Goniec.pl
Mateusz Morawiecki

Pawel Wodzynski/East News

Termin mija dokładnie dzisiaj. Wszyscy czekają na ruch Morawieckiego ws. Izby Dyscyplinarnej SN

16 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Dziś mija termin przesłania Komisji Europejskiej odpowiedzi ws. Izby Dyscyplinarnej. W lipcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował, że system dyscyplinarny sędziów jest niezgodny z unijnym prawem i nakazał zawieszenie działalności Izby.

16 lipca TSUE nakazał Polsce natychmiastowe zawieszenie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej, którą powołano do prowadzenia postępowań wobec sędziów i prokuratorów, którzy uchybili swoim obowiązkom.

Jacek Jaworek

Jacek Jaworek wyszedł z ukrycia? W akcji kilkudziesięciu policjantów po niepokojącym zgłoszeniu

CZYTAJ DALEJ

Polski Rząd, a w szczególności minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, od początku powołania Izby idą na zwarcie z Komisją Europejską, czego wyrazem jest ostatni wyrok TK, zgodnie z którym przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z polską konstytucją.

Możliwe kary

W razie niezastosowania się przez Polskę do decyzji i wyroku TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej, Komisja Europejska zagroziła zwróceniem się do TSUE o nałożenie na nasz kraj poważnych kar finansowych.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Polskie władze początkowo twardo broniły systemu dyscyplinarnego sędziów, twierdząc, że Unia nie ma prawa mówić nam, jak zorganizujemy własny wymiar sprawiedliwości. Ostatnie wypowiedzi polityków Zjednoczonej Prawicy oraz ruchy I prezes Sądu Najwyższego wskazują jednak, że PiS wystraszył się odcięcia od funduszy unijnych.

Zasada pieniądze za praworządność jest już stałym elementem unijnej polityki, więc rządzący PiS muszą sprawę Izby Dyscyplinarnej załatwić ostatecznie. Inaczej mogą nie dostać pieniędzy z tzw. funduszy odbudowy, który sfinansować ma sztandarowy plan PiS „Polski Ład”, dający Zjednoczonej Prawicy trzecią kadencję.

Zapowiedź likwidacji Izby Dyscyplinarnej

Wydaje się, że w samej koalicji PiS-Solidarna Polska nie ma zgody co do tego, co zrobić z Izbą Dyscyplinarną. 5 sierpnia I prezes SN Małgorzata Manowska wydała dwa zarządzenia ograniczające działalność Izby Dyscyplinarnej w związku z wyrokiem TSUE. Na ich mocy wszystkie sprawy dyscyplinarne zostaną przekierowane do sekretariatu I prezesa SN.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uznał działanie I prezes Sądu Najwyższego za działanie sprzeczne z polskim prawem, jednakże sam Jarosław Kaczyński, jak i premier Mateusz Morawiecki w o wiele łagodniejszym tonie zaczęli wypowiadać się o funkcjonowaniu Izby.

W ostatnim wywiadzie dla PAP prezes PiS zapowiedział, że Izba Dyscyplinarna zostanie zlikwidowana. Jego zdaniem, powinno to raz na zawsze zakończyć spór wokół jej funkcjonowania. Oczywiście, prezes Kaczyński nigdy nie przyzna, że do zmian zmusiła go Unia Europejska. Utrzymuje on, iż decyzja o zreformowaniu Izby nie jest wynikiem groźby KE, lecz tego, iż nie spełniła ona oczekiwań.

Kaczyński zapowiedział, że pierwsze propozycje dotyczące Izby Dyscyplinarnej pojawią się we wrześniu i będą to projekty rządowe. Nie oznacza to jednak, że Izba w ogóle nie będzie funkcjonować. Również premier Mateusz Morawiecki nieprzychylnie wypowiadał się o rezultatach działania Izby Dyscyplinarnej.

Zagrożony Krajowy Plan Odbudowy

Bruksela do dziś nie wydała oceny polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To właśnie na podstawie tego dokumentu wypłacone mają zostać środki z nowej unijnej perspektywy finansowej. Co ważne, Unia dysponuje mechanizmem, który pozwala wstrzymać środki dla krajów, które nie przestrzegają zasad praworządności.

Znamienne więc, że brak oceny KPO zbiega się wraz z wyrokiem TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. Choć członkowie Rządu przekonują, że pieniądze nie są zagrożone, to droga do ich uzyskania wcale nie jest prosta. Tym bardziej na wyrost wydaje się więc rozdysponowywanie zawczasu obiecanych 800 mld zł, które mają zasilić polski budżet.

Kto to powiedział: Kukiz czy Kaczyński? Prawidłowa odpowiedź na szóste pytanie każdego wprawia w osłupienie

Pytanie 1 z 6

O Antonim Macierewiczu: "Jak na razie ten minister to chyba jeden z najlepszych ministrów, jakich pamiętam od '89 roku"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Na Dożynkach Miejskich w Sandomierzu pojawiły się słomiane kukły pary prezydenckiej

  • Wójt Tarnowa Podgórnego chciał pokazać skutki Polskiego Ładu. Wystawił „rachunek od Morawieckiego”

  • Daleszyce: Nie żyje kobieta i jej 4-letnie dziecko. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: interia.pl, onet.pl

Ada Rymaszewska

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Dolny Śląsk: Pożar nielegalnego składowiska odpadów. Ryzyko niebezpieczeństwa dla mieszkańców

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Nie żyje 16-letnia Wiktoria. Media donoszą, że była Polką

Czytaj więcej >

Wiadomości

Sejm uchwalił ustawę uszczelniającą handel w niedzielę

Czytaj więcej >

Wiadomości

Opatów: Nastolatkowie jechali do szkoły. Jeden nie żyje, dwoje trafiło do szpitala

Czytaj więcej >
tornado

Wiadomości

Pomorskie: Nad gminą Gniew pojawił się zalążek trąby powietrznej. Wiatr niszczył posesje mieszkańców

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Wpadka Andrzeja Dudy w Świnoujściu. Zapomniał o ważnej rzeczy

Czytaj więcej >