Goniec.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Tusk o sytuacji na Ukrainie. "Wzywam premiera, by nie uczestniczył w antyukraińskiej międzynarodówce"

27 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Donald Tusk poruszył wątek napiętej sytuacji wokół Ukrainy w trakcie konferencji prasowej. Zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego, aby zdementował informację o swoim udziale w planowanym spotkaniu liderów europejskiej prawicy. Jego zdaniem będzie to posiedzenie "antyukraińskiej międzynarodówki".

Donald Tusk uważa, że "jesteśmy świadkami bardzo ważnego momentu w historii Europy". Jego zdaniem w najbliższym czasie okaże się, gdzie jest "granica politycznego Zachodu".

Piotr Molecki/East News, Twitter/Bogdan Rzońca

Europoseł PiS pokazał, jak Polski Ład poprawił emeryturę jego matki. "A mamusia w sklepie była?"

CZYTAJ DALEJ

Tusk apeluje do Morawieckiego

Na początku konferencji prasowej Donald Tusk odniósł się do spotkania liderów europejskiej prawicy, które zostanie zorganizowane przez hiszpańską partię Vox w Madrycie. Informacje na ten temat pojawiły się wczoraj

W spotkaniu ma uczestniczyć premier Polski Mateusz Morawiecki, premier Węgier Viktor Orban i prawicowa kandydatka na prezydenta Francji Marine Le Pen. Poza tym zaproszenie otrzymali przedstawiciele partii prawicowych z Austrii, Belgii, Niderlandów i Rumunii.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Lider Platformy Obywatelskiej uważa, że posiedzenie to "antyukraińska międzynarodówka" i "powtórka z ponurego spektaklu, który miał miejsce w Warszawie kilka tygodni temu". W ten sposób nawiązał do spotkania europejskich konserwatystów, które zainicjowało PiS.

Tym razem Donald Tusk wystosował apel do szefa polskiego rządu. - Wzywam premiera Morawieckiego, do tego, żeby zdementował, że będzie spotykał się z tymi politykami, których antyukraińska postawa i proputinowska postawa jest oczywista. Albo, jeśli ta informacja jest prawdziwa, żeby natychmiast podjął decyzję o nieuczestniczeniu w tym spotkaniu - oznajmił Donald Tusk przed kamerami.

fot. Andrzej Iwanczuk/Reporter

Wielu już nie pamięta, Tusk nie był jedyny. Lista przyłapanych nie jest krótka

Okazuje się, że Donald Tusk nie jest jedynym politykiem, który w ostatnich latach łamał prawo drogowe. Postanowiliśmy przypomnieć, którym znanym postaciom zdarzało się wcisnąć pedał gazu zbyt mocno.

Zobacz galerię >

Tusk: Polska może odegrać pozytywną rolę w kryzysie ukraińsko-rosyjskim

Donald Tusk zaznaczył, że gromadzenie wojsk przy granicy rosyjsko-ukraińskiej to bardzo ważny moment w historii Europy. - Tak naprawdę rozstrzygnie się pytanie, gdzie jest granica politycznego Zachodu. Czy Polska jest po stronie Rosji, czy po stronie Zachodu - przyznał.

Zdaniem byłego premiera "są przesłanki, aby Polska odegrała pozytywną rolę w obliczu kryzysu ukraińsko-rosyjskiego". W trakcie briefingu ostrzegał także przed niebezpiecznymi skutkami nieprzemyślanej polityki.

ZOBACZ: Krzysztof Stanowski nie wytrzymał po wywiadzie z burmistrzem. Tego NIE ma na KANALE SPORTOWYM.

- Jeśli po raz kolejny rząd PiS-u potwierdzi, że jego rolą jest sprzyjanie rosyjskim planom, to będzie to miało dramatyczne konsekwencje dla Polski - ocenił. Donald Tusk jest przekonany, że ekipa rządząca wypycha Polskę na obrzeża Europy. Nazwał ten obszar "strefą niczyją".

Polityk ostrzegał, że takie działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - Dla przyszłości Polski może się to okazać dramatyczne w skutkach - stwierdził. W związku z tym zaproponował zupełnie inny model postępowania. Jego zdaniem Polska "musi stać się jednym z liderów proukrainskiej, politycznej ofensywy" i przekonywać "wszystkich wątpiących", że budowanie solidarnej polityki europejskiej jest niezbędne.

Tymczasem dwugłos w tej sprawie zapanował nawet na polskiej scenie politycznej. W trakcie środowego posiedzenia Sejmu posłowie debatowali nad projektem uchwały w sprawie solidarnością z Ukrainą. Dokument nie został przyjęty przez aklamację, ponieważ sprzeciw wyrazili posłowie Konfederacji. Projekt trafił do sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: onet.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

atpeka iberion

Wiadomości

Seniorzy muszą wybierać pomiędzy lekami a jedzeniem. 80 proc. nie realizuje wszystkich recept

Czytaj więcej >
kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >