Goniec.pl
Screen Twitter/max seddon

Screen Twitter/max seddon

Tłumy Rosjan na Stadionie Łużniki w Moskwie. Wystąpienie Putina zostało nagle przerwane

18 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

W ósmą rocznicę aneksji Krymu na moskiewskim stadionie Łużniki pojawiły się tłumy Rosjan. Święto było wymówką do zademonstrowania poparcia dla Władimira Putina i wojny w Ukrainie. Na scenie miał przemawiać sam prezydent, choć jego wystąpienie zostało nagle przerwane.

O uroczystości na Stadionie Łużniki poinformował dziennikarz "Financial Times" Max Seddon na Twitterze. Sprawę opisują także "The Kiev Independent" i BBC.

Matka rosyjskiego żołnierza protestowała w Moskwie przeciwko wojnie w Ukrainie, musiała uciekać

Szczere słowa matki rosyjskiego żołnierza w Moskwie. Pokazała zdjęcie syna i uciekła

CZYTAJ DALEJ

Tłumy Rosjan świętują rocznicę aneksji Krymu na stadionie. Zostali przymuszeni?

Z ustaleń Seddona wynika, że na uroczystość Rosjanie zostali ściągnięci z całego kraju. Jedna z kobiet, która pojawiła się na opublikowanym przez niego nagraniu przyznała, że ktoś "zapakował ich do autobusu i przywiózł na miejsce".

Do podobnych informacji dotarł Will Vernon z BBC News Moscow. Dziennikarz rozmawiał z dziesiątkami osób, które stały w kolejce do wejścia na teren prokremlowskiej uroczystości. Wielu z nich powiedziało BBC, że pracują w sektorze publicznym. Mieli zostać zmuszeni do uczestnictwa w imprezie przez swoich pracodawców.

- Będę tu przez chwilę, a potem wyjdę. Myślę, że większość ludzi tutaj nie popiera wojny. Ja też nie - przyznał jeden z mężczyzn, który pracuje w moskiewskim metrze.

"The Kiev Independent" wskazuje, że na stadionie, który w 2018 r. był areną meczu finałowego Mistrzostw Świata w piłce nożnej, pojawiło się przynajmniej 81 tys. osób. Natomiast władze rosyjskie przekonują, że w wydarzeniu uczestniczyło więcej niż 200 tys. osób.

Władimir Putin zadzwonił do prezydenta Turcji, ujawnił żądania Rosji

Władimir Putin zadzwonił do prezydenta Turcji. Poznaliśmy nowe żądania Rosji

CZYTAJ DALEJ

Rosyjscy żołnierze zrywali ukraińskie flagi. Putin przemówił

Uczestnicy wydarzenia oglądali nagrania na telebimach. Na jednym z nich widać było rosyjskich żołnierzy, którzy zrywali ukraińskie flagi.W upamiętnieniu zajęcia Krymu wziął udział sam Władimir Putin. Gdy pojawił się na scenie, tłum krzyknął: "za świat bez nazizmu" i "za Rosję". Chwilę później przemówił do zgromadzonych na stadionie.

- Wiemy, co musimy zrobić dalej... na pewno zrealizujemy wszystkie plany, jakie poczyniliśmy. [...] To naprawdę było ludobójstwo. Zatrzymanie tego było celem operacji specjalnej - przekonywał prezydent, nawiązując do wojny w Ukrainie. W Rosji za używanie określenia "wojna" zamiast "specjalna operacja" w kontekście ostatnich wydarzeń w Ukrainie grozi do 15 lat więzienia.

W pewnym momencie przemówienie Władimira Putina zostało przerwane. - Zupełnym zbiegiem okoliczności operacja specjalna zaczęła się w dniu urodzin… - mówił prezydent, ale dalsza część zdania została urwana. W to miejsce wstawiono pieśń patriotyczną.Muzycy świętują rocznicę

Na scenie pojawili się również muzycy. Reprezentantka Rosji na Eurowizji w 2016 r. - Polina Gagarina, zaśpiewała piosenkę radzieckiego zespołu rockowego z lat 80. Jednak Seddon zauważył na Twitterze, że "nikt nie powiedział" piosenkarce, że zespół słynie z antywojennych utworów.Poza tym na scenie wystąpił również Nikołaj Rastorguev, rzekomo ulubiony artysta Władimira Putina. Piosenkę o oficerach armii odśpiewał Oleg Gazmanov.

Uroczystość prowadził Dmitrij Guberniew, który zajmuje się komentowaniem biathlonu. To właśnie on zaprezentował m.in. batalion separatystów w Donbasie.

Na sam koniec głos zabrała dziennikarka Margarita Simonyan, która przekonywała publiczność, że wydarzenie jest transmitowane na żywo. Jednak Max Seddon ma wątpliwości. "Jestem prawie pewien, że tak naprawdę było to godzinę temu", czytamy w jego wpisie na Twitterze.

Aleksiej Nawalny ujawnił, jak wygląda wnętrze obrzydliwie drogiego pałacu Władimira Putina

Władimir Putin myślał, że wszystko się ukryje? Wyciekły zdjęcia jego gigantycznej rezydencji

Dokument Aleksieja Nawalnego ujawnił prawdę na temat pałacu Putina, do którego Kreml usilnie nie chce się przyznać. Zdjęcia robotników zatrudnionych przy budowie i wykańczaniu pełnego przepychu, złota i prestiżowych marek budynku trafiły do sieci. Aquadyskoteka, podziemne lodowisko do gry w hokeja, meble warte fortunę i zapierający dech w piersiach widok na Morze Czarne - 16-piętrowy bunkier mający zdaniem rosyjskiego opozycjonisty należeć do Władimira Putina wydaje się wręcz nierealny.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Maria Zacharowa zaprzecza słowom Ławrowa? Chodzi o atak na szpital w Mariupolu

  • Ustawa o obronie ojczyzny z podpisem prezydenta. Kaczyński: "Nadchodzi czas czynów i gotowości do poświęceń"

  • Dziennikarz przeanalizował wystąpienia Władimira Putina. Zauważył ogromne zmiany

Źródło: BBC, wp.pl, goniec.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >