Goniec.pl
Marek BAZAK / East News

Marek BAZAK/East News

Emeryci dostali przeliczone przez Polski Ład świadczenia. Nie wszyscy dostali większe pieniądze

18 Lipca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Emerycie, dostałeś dodatkowe pieniądze od państwa? Nie wszyscy znajdują się w gronie tych szczęśliwców. Część seniorów otrzymała pomniejszone przelewy i nie jest to błąd ZUS-u. Wyjaśniamy dlaczego. Nowy Polski Ład ma więcej niż 50 twarzy i nie tylko seniorzy mają problem ze zrozumieniem zasad wypłacania świadczenia emerytalnego.

Seniorzy nie mają w Polsce łatwego życia. Nie było tak jeszcze przed inflacją i szalejącymi wzrostami kwot rachunków. Rząd nie ustaje jednak w zapewnianiu, że to właśnie najstarsze osoby w kraju mogą liczyć na ich największe wsparcie.

Mateusz Morawiecki na spotkaniu z wyborcami wziął niemowlę na ręce. Stało się coś niesłychanego

Mateusz Morawiecki na spotkaniu z wyborcami wziął niemowlę na ręce. Stało się coś niesłychanego

CZYTAJ DALEJ

Lipcowa emerytura, która częściowo wpłynęła już na konta polskich seniorów, dla większości mogła być zaskoczeniem. Doszło do kolejnych zmian podatkowych, a te bezpośrednio wpłynęły na pieniądze wypłacane emerytom. 3 miliony osób uprawnionych do pobierania świadczeń emerytalnych dostało zupełnie inne niż miesiąc wcześniej świadczenie.

Emerytury w lipcu: nie wszyscy emeryci objęci są nowymi zasadami Polskiego Ładu

Pieniądze są kluczowe nie tylko dla emerytów, ale osoby w jesieni swojego życie bardziej niż inni polegają na opiece gwarantowanej przez państwo. Lipiec był dla części szokiem, gdyż ciężka praca w przeszłości zaowocowała... zmniejszeniem emerytury.

Seniorzy otrzymali pieniądze przeliczone na nowych zasadach. Polski Ład obowiązujący od 1 lipca wpłynął na wysokość świadczeń jedynie osób mających więcej 2500 zł brutto emerytury.

Dlaczego? Osoby otrzymujące mniej zwolnione są z podatku, a to właśnie obniżka PIT z 17 do 12 proc. sprawiła, że emeryci dostali większe bądź mniejsze pieniądze. Trudno zrozumieć, co dzieje się z emeryturami w związku z nowym (po raz kolejnym) Polskim Ładem.

Pieniądze seniorów: część zyskała, część straciła

Więcej dostali emeryci, których świadczenie wypłacane m.in. przez ZUS wynosi od 2500 zł brutto do 9000 zł brutto. Wysokości wypłat w czerwcu i lipcu są jednak zróżnicowane. Dla przykładu 120 zł miesięcznie na rękę dostały osoby z emeryturą brutto 4930 zł (w czerwcu).

Mateusz Morawiecki żartuje z Tuska i przypomina, że za PiS jest lepiej

Mateusz Morawiecki ośmieszył Donalda Tuska. Użył niebywałego porównania, w sieci zawrzało

CZYTAJ DALEJ

Nieco mniej, bo "zaledwie" 64 zł netto więcej miesięcznie trafiło do emerytów mogących pochwalić się 7000 zł brutto emerytury. W gronie seniorów są również wielcy przegrani zmian Polskiego Ładu.

Seniorze, lipcowe emerytury zmienione przez Polski Ład

Seniorze, lipcowe emerytury zmienione przez Polski Ład

Z kolejnej już reformy przeprowadzonej przez PiS nie będą zadowoleni emeryci mający świadczenie w przedziale od 10 do 12 tys. zł brutto. To właśnie oni stracą na zmianach zachwalanych przez Mateusza Morawieckiego.

Jak podaje "Fakt", powodem jest sposób naliczania zaliczeń na podatek dochodowy, który obowiązywał od stycznia. Ministerstwo finansów chcąc ugasić pożar związany z wypłatą dużo niższych świadczeń dla emerytów otrzymujących wyższe świadczenia. Nowe przepisy obowiązujące od 1 lipca skasowały sztucznie wytworzony wtedy mechanizm, co poskutkowało obniżeniem wypłat części seniorów. Pomniejszoną emeryturę będą oni dostawać aż do końca roku.

Mateusz Morawiecki pochwalił się grą w ping-ponga, internauci byli bezlitośni

Morawiecki chciał się pochwalić, wyszło jak zwykle. Internauci bezlitośnie kpią z premiera, ciężko powstrzymać śmiech

Mateusz Morawiecki chciał się pochwalić, że od dawna gra w tenis stołowy i nie mógł spodziewać się lawiny komentarzy pod niepozornym zdjęciem. Premier podpisał fotografie w niefortunny sposób, a internauci wykorzystali to w bezduszny sposób.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: fakt.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Łukaszenko przyznał, że Białoruś uczestniczy w wojnie w Ukrainie. Tłumaczenia dyktatora jeżą włosy na głowie

Wiadomości

Łukaszenko pierwszy raz przyznał, że Białoruś uczestniczy w wojnie w Ukrainie. Skandaliczne słowa

Czytaj więcej >
Obowiązek płacenia abonamentu RTV nie dla wszystkich. Wystarczy tylko spełnić określone warunki

Wiadomości

Obowiązek płacenia abonamentu RTV nie dla wszystkich. Trzeba tylko spełnić określone warunki

Czytaj więcej >
Pogrzeb Jerzego Ubrana. Kiedy odbędzie się ceremonia i gdzie spocznie były polityk i naczelny "NIE"?

Wiadomości

Pogrzeb Jerzego Ubrana. Kiedy odbędzie się ceremonia i gdzie spocznie były polityk i naczelny "NIE"?

Czytaj więcej >
Warszawa: Śmiertelnie potrącenie człowieka przez pociąg na Powiślu. Ruch kolejowy został wstrzymany

Wiadomości

Warszawa: Śmiertelnie potrącenie człowieka przez pociąg na Powiślu. Ruch kolejowy został wstrzymany

Czytaj więcej >
Monika Olejnik wskazała, co wyróżnia Andrzeja Dudę na tle jego poprzedników. Takiego podsumowania nikt się nie spodziewał

Wiadomości

Monika Olejnik w rozmowie z Aleksandrem Kwaśniewskim zakpiła z Andrzeja Dudy. Zaskakujące słowa

Czytaj więcej >
Jelenia Góra: Niebezpieczny incydent na myjni samochodowej. W aucie doszło do eksplozji, kierowca ledwo uszedł z życiem

Wiadomości

Jelenia Góra: Niebezpieczny incydent na myjni samochodowej. W aucie doszło do eksplozji, jest nagranie

Czytaj więcej >