Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > To była chwila, woda zalała Orlen i wdarła się do domów. Potężna nawałnica nad polskim miastem
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 25.05.2024 12:25

To była chwila, woda zalała Orlen i wdarła się do domów. Potężna nawałnica nad polskim miastem

ulewa grad
Fot. Facebook/IMGW

Ostatnie dni są wyjątkowo niespokojne w pogodzie. W piątek świadkami gwałtownych zjawisk atmosferycznych byli m.in. mieszkańcy Małopolski, Śląska i Opolszczyzny. Na południu Polski szalały wichury, spadł ulewny deszcz, a gdzieniegdzie także i dużej wielkości grad. W wielu miejscach trzeba było wypompowywać wodę. Niestety, synoptycy wydali alerty także na sobotę.

Potężne burze i ulewy na Opolszczyźnie

Jak informuje Radio ZET, w piątek nad Opolem przetoczyła się potężna burza. Nawałnica miała być krótka, ale wyjątkowo niszczycielska. Tylko na terenie miasta strażacy musieli interweniować ok. 50 razy z powodu powalonych drzew. Żywioł uszkodził także linie energetyczne, samochody i doprowadził do zalania 9 domów.

Zamieszczone w sieci zdjęcia i nagrania pokazują, że mieszkańcy Opola podzielili los gnieźnian, którzy w mijającym tygodniu zmuszeni byli walczyć ze stojącą wodą na ulicach, uniemożliwiającą poruszanie się po mieście. Niebezpiecznie było także w okolicznych miejscowościach, w tym np. w Uszycach.

Potężny pożar w polskiej miejscowości. W akcji ponad 100 strażaków i grupa chemiczna

Woda wdarła się na stację paliw Orlenu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej z kolei zwrócił uwagę na potężne burze na całym południu Polski, m.in. w rejonie małopolskiego Andrychowa i śląskiej Pszczyny. Tam spadł również potężny grad, a ulewny deszcz zalał stację paliw Orlenu.

ZOBACZ: Jaka pogoda w Boże Ciało? Prognoza IMGW może zaskoczyć

Notowane były opady deszczu o natężeniu do 30 litrów wody na metr kwadratowy i porywy wiatru do 70 km/h - podano.

Sobota z kolejnymi alertami IMGW

Przed nami gorący weekend w pogodzie, a co za tym idzie, także i burzowy. Synoptycy z IMGW spodziewają się temperatur w zakresie od 24 do 27 st. Celsjusza, chłodniej będzie jedynie nad morzem i w górach. W całej Polsce ogłoszono alerty przed burzami i intensywnymi opadami. Może im towarzyszyć silny wiatr i grad.

Portal Twojapogoda.pl podaje, że największa aktywność burzowa przewidywana jest na godziny 15-18, kiedy to spaść może nawet 30 l deszczu na metr kwadratowy. Niewykluczone więc, że znów dojdzie do lokalnych podtopień dróg i zabudowań.

Źródło: Twojapogoda.pl, Radio ZET