NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ukraińska armia: Rosjanie zaatakują Krzywy Róg za kilka dni. To rodzinne miasto Zełenskiego
Maria Glinka
Maria Glinka 25.04.2022 16:33

Ukraińska armia: Rosjanie zaatakują Krzywy Róg za kilka dni. To rodzinne miasto Zełenskiego

THIBAULT CAMUS/AFP/East News
THIBAULT CAMUS/AFP/East News

Rosjanie szykują duży atak na Krzywy Róg - przekazał na Telegramie szef administracji wojskowej miasta Ołeksandr Wilkul. To ważny ośrodek przemysłowy Ukrainy i rodzinne miasto Wołodymyra Zełenskiego. Ofensywa miałaby się rozpocząć w ciągu kilku najbliższych dni.

- Wiemy o przeciwniku więcej niż mu się wydaje. Rozumiemy wszystkie jego plany i jesteśmy całkowicie przygotowani na wszelkie możliwe wydarzenia - zapewnił w komunikacie Ołeksandr Wilkul, cytowany przez serwis "Ukraińska Prawda".

Putin ma nowy cel. Rosjanie mogą zaatakować rodzinne miasto Zełenskiego

- Wojska nieprzyjaciela tworzą grupę do przeprowadzenia ofensywy na naszym terenie (tj. w mieście Krzywy Róg) w obwodzie chersońskim. Spodziewamy się, że być może rozpoczną ofensywę w ciągu kilku najbliższych dni - napisał w niedzielę na Telegramie szef administracji wojskowej miasta.

Ołeksandr Wilkul zapewnił, że wszystkie jednostki wojskowe są przygotowane na ewentualny atak. W Krzywym Rogu wprowadzono wielopoziomowy system obrony i zbudowano fortyfikacje. W dalszym ciągu trwają prace nad wzmocnieniem wszystkich linii obrony miasta.

Krzywy Róg to miasto w środkowej Ukrainie, w którym na początku 2022 r. mieszkało około 680 tys. osób. Leży na północ od Chersonia, który był pierwszym dużym miastem zajętym przez Rosjan po rozpoczęciu inwazji.

Krzywy Róg jest kluczowym ośrodkiem przemysłowym Ukrainy z powodu wydobycia rudy żelaza. W ostatnich tygodniach jest celem regularnych ataków rakietowych. To właśnie w tym mieście urodził się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Szef administracji wojskowej apeluje do mieszkańców. Gwarantuje schronienie lub ewakuację

W związku z doniesieniami o możliwym ataku Ołeksandr Wilkul wystosował apel do mieszkańców. - Jak zobaczycie, że ktoś coś tnie, przecina, kopie albo buduje, to nie wydzwaniajcie z donosami na policję. A już na pewno nie umieszczajcie tego w internecie - prosił.

Poza tym zapewnił, że trwają przygotowania do ewakuacji mieszkańców z linii frontu. - Krzywy Róg zapewnia autobusy i karetki, pomoc medyczną i społeczną - przekonywał.

Mieszkańcy uciekający z innych terenów również będą mogli liczyć na wsparcie. - Dla tych, którzy muszą przenocować w Krzywym Rogu przed dalszą podróżą zorganizujemy nocleg. Wszystkich, którzy zostaną u nas dłużej przesiedlimy do szkół, przedszkoli i terytorialnych ośrodków pomocy społecznej - zadeklarował.

Z jego informacji wynika, że przez Krzywy Róg przeszło już ponad 100 tys. uchodźców wewnętrznych, a "50 tys. znajduje się obecnie w mieście". Z kolei około "5 tys. mieszkańców obwodu chersońskiego zostało ewakuowanych do innych miast i regionów w ciągu ostatnich trzech dni".

Choć Rosjanie dopiero mają przygotowywać się do ataku na Krzywy Róg, to doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz już wskazał, kiedy może zakończyć się ofensywa we wschodnich regionach Ukrainy. Jego zdaniem będzie to także oznaczało koniec "aktywnej fazy wojny", ponieważ Rosjanie nie będą mieli czym atakować.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: "Ukraińska Prawda", goniec.pl