Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Właśnie ruszyły wypłaty od ZUS. Miliony Polaków dostaną łącznie 1,33 mld zł, trzeba złożyć wniosek
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 18.07.2022 21:48

Właśnie ruszyły wypłaty od ZUS. Miliony Polaków dostaną łącznie 1,33 mld zł, trzeba złożyć wniosek

Pieniądze
Pixabay.com PhotoMIX-Company

Poniedziałek 18 lipca jest dla części rodziców dniem wyjątkowo szczęśliwym. Na kontach pojawiły się dodatkowe pieniądze. Ruszyły wypłaty świadczeń w ramach programu "Dobry start". - Procedura wypłat przebiega płynnie - przekazała Marlena Maląg minister rodziny i polityki społecznej. Liczba osób, które złożyły już wniosek, powala. Nie wszyscy wiedzą, że w szczególnym przypadku pieniądze należą się aż do ukończenia przez dziecko 24. roku życia.

Pieniądze to coś, czego nigdy nie jest za dużo w trakcie wychowywania dzieci. Marlena Maląg z dumą oświadczyła, że w poniedziałek 18 lipca rozpoczęła się wypłata pierwszych transz należnego świadczenia w ramach programu "Dobry Start".

Tzw. 300+ już zasiliło konta części rodziców oraz opiekunów. Zastrzykiem gotówki w pierwszym wakacyjnym miesiącu cieszą się ci, którzy nie zwlekali ze złożeniem niezbędnego wniosku.

300+ trafiło do części rodziców

Rząd chce pomóc rodzicom i wspomóc rodzinne budżety obarczone wydatkami szkolnymi. Program "Dobry Start" skierowany jest do wszystkich mających pociechy w wieku szkolnym.

Pieniądze w ramach 300+ mają pomóc pokryć koszty związane z wyprawką szkolną. Tornistry, książki, zeszyty, czy długopisy, chociaż częściowo przestały być zmartwieniem polskich rodzin.

Pierwsze wypłaty już w poniedziałek 18 lipca trafiły do pierwszych szczęśliwców. Pytaniem otwartym pozostanie to, czy 300 złotych z programu "Dobry Start" będzie kwotą wystarczającą do pokrycia rosnących kosztów.

Ponad 4 mln dzieci może skorzystać z pieniędzy na wyprawę szkolną

Wnioski o wypłatę pieniędzy z 300+ można składać od 1 lipca. W ciągu ponad dwóch pierwszy tygodni ZUS otrzymał dokumenty pozwalające wypłacić środki dla 2 mln dzieci.

- Celem programu jest wsparcie domowych budżetów rodziców z dziećmi w wieku szkolnym. Tylko w poniedziałek do rodziców trafiło prawie 34 mln zł i wypłaconych zostało 113 tys. świadczeń. Procedura wypłat przebiega płynnie - przekazała dumna z pieniędzy należnych rodzicom Marlena Maląg.

ZUS w ramach "Dobrego Startu" wypłaci pieniądze łącznie dla ponad 4,4 mln dzieci. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina, że wiek uczniów, dla których przepisy przewidują wypłatę pieniędzy, wcale nie kończy się w momencie zakończenia szkoły podstawowej.

- Wypłata świadczenia odbywa się raz w roku dla dzieci uczących się do ukończenia 20. roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do ukończenia 24. roku życia - czytamy na rządowej stronie.

Im szybciej złożysz wniosek, tym szybciej dostaniesz pieniądze

To, czy w poniedziałek 18 lipca pieniądze trafiły do rodziców, było związane tylko i wyłącznie z momentem złożenia właściwych dokumentów. - Warto zrobić to jak najprędzej, żeby pieniądze trafiły na konta jeszcze przed 1 września. Dzięki temu powrót dzieci do szkół będzie łatwiejszy - wyjaśniała niedawno Marlena Maląg.

Kto może złożyć wniosek o wypłacenie pieniędzy w ramach "Dobrego Startu"? Uprawnieni do tego są: matka, ojciec, opiekun faktyczny dziecka lub opiekun prawny dziecka.

Co ważne, aby złożyć wniosek o pieniądze z 300+ nie trzeba wychodzić z domu. ZUS przyjmuje wnioski tylko poprzez drogę elektroniczną. Formularz przesłać można przez portal Emp@tia MRiPS, PUE ZUS, lub przez bankowość elektroniczną.

"Dobry Start" nie jest zależny od zarobków rodziców dziecka. Pieniądze na wyprawkę należą się każdej rodzinie, gdzie przebywają pociechy w wieku szkolnym. Po złożeniu dokumentów (teoretycznie) wystarczy 5 dni, aby wypłata z ZUS trafiła na wskazane we wniosku konto.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, wp.pl