Goniec.pl > Wiadomości > Wołodymyr Zełenski podjął ważną decyzję. Odwołał ministra obrony
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 03.09.2023 22:07

Wołodymyr Zełenski podjął ważną decyzję. Odwołał ministra obrony

Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr Zełenski/Twitter (zrzut ekranu)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował dziś (3.09), że ze stanowiska został odwołany minister obrony Ołeksij Reznikow. Na jego miejsce zaproponował Rustema Umerowa, który obecnie jest szefem Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski odwołał Ołeksija Reznikowa ze stanowiska ministra obrony

Wołodymyr Zełenski przekazał swoją decyzję w wieczornym wystąpieniu. - Podjąłem decyzję o zmianie na stanowisku ministra obrony Ukrainy. Ołeksij Reznikow ma za sobą już ponad 550 dni wojny na pełną skalę. Uważam, że ministerstwo potrzebuje nowego podejścia i nowych formatów współpracy: zarówno z wojskowymi, jak i ze społeczeństwem - powiedział prezydent Ukrainy w nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych. 

Głowa państwa od razu wyjaśniła, kogo widzi na czele najistotniejszego obecnie resortu w państwie. - Na czele ministerstwa powinien stanąć Rustem Umerow. Rada Najwyższa dobrze go zna i Umerow nie potrzebuje dodatkowej prezentacji. Oczekuję, że parlament poprze tę kandydaturę - oznajmił Zełenski.

Czarne chmury nad Tadeuszem Rydzykiem. To pierwszy taki problem od lat

O potencjalnej zmianie mówiło się jeszcze w sierpniu

Prezydent Ukrainy potwierdził tym samym medialne doniesienia o planowanym odejściu Reznikowa. Portal Ukraińska Prawda spekulował jeszcze w sierpniu br., że Zełenski planuje zmianę na stanowisku ministra obrony. W mediach pojawiało się nazwisko Umerowa jako jego prawdopodobnego następcy. Prognozowano też, że Reznikow zostanie ambasadorem Ukrainy w Londynie.

Ołeksij Reznikow nie potwierdzał ani nie zaprzeczał doniesieniom. W wywiadzie dla agencji Ukrinform opublikowanym w niedzielę oświadczył, że “wszystkie decyzje co do ministerstwa obrony i MSZ podejmuje prezydent”.

Kim jest zaproponowany przez Zełenskiego Rustem Umerow?

Reznikow stał na czele ministerstwa obrony Ukrainy od listopada 2021 roku. Wielu ekspertów twierdzi, że skupiał się przeważnie na pracy z zagranicznymi partnerami, walczył o kolejne dostawy broni i nie czuwał nad tym, co dzieje się na zapleczu resortu. Wcześniej był wicepremierem ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych.

Z kolei Rustem Umerow był doradcą przywódcy Tatarów krymskich Mustafy Dżemilewa i po rosyjskiej agresji na wschodzie Ukrainy w 2014 roku oraz rozpoczęciu okupacji Krymu zajmował się kwestiami wymiany jeńców i uwolnienia więzionych w Rosji Ukraińców. 

Źródło: Wołodymyr Zełenski/Twitter