Goniec.pl
awaria systemu

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wielka awaria systemu do wystawiania e-recept w całej Polsce

16 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Przybyłowski

Udostępnij:

Jak ustalili dziennikarze RMF, w całym kraju mamy do czynienia z poważną awarią systemu do wystawiania e-recpet. Lekarze biją na alarm i jedyne co mogą zrobić w wielu sytuacjach, to odesłanie pacjentów z kwitkiem.

Problemy z wystawianiem e-recept zaczęły się już wczoraj. Lekarze, którzy chcieli przepisać pacjentom preparaty, nie mogli wybrać nazwy leku w aplikacji internetowej gabinet.gov.pl.

Dzisiaj problem przybrał zupełnie inną formę. Medycy mogą już wskazać nazwę leku, ale nie działa opcja do wybrania rodzaju opakowania. Niestety, bez tego e-recepta nie może zostać wystawiona.

Lekarze mają nadal możliwość wypisania recepty w formie tradycyjnej, jednak nie każdy ma wystarczającą liczbę bloczków. Nie ma również takiego obowiązku, aby medyk miał zawsze przy sobie tradycyjne formularze recept.

Jak podaje RMF FM, stacja otrzymała mnóstwo zawiadomień od pracowników nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W wielu przypadkach medycy byli zmuszeni odesłać pacjentów z kwitkiem.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że istnieją poważne problemy z dostępem do aplikacji. Rzecznik resorty zapewnił również, że trwają wytężone prace nad przywróceniem systemu do pełnej funkcjonalności.

Druga poważna awaria w weekend

Warto nadmienić, że awaria systemu do wystawiania e-recept to nie jedyny problem, z jakim musieli borykać się pracownicy służby zdrowia w jeszcze trwający weekend. Wczoraj doszło do poważnych zakłóceń w pracy ratowników medycznych.

W sobotę przez kilka godzin wyłączony z użytku był system koordynujący zarządzanie ratownictwem medycznym. Dyspozytorzy mieli poważnie utrudnioną pracę, a wszelkie informacje musieli przekazywać przez radiolinię.

Na szczęście problemy techniczne nie doprowadziły do żadnej tragedii. Ratownicy podkreślali, że musieli bardzo szybko przestawić się na inną formę komunikacji.

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: RMF FM

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >