Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nowy zakaz na stacjach paliw. Wkrótce może objąć nawet cała Polskę
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 25.05.2024 10:06

Nowy zakaz na stacjach paliw. Wkrótce może objąć nawet cała Polskę

stacja benzynowa
Fot. Pixabay/planet_fox

Precedensowa uchwała w Toruniu. Władze miasta podjęły decyzję o zakazie sprzedaży alkoholu powyżej 4,5 proc. na lokalnych stacjach benzynowych. Co więcej, niewykluczone, że w ślady toruńskiego samorządu pójdą także i inne. Naczelny Sąd Administracyjny nie widzi ku temu żadnych prawnych przeszkód i daje wszystkim radnym zielone światło.

Toruń z zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach paliw

Rada miasta Torunia zadecydowała w drodze uchwały o tym, że na wszystkich stacjach paliw w mieście nie będzie można sprzedawać napojów, w których zawartość alkoholu wynosi powyżej 4,5 proc. (z wyjątkiem piwa). Władze Torunia tłumaczą, że ma to na celu realizację przepisów, nakazujących samorządom ograniczanie dostępności i spożycia alkoholu.

Takie miejsca, jak stacje paliw powinny służyć przede wszystkim do kupna paliwa właśnie - wskazuje Krzysztof Kisielewski, dyrektor Wydziału Ewidencji i Rejestracji Urzędu Miasta Torunia.

Jak zauważa portal Interia, nie jest to równoznaczne z tym, że w pobliżu stacji benzynowych spożywanie alkoholu nie będzie już możliwe. Przepis nie obejmuje bowiem swoim zasięgiem lokali gastronomicznych na terenie stacji, jak i tych prowadzących działalność hotelowo-gastronomiczną.

Kupiła kurtkę w lumpeksie. Sięgnęła do kieszeni i zamarła. "Wciąż nie mogę uwierzyć"

Podobne przepisy mogą wprowadzić pozostałe samorządy

Niewykluczone, że to, co właśnie stało się w Toruniu, spotka także i inne miasta w Polsce, bo ich samorządy mają otwartą drogę do przyjęcia podobnych uchwał. Nie są do tego potrzebne żadne zmiany w przepisach na poziomie ustaw, a zielone światło daje sam Naczelny Sąd Administracyjny.

Sędziowie podkreślają, że ograniczenie dostępu do wysokoprocentowego alkoholu na stacjach paliw mogą wprowadzić każde władze samorządowe, bez interwencji ustawodawcy. To zaś otwiera furtkę do wprowadzenia zakazu na każdej stacji paliw w kraju na mocy przywołanej już ustawy alkoholowej.

Polacy "za" kontrowersyjnymi zmianami na stacjach benzynowych

Interia zwraca uwagę także na inny, bardzo istotny aspekt, a mianowicie poprawę bezpieczeństwa na drogach. Statystyki mówią, że w 2023 r. w Polsce zatrzymano ponad 90 tys. kierowców pod wpływem alkoholu. Osoby nietrzeźwe doprowadziły ponadto do 1600 wypadków, w których zginęło 251 osób, a 1741 zostało rannych.

W sondażu SW Research dla Goniec.pl zapytaliśmy kilka tygodni temu o stosunek Polaków do wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Rozwiązanie takie poparło wówczas 54 proc. ankietowanych, 31 proc. było przeciwnych, a 15 proc. nie miało zdania.

Źródło: Goniec.pl, Interia