Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Emeryci dostali przeliczone przez Polski Ład świadczenia. Nie wszyscy dostali większe pieniądze
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 18.07.2022 16:52

Emeryci dostali przeliczone przez Polski Ład świadczenia. Nie wszyscy dostali większe pieniądze

14 emerytura
Marek BAZAK/East News

Emerycie, dostałeś dodatkowe pieniądze od państwa? Nie wszyscy znajdują się w gronie tych szczęśliwców. Część seniorów otrzymała pomniejszone przelewy i nie jest to błąd ZUS-u. Wyjaśniamy dlaczego. Nowy Polski Ład ma więcej niż 50 twarzy i nie tylko seniorzy mają problem ze zrozumieniem zasad wypłacania świadczenia emerytalnego.

Seniorzy nie mają w Polsce łatwego życia. Nie było tak jeszcze przed inflacją i szalejącymi wzrostami kwot rachunków. Rząd nie ustaje jednak w zapewnianiu, że to właśnie najstarsze osoby w kraju mogą liczyć na ich największe wsparcie.

Lipcowa emerytura, która częściowo wpłynęła już na konta polskich seniorów, dla większości mogła być zaskoczeniem. Doszło do kolejnych zmian podatkowych, a te bezpośrednio wpłynęły na pieniądze wypłacane emerytom. 3 miliony osób uprawnionych do pobierania świadczeń emerytalnych dostało zupełnie inne niż miesiąc wcześniej świadczenie.

Emerytury w lipcu: nie wszyscy emeryci objęci są nowymi zasadami Polskiego Ładu

Pieniądze są kluczowe nie tylko dla emerytów, ale osoby w jesieni swojego życie bardziej niż inni polegają na opiece gwarantowanej przez państwo. Lipiec był dla części szokiem, gdyż ciężka praca w przeszłości zaowocowała... zmniejszeniem emerytury.

Seniorzy otrzymali pieniądze przeliczone na nowych zasadach. Polski Ład obowiązujący od 1 lipca wpłynął na wysokość świadczeń jedynie osób mających więcej 2500 zł brutto emerytury.

Dlaczego? Osoby otrzymujące mniej zwolnione są z podatku, a to właśnie obniżka PIT z 17 do 12 proc. sprawiła, że emeryci dostali większe bądź mniejsze pieniądze. Trudno zrozumieć, co dzieje się z emeryturami w związku z nowym (po raz kolejnym) Polskim Ładem.

Pieniądze seniorów: część zyskała, część straciła

Więcej dostali emeryci, których świadczenie wypłacane m.in. przez ZUS wynosi od 2500 zł brutto do 9000 zł brutto. Wysokości wypłat w czerwcu i lipcu są jednak zróżnicowane. Dla przykładu 120 zł miesięcznie na rękę dostały osoby z emeryturą brutto 4930 zł (w czerwcu).

Nieco mniej, bo "zaledwie" 64 zł netto więcej miesięcznie trafiło do emerytów mogących pochwalić się 7000 zł brutto emerytury. W gronie seniorów są również wielcy przegrani zmian Polskiego Ładu.

Seniorze, lipcowe emerytury zmienione przez Polski Ład
Seniorze, lipcowe emerytury zmienione przez Polski Ład

Z kolejnej już reformy przeprowadzonej przez PiS nie będą zadowoleni emeryci mający świadczenie w przedziale od 10 do 12 tys. zł brutto. To właśnie oni stracą na zmianach zachwalanych przez Mateusza Morawieckiego.

Jak podaje "Fakt", powodem jest sposób naliczania zaliczeń na podatek dochodowy, który obowiązywał od stycznia. Ministerstwo finansów chcąc ugasić pożar związany z wypłatą dużo niższych świadczeń dla emerytów otrzymujących wyższe świadczenia. Nowe przepisy obowiązujące od 1 lipca skasowały sztucznie wytworzony wtedy mechanizm, co poskutkowało obniżeniem wypłat części seniorów. Pomniejszoną emeryturę będą oni dostawać aż do końca roku.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: fakt.pl