Goniec.pl
mandat ruszyły kontrole

East News Marek BAZAK

W ciągu ostatniej doby policja ukarała mandatami blisko 1200 osób

16 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Wysyp mandatów po zniesieniu części restrykcji rządowych. Według wiadomości przekazanych przez policję funkcjonariusze tylko w ciągu ostatniej doby ukarali ponad tysiąc osób. Powodami niezachowanie dystansu przez gromadzenie się oraz nienoszenie maseczek ochronnych. Część Polaków zapomniała, że nadal obowiązują obostrzenia sanitarne.

Wystawione w ciągu ostatniej doby mandaty miały przypomnieć ukaranym, że choć etap odmrażania gospodarki dynamicznie przyspieszył, to nadal trwa pandemia koronawirusa i mieszkańcy muszą stosować się do obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Wiele osób o tym zapomniało, co potwierdzają statystyki służb mundurowych.

Mandaty, pouczenia, wnioski do sądu – funkcjonariusze uważnie pilnowali przestrzegania restrykcji rządowych podczas kontroli przeprowadzonych podczas ostatniej doby. Warto przypomnieć, że od 15 maja nie ma obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Od soboty otwarte zostały także ogródki gastronomiczne.

Weekendowy wysyp mandatów za łamanie obostrzeń

Wielu Polaków zapomniało, że za nieprzestrzeganie restrykcji rządowych nadal można otrzymać mandat. Mieszkańcy w wielu miastach odliczali – niczym w sylwestra – do północy, by rozpocząć zabawę w ogródkach gastronomicznych. Na ulicach pojawiły się tłumy młodych ludzi.

Brak nakazu noszenia maseczek ochronnych na świeżym powietrzu, otwarta gastronomia i dobra pogoda – w tych warunkach można było odnieść wrażenie, że pandemia się skończyła. Jednak każdego dnia pojawiają się kolejni zarażeni koronawirusem, a na COVID-19 nadal umierają ludzie.

[EMBED-243]

W centrum Warszawy oraz nad Wisłą odbyło się huczne otwarcie barów. Warto podkreślić, że zgromadzeni w zdecydowanej większości bawili się spokojnie, jednak zdarzały się przypadki łamania obostrzeń sanitarnych, co potwierdziły służby.

Redakcja skontaktowała się z Komendą Główny Policji w celu uzyskania informacji o statystykach z ostatniej doby. Okazało się, że służby mundurowe ukarały blisko 1200 osób w związku z łamaniem restrykcji sanitarnych.

Ponad pół tysiąca mandatów w dobę

Ponad pół tysiąca mandatów, drugie tyle pouczeń i blisko dwieście wniosków do sądów – tak przedstawiają się informacje przekazane redakcji Radia ZET przez Komendę Główną Policji. To pokazuje, jak dużo mieszkańców zachłysnęło się odmrażaniem gospodarki.

Z policyjnych statystyk wynika, że służby wystawiły 597 mandatów, 589 pouczeń oraz 177 wniosków o ukaranie do sądu. Kary dotyczyły łamania obostrzeń w transporcie zbiorowym, zakazu gromadzenia się oraz nieprzestrzegania obowiązku zasłaniania twarzy.

Jak informuje reporter Radia ZET, co piąte pouczenie otrzymał mieszkaniec Warszawy. W sobotę w stolicy wystawiono 46 mandatów karnych oraz 117 pouczeń za nieprzestrzeganie ograniczeń sanitarnych. Dwa wnioski o ukaranie wysłano do sądu.

Przypominamy, że od 29 maja Polacy będą mogli już przebywać wewnątrz lokali gastronomicznych. 21 maja natomiast otwarte zostaną kina oraz teatry.

[EMBED-803]

  • Córka Katarzyny Dowbor to zjawiskowa piękność. Niewielu wie, kto jest jej ojcem

  • Wielka awaria systemu do wystawiania e-recept w całej Polsce

  • Czajka zbierał pieniądze na pogrzeb mamy. Powiedział, na co je wydał

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio ZET

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >