Goniec.pl

Unsplash/Nguyen Dang Hoang Nhu

Matura język angielski 2022. Co trzeba umieć na maturę z angielskiego?

15 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Co trzeba umieć na maturę z angielskiego 2022? Program i kwestie, które mogą pojawiać się na maturze, spędzają wielu maturzystom sen z oczu. Żeby zdać i mieć dobry wynik, trzeba dobrze umieć całą listę zagadnień związaną z językiem angielskim.

Nauczyciele uczą młodzież według maturalnego klucza, podkreślając, co jest dla nich najbardziej istotne w zdaniu egzaminu na zadowalającym ich poziomie.

Matura język angielski 2022. Co trzeba umieć na maturę podstawową z angielskiego?

Przygotowanie do egzaminu maturalnego wymaga bardzo wiele czasu i poświęcenia, a w przypadku egzaminów językowych największym problemem jest kwestia związana z tym, jak wiele zmysłów i umiejętności potrzebnych jest do zdania egzaminu.

Uczeń musi umieć zarówno dobrze pisać, czytać, słuchać jak i wysławiać się w języku obcym (ze względu na osobny egzamin ustny). Trzy pierwsze umiejętności są szczególnie potrzebne podczas matury pisemnej.

Wymagany poziom ucznia na maturze podstawowej z angielskiego to B1 i dopasowany jest on do wymogów innych egzaminów językowych, które dotyczą tego poziomu.

Przede wszystkim w przypadku matury podstawowej z angielskiego potrzebne jest opanowanie słownictwa - dotyczy ono aż 14 kategorii. W wymienionych kategoriach znalazły się: Człowiek, Dom, Szkoła, Praca, Życie rodzinne i towarzyskie, Żywienie, Zakupy i usługi, Podróżowanie i turystyka, Kultura, Sport, Zdrowie, Technika, Świat przyrody oraz Państwo i społeczeństwo.

Słownictwo z tych kategorii będzie wymagane do zrozumienia podczas rozwiązywania matury oraz podczas słuchania - ważne jest, by słowa nie tylko umieć przeczytać i wysłuchać, ale również poprawnie napisać.

Wymagania dotyczą również gramatyki. Pojawia się w 14 zagadnień, które są konieczne do tego, by je poznać: czasy (present simple, present continuous, past simple, past continuous, future simple, present perfect i past perfect), czasowniki modalne i półmodalne, konstrukcje czasownikowe, czasowniki regularne i nieregularne, czasowniki złożone tzw. phrasal verbs, rzeczowniki, przedimki, przymiotniki, przysłówki, zaimki, liczebniki, przyimki, spójniki oraz składnia (mowa zależna, pytania, zdania warunkowe).

Matura język angielski 2022. Co trzeba umieć na maturę rozszerzoną z angielskiego?

Matura rozszerzona z angielskiego jest na językowym poziomie B2. By zdać ją dobrze, należy umieć tyle, co na maturę podstawową oraz zapoznać się z zagadnieniami gramatycznymi, które są charakterystyczne dla tego poziomu użytkowników.

Wśród dodatkowych wymaganych czasów znanych przez uczniów znajdą się Present Perfect Continuous, Future Continuous oraz Future Simple in the Past. Rozszerzone są również zagadnienia związane ze stroną bierną - pojawiają się w niej czasy Present Continuous i Past Continuous.

Należy również pamiętać, że w przypadku matury rozszerzonej pojawia się również o wiele bardziej wymagające słownictwo i konstrukcje językowe - m.in. słowotwórstwo i parafrazy, które mogą być trudnym orzechem do zgryzienia.

Matura rozszerzona z angielskiego ma również do napisania dłuższy tekst - wypowiedź ma mieć długość do 250 słów i może być jedną z kilku form - długim listem, opowiadaniem, rozprawką, esejem lub pokrewną dłuższą formą wypowiedzi. Ważne jest, by używać w niej również bardziej skomplikowanych konstrukcji językowych i zaawansowanego słownictwa.

Matura podstawowa z języka angielskiego zaplanowana jest na 6 maja na godzinę 9:00. Matura rozszerzona z języka angielskiego odbędzie się 9 maja o godzinie 9:00.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Matura z języka polskiego 2022. Arkusze maturalne CKE z lat 2018 - 2021

  • Matura matematyka 2022. Arkusze z poprzednich lat - sprawdź swoją wiedzę

  • Matura matematyka 2022. Co wziąć ze sobą na egzamin? Przedmioty, bez których cię nie wpuszczą

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Koszalin. Została zamknięta w sklepie, nie mogła się wydostać. Na miejsce wezwano służby
Czytaj więcej >

Wiadomości

Siedlce. Martwy 74-latek znaleziony w łazience. Służby nie mają wątpliwości co do przyczyny zgonu
Czytaj więcej >

Życie

Od poniedziałku w Lidlu festiwal okazji. Takich cen nie widzieliśmy już dawno
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mariusz Błaszczak wypalił u Rydzyka o Janie Pawle II. Kontrowersyjne słowa
Czytaj więcej >

Wiadomości

Najgroźniejsi przestępcy w Polsce. Policja publikuje wizerunki i prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zacznie się już w poniedziałek. Kolejki ustawią się do Biedronki, lepiej się spieszyć
Czytaj więcej >
Anna Dymarczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]