Goniec.pl
Pixabay.com PhotoMIX-Company

Pixabay.com PhotoMIX-Company

Właśnie ruszyły wypłaty od ZUS. Miliony Polaków dostaną łącznie 1,33 mld zł, trzeba złożyć wniosek

18 Lipca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Poniedziałek 18 lipca jest dla części rodziców dniem wyjątkowo szczęśliwym. Na kontach pojawiły się dodatkowe pieniądze. Ruszyły wypłaty świadczeń w ramach programu "Dobry start". - Procedura wypłat przebiega płynnie - przekazała Marlena Maląg minister rodziny i polityki społecznej. Liczba osób, które złożyły już wniosek, powala. Nie wszyscy wiedzą, że w szczególnym przypadku pieniądze należą się aż do ukończenia przez dziecko 24. roku życia.

Pieniądze to coś, czego nigdy nie jest za dużo w trakcie wychowywania dzieci. Marlena Maląg z dumą oświadczyła, że w poniedziałek 18 lipca rozpoczęła się wypłata pierwszych transz należnego świadczenia w ramach programu "Dobry Start".

Częstochowa: okoliczności śmierci matki i córki ujawnione, prokuratura zdradziła wyniki badań

Pół roku po śmierci Aleksandry i 15-letniej Oliwii ujawniono wyniki badań. Cała prawda wyszła na jaw

CZYTAJ DALEJ

Tzw. 300+ już zasiliło konta części rodziców oraz opiekunów. Zastrzykiem gotówki w pierwszym wakacyjnym miesiącu cieszą się ci, którzy nie zwlekali ze złożeniem niezbędnego wniosku.

300+ trafiło do części rodziców

Rząd chce pomóc rodzicom i wspomóc rodzinne budżety obarczone wydatkami szkolnymi. Program "Dobry Start" skierowany jest do wszystkich mających pociechy w wieku szkolnym.

Pieniądze w ramach 300+ mają pomóc pokryć koszty związane z wyprawką szkolną. Tornistry, książki, zeszyty, czy długopisy, chociaż częściowo przestały być zmartwieniem polskich rodzin.

Pierwsze wypłaty już w poniedziałek 18 lipca trafiły do pierwszych szczęśliwców. Pytaniem otwartym pozostanie to, czy 300 złotych z programu "Dobry Start" będzie kwotą wystarczającą do pokrycia rosnących kosztów.

Ponad 4 mln dzieci może skorzystać z pieniędzy na wyprawę szkolną

Wnioski o wypłatę pieniędzy z 300+ można składać od 1 lipca. W ciągu ponad dwóch pierwszy tygodni ZUS otrzymał dokumenty pozwalające wypłacić środki dla 2 mln dzieci.

- Celem programu jest wsparcie domowych budżetów rodziców z dziećmi w wieku szkolnym. Tylko w poniedziałek do rodziców trafiło prawie 34 mln zł i wypłaconych zostało 113 tys. świadczeń. Procedura wypłat przebiega płynnie - przekazała dumna z pieniędzy należnych rodzicom Marlena Maląg.

ZUS w ramach "Dobrego Startu" wypłaci pieniądze łącznie dla ponad 4,4 mln dzieci. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina, że wiek uczniów, dla których przepisy przewidują wypłatę pieniędzy, wcale nie kończy się w momencie zakończenia szkoły podstawowej.

500 plus będzie waloryzowane? Wiceminister finansów zabrał głos i wiadomo co z pieniędzmi dla rodziców

500 plus zamieni się w 700 plus? Wiceminister finansów ujawnił plany rządu

CZYTAJ DALEJ

- Wypłata świadczenia odbywa się raz w roku dla dzieci uczących się do ukończenia 20. roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do ukończenia 24. roku życia - czytamy na rządowej stronie.

Im szybciej złożysz wniosek, tym szybciej dostaniesz pieniądze

To, czy w poniedziałek 18 lipca pieniądze trafiły do rodziców, było związane tylko i wyłącznie z momentem złożenia właściwych dokumentów. - Warto zrobić to jak najprędzej, żeby pieniądze trafiły na konta jeszcze przed 1 września. Dzięki temu powrót dzieci do szkół będzie łatwiejszy - wyjaśniała niedawno Marlena Maląg.

Kto może złożyć wniosek o wypłacenie pieniędzy w ramach "Dobrego Startu"? Uprawnieni do tego są: matka, ojciec, opiekun faktyczny dziecka lub opiekun prawny dziecka.

Co ważne, aby złożyć wniosek o pieniądze z 300+ nie trzeba wychodzić z domu. ZUS przyjmuje wnioski tylko poprzez drogę elektroniczną. Formularz przesłać można przez portal Emp@tia MRiPS, PUE ZUS, lub przez bankowość elektroniczną.

"Dobry Start" nie jest zależny od zarobków rodziców dziecka. Pieniądze na wyprawkę należą się każdej rodzinie, gdzie przebywają pociechy w wieku szkolnym. Po złożeniu dokumentów (teoretycznie) wystarczy 5 dni, aby wypłata z ZUS trafiła na wskazane we wniosku konto.

Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Nie tylko czternastka. Emerycie, te pieniądze ci się należą, złóż odpowiednie dokumenty i zyskaj

Emerycie, musisz to wiedzieć. W tym roku starać możesz się o szereg dodatków i zasiłków. Dodatkowe pieniądze zwyczajnie ci się należą. Wyjaśniamy, o jakich kwotach mowa. Nie są one małe i na pewno pomogą podreperować domowy budżet każdego seniora. fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, wp.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Policjanci pomogli seniorce na wózku inwalidzkim, nagranie trafiło do sieci

Wiadomości

Policjanci z Łodzi pomogli seniorce na wózku inwalidzkim. Ciekawa reakcja internautów

Czytaj więcej >
Wtorkowe posiedzenie sejmu wzbudziło niemało emocji (Pawel Wodzynski/East News).

Wiadomości

Afera w Sejmie. Zrobiła zdjęcie Czarnkowi. "Widzicie to?"

Czytaj więcej >
Ksiądz w obrzydliwych słowach zareagował na decyzję sądu. Rzucał groźbami i mówił o sznurze

Wiadomości

Ksiądz został skazany za skandaliczne słowa. Jego reakcja jest jeszcze gorsza

Czytaj więcej >
Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Wiadomości

Klienci PKO BP powinni uważać. Tak działają oszuści

Czytaj więcej >
Ambulans

Wiadomości

32-latka nagle źle się poczuła. Po kilku godzinach zmarła, w akcji prokuratura

Czytaj więcej >
karetka

Wiadomości

21-latka w ciąży zmarła w przychodni. Znamy wyniki sekcji zwłok

Czytaj więcej >