Goniec.pl

AFP PHOTO / JANEK SKARZYNSKI; ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

PAP: prawnicy Jarosława Kaczyńskiego wysłali Tuskowi pismo przedsądowe. Znamy żądania prezesa PiS

25 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Według informacji PAP prawnicy Jarosława Kaczyńskiego przed weekendem wysłali do Donalda Tuska wezwanie przedsądowe. Medialne doniesienia wskazują, że prezes PiS domaga się przeprosin i wpłaty 10 tys. złotych na rzecz uchodźców z Ukrainy za... wpis na Twitterze.

Jarosław Kaczyński i Donald Tusk spotkają się w sądzie? To nie jest jeszcze przesądzone, jednak prezes PiS postanowił działać w związku z jednym z wielu wpisów byłego premiera, który bezpośrednio w niego uderzył.

PAP podał, iż prawnicy reprezentujący interesy Jarosława Kaczyńskiego przed weekendem dostarczyli Donaldowi Tuskowi pismo przedsądowe. Jasno określono w nim, czego żąda prezes PiS i dlaczego lider PO otrzymał dokument.

Jarosław Kaczyński wysłał Donaldowi Tuskowi pismo przedsądowe

Wpis Donalda Tuska z 19 kwietnia był zdaniem Jarosława Kaczyńskiego przekroczeniem wszelkich granic. Prezes PiS do pracy zaangażował swoich prawników i zażądał nie tylko usunięcia uderzających w niego słów.

Jaki wpis wywołał u Jarosława Kaczyńskiego tak silne wzburzenie? W tle ostrej oceny Donalda Tuska znalazł się nie tylko prezes PiS, ale cała partia, kwestie blokady surowców energetycznych z Rosji i szef rządu.

- Węgry chcą zablokować sankcje energetyczne przeciw Rosji. PiS chce sprzedać część naszego przemysłu naftowego Węgrom. Kaczyński twierdzi, że w USA sfałszowano wybory, a Morawiecki wspiera le Pen i atakuje Unię. Plany pisane obcym alfabetem - napisał 19 kwietnia Donald Tusk. Dla Jarosława Kaczyńskiego było to zbyt dużo.

PAP ujawnił, co przeczytał były szef Rady Europejskiej, kiedy otworzył otrzymane od reprezentantów prezesa PiS pismo przedsądowe. Żądania są jasne, a sam Donald Tusk nie zabrał jeszcze głosu.

Donald Tusk ma przeprosić Jarosława Kaczyńskiego

Według ustaleń PAP prawnicy Jarosława Kaczyńskiego w piśmie przedsądowym wysłanym do Donalda Tuska wskazali, że polityk ma przede wszystkim usunąć wpis godzący w dobro prezesa PiS.

Co więcej, lider PO ma przeprosić Jarosława Kaczyńskiego za swoje słowa. Przeprosiny miały zostać opublikowane na koncie Donalda Tuska na Twitterze w ciągu 24 godzin od momentu otrzymania pisma przedsądowego od prawników prezesa PiS.

W dokumencie wyręczono byłego premiera i przesłano dokładną treść wymaganych przeprosin w związku z wpisem z 19 kwietnia, oto ich treść: "Przepraszam Jarosława Kaczyńskiego za to, że w moim wpisie na portalu Twitter z 19.4.2022 r. fałszywie przypisałem Mu twierdzenie, że w USA sfałszowano wybory. W rzeczywistości Jarosław Kaczyński takiego poglądu nie prezentował, a tym samym bezprawnie naruszyłem Jego dobre imię".

Zastrzeżono, że Donald Tusk nie może opatrzyć przeprosin swoim komentarzem czy uzupełnieniem. Polityk ma przypiąć je na tydzień do swojego profilu, tak by każdy odwiedzający widział wpis jako pierwszy. W przypadku niedopełnienia tego żądania były premier może spodziewać się skierowania sprawy do sądu. Co ważne, nie są to wszystkie żądania prawników prezesa PiS.

Za wpis na Twitterze ma zapłacić 10 tysięcy złotych na Ukrainę

Ustalenia PAP wskazują, że nie tylko przeprosiny za słowa z 19 kwietnia wchodzą w grę w związku z pismem presądowym wysłanym przez prawników Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS domaga się zapłacenia przez Donalda Tuska 10 tys. złotych na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Podobnie, jak w przypadku przeprosin prawnicy prezesa PiS jednoznacznie wskazali, jak postąpić ma były szef Rady Europejskiej. Jarosław Kaczyński chce, by pieniądze Donalda Tuska trafiła na konto Caritas Polska. Na wypełnienie tego żądania wyznaczono termin trzech dni.

Co jeszcze przeczytał w piśmie przedsądowym Donald Tusk? Prawnicy prezesa PiS wskazali mu, iż przypisał on wicepremierowi "skrajnie nieprawdziwą" wypowiedź, a to "w aktualnej sytuacji w Polsce i na świecie narusza jego dobre imię".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Alaksandr Łukaszenka w kazaniu chwali się dobrobytem Białorusinów. "Polacy przyjeżdżają do nas po kaszę i sól"

  • Małe dzieci owijają w worki na śmieci. Pułk Azow pokazał nagranie

  • Matura z języka polskiego 2022. Lista lektur, bez których nie zdasz

Źródło: pap

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Oburzające nagranie z samolotu polskich linii lotniczych. Piloci zostali zawieszeni
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Ryszard Niemiec. PZPN pogrążone w żałobie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dawid Kubacki pobił rekord Adama Małysza. Nie dokonał tego wcześniej żaden Polak
Czytaj więcej >

Wiadomości

Myśleli, że nikt tego nie zauważy? "Wiadomości" TVP chciały nabrać widzów
Czytaj więcej >

Wiadomości

18-latka przeżyła śmierć kliniczną. Ujawniła, co widziała "po drugiej stronie"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Uczennica zagadała do Rafała Trzaskowskiego w pociągu. Nagranie jest hitem sieci
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]