Upadł na ziemię i zrobił się czerwony. Wierni mówią o cudzie
Kielecka kuria opublikowała oświadczenie, w którym odniosła się do sprawy "cudu" sprzed dwóch lat. Po serii badań udało się ustalić, co wydarzyło się w niewielkim kościele w Topoli (woj. świętokrzyskie). Dlaczego komunikant przybrał czerwoną barwę?
Nietypowe zjawisko w polskim kościele
Do zdarzenia doszło 27 listopada 2022 roku w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Topoli. Na podłodze miejscowej świątyni odnaleziono komunikant. Zgodnie ze zwyczajem, umieszczono go w vasculum, naczyniu liturgicznym z wodą, które służy do obmywania palców przez szafarza po udzieleniu komunii i przechowywania okruszków hostii.
Po pewnym czasie na komunikancie pojawiło się ciemnoczerwone przebarwienie. Zjawisko błyskawicznie zostało okrzyknięte cudem. Biskup kielecki Jan Piotrowski polecił powołanie specjalnej komisji, która zajęła się sprawą w 2023 roku.
Ksiądz wyjawił, ile powinno się zapłacić za ślub. Zaskoczył Polaków, postawił sprawę jasno"Cud" w Topoli
Zespół ekspertów miał za zadanie zbadania komunikantu i wody z vasculum. Materiał trafił do Ośrodka Badań Muzealiów, Relikwii i Zdarzeń Eucharystycznych przy Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Kuria od początku podchodziła do sprawy bardzo ostrożnie. Lokalni mieszkańcy wierzyli jednak, że byli świadkami cudu.
Komisja w trakcie śledztwa "przesłuchała osoby, które miały wiedzę o wydarzeniu i podjęła decyzję o przewiezieniu vasculum z komunikantem z parafii Topola do tabernakulum w kaplicy znajdującej się w domu biskupim, czego dokonano w dniu 21 grudnia 2022 roku". Właśnie pojawiły się wyniki ekspertyz.
ZOBACZ TAKŻE: Ksiądz szedł cmentarzem. Zobaczył na grobie "jedną z dziwniejszych rzeczy"
Kościół: nie doszło do cudu
Wierni, którzy usłyszeli o nietypowym zdarzeniu, byli przekonani, że mają do czynienia z cudem. Po przeprowadzeniu szczegółowych badań głos w tej sprawie zabrała Kuria Diecezjalna w Kielcach. Przedstawiciele Kościoła stwierdzili, że pozornie nietypowe zjawisko nie miało charakteru nadprzyrodzonego.
Zespół specjalistów jednomyślnie stwierdził, że na podstawie uzyskanych danych można wyjaśnić naturalny, tłumaczony mechanizmami przyrodniczymi, charakter pochodzenia dostarczonej do badania czerwonej zmiany barwnej. Wobec tego należy stwierdzić, że wydarzenie w parafii Topola nie miało charakteru nadprzyrodzonego — czytamy w oświadczeniu.