy, że dzień wcześniej - 27 lutego - skończy się nauka zdalna dla klas V szkoły podstawowych i starszych uczniów.

Kolejny miesiąc obostrzeń

Chociaż w poniedziałek 31 stycznia odbyła się konferencja prasowa rzecznika rządu, to nie poruszono na niej kwestii przedłużenia obostrzeń (więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem<).

Jakie restrykcje pozostaną w mocy do 28 lutego? Przede wszystkim limity obowiązujące niezaszczepione osoby nadal będą mocno ograniczały funkcjonowanie restauracji, barów, kin, teatrów, czy hoteli, obiektów sportowych oraz miejsc sakralnych. Obecnie wynosi on 30 proc. maksymalnego obłożenia.

Co ważne, w przypadku okazania paszportu covidowego dana osoba nie zostaje wliczona do limitu, jednak ciężar ten przeniesiony został na usługobiorcę, a nie usługodawcę (więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem<).

Kolejnym obostrzeniem, które pozostaje aktualne, jest zakaz jedzenia oraz picia w czasie seansów w kinach. Decyzja rządu to również cios dla branży rozrywkowej i właścicieli części biznesów.

Rozporządzenie, które pojawiło się w Dzienniku Ustaw, przedłuża zakaz działania klubów i dyskotek. Co więcej, do 28 lutego funkcjonować nie mogą wszystkie miejsca, gdzie udostępniane jest miejsce do tańczenia.

Utrzymuje się wysoki poziom zakażeń, a koronawrius wykrywany jest u kolejnych członków rządu

Walka rządu z pandemią nasiliła swój medialny wymiar po tym, jak Mateusz Morawiecki otrzymał w ramach protestu rezygnacje 13 z 17 członków Rady Medycznej. Niedawno ruszał szumnie zapowiadany program powszechnego testowania w aptekach, jednak był to falstart. Początkowo w akcji brały udział jedynie 64 apteki w całym kraju.

Wiemy, jak wyglądała izolacja Andrzeja Dudy podczas walki z COVID-19

Wiemy, jak naprawdę wyglądała izolacja Andrzeja Dudy podczas walki z COVID-19

CZYTAJ DALEJ

Tylko w poniedziałek 31 stycznia Ministerstwo Zdrowia podało, że pozytywny testy na obecność koronawirusa otrzymało w ciągu doby ponad 33 tys. osób. Tego samego dnia resort przekazał, że w najbliższym otoczeniu Adama Niedzielskiego w kierowanym przez niego resorcie wykryto COVID-19. Wśród zakażonych znalazł się wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kilka dni wcześniej informacje o otrzymaniu pozytywnego testu poinformował minister obrony narodowej. - Czuję się dobrze, będę wykonywał swoje obowiązki podczas izolacji - zapewnił Mariusz Błaszczak.

Odwiedziliśmy grób Jadwigi Kaczyńskiej fot. Jan BIELECKI/East News

Byliśmy na grobie Jadwigi Kaczyńskiej. Niebywałe, co stoi na nagrobku, ogromne zaskoczenie

Odwiedziliśmy grób Jadwigi Kaczyńskiej. Widok jej nagrobka zapiera dech w piersiach, ale niektóre znicze zaskakują. Zobaczcie, jak wygląda mogiła matki Lecha i Jarosława Kaczyńskich.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: goniec.pl, wp.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Zakopane. Skandaliczny widok na Gubałówce. Poszukiwani świadkowie incydentu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rozpakowując kartony dokonała zaskakującego odkrycia. Chwyciła za telefon, nagle zaroiło się od służb

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warmińsko-Mazurskie: Tragiczny wypadek pod Oleckiem, nie żyje młoda kobieta

Czytaj więcej >
Straż pożarna, karetka
Iberion

Wiadomości

Mińsk Mazowiecki: Ewakuacja SOR-u. Zgłoszono obecność "substancji niewiadomego pochodzenia"

Czytaj więcej >
Le Journal d'Olympe/YouTube

Wiadomości

Ma 23 lata i pod koniec roku lekarze mają odebrać jej życie. "Doszłam do granicy"

Czytaj więcej >
PKP straż
Iberion

Wiadomości

Mazowieckie: Zderzenie taksówki z pociągiem. Nie żyje 65-latek

Czytaj więcej >