Goniec.pl

PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News

Rosyjskie media szerzą propagandę. Kłamią o "militaryzacji Polski"

17 Marca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Analityk dezinformacji przestrzega przed publikowaniem w mediach materiałów pokazujących przemieszczanie wojsk po Polsce, które wykorzystuje rosyjska propaganda. Ostrzega też przed aktywnością informacyjną Rosji, której celem jest powrót do granic NATO sprzed 1997 roku i stłumienie antyrządowych nastrojów.

Michał Marek z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa, autor monografii "Operacja Ukraina" i badacz dezinformacji, udzielił wywiadu portalowi WP. Wnioski, jakie wpłyną z jego wypowiedzi nie są optymistyczne i wskazują na zaciętą wojnę informacyjną, jaka rozgrywa się między Rosją a Zachodem.

Ogromna machina propagandowa

Zdaniem Michała Marka, tym, co z pewnością nie służy Polsce jest publikowanie w mediach społecznościowych nagrań i zdjęć pokazujących ruchy wojsk na wschodniej flance NATO.

Ostatnio dwa takie filmy, pochodzące z Polski i Niemiec, pojawiły się w rosyjskim serwisie Telegram i przedstawiały transport czołgów koleją oraz przejazd ciężarówek nocą. Wówczas stwierdzono, że są to przygotowania do prowokacji na granicy z Białorusią.

- Ich (Rosjan - red.) aparat propagandowy koncentruje się na narracji o rzekomej militaryzacji Polski, przeistaczania się naszego kraju "w bazę wojenną" NATO, że w naszym kraju są gromadzone "potężne siły uderzeniowe" - tłumaczy ekspert.

Rosjanie zamknięci w informacyjnej bańce

Jaki cel kryje się za takimi zabiegami? Zdaniem rozmówcy WP, przekaz ma dotrzeć do przeciętnych Rosjan i osłabić jakiekolwiek próby krytykowania działań wojskowych w Ukrainie i rządu, który może być oskarżany o sankcje gospodarcze i śmierć rosyjskich żołnierzy.

- W ten sposób rosyjskie media "sprzedają" historię, że cała Rosja musi się zjednoczyć wobec przygotowywanej wojny na znacznie większą skalę - mówi Marek.

Niestety, nie wiadomo ile z tej propagandy trafia do obywateli Rosji, ponieważ brak jakichkolwiek niezależnych badań obrazujących to zjawisko. Nie jest jednak tajemnicą, że większość z nich żyje w bańce informacyjnej, konsekwentnie budowanej przez Kreml.

Tym bardziej docenić należy działania takich osób, jak dziennikarka Marina Owsiannikowa, która w poniedziałek pojawiła się w telewizji z planszą , na której napisane było "Stop wojnie", "Oni was tu okłamują" i "Nie wierzcie propagandzie".

Kremlowskie media odgrażają się Polsce

Szerokim echem w rosyjskich mediach odbiła się również wtorkowa wizyta Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego w Kijowie .

Serwis "Prawda" stwierdził nawet, że "Polska nie wyciągnęła żadnych wniosków ze swoich trzech rozbiorów i usilnie próbuje zorganizować III wojnę światową, proponując 'misję pokojową' NATO na Ukrainie. (...) widocznie chcą IV rozbioru Polski lub po prostu autodestrukcji".

Nasz kraj nazwany został także wspólnikiem "banderowskiego reżimu", jak nazywa się władze w Kijowie, który wymaga denazyfikacji.

Jeszcze bardziej skandaliczne są słowa wojennego propagandysty rosyjskich mediów, Władimira Sołowjowa, która wprost mówi, że żąda cofnięcia infrastruktury NATO do stanu sprzed 1997 roku.

Według Michała Marka taka aktywność informacyjna Rosji sugeruje, iż jej celem strategicznym jest oderwanie Polski i państw bałtyckich od NATO.

- Obecnie jednak Rosja wydaje się zbyt słaba na to, aby podjąć się realizacji tych planów. Ponoszą ciężkie straty na Ukrainie. Mimo tego w kolejnych latach musimy liczyć się z rosyjskimi próbami destabilizacji sytuacji w naszym kraju - podsumowuje.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: WP

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Tajemniczy samolot nad głowami maszerujących w Warszawie. Ciągnął za sobą hasło
Czytaj więcej >

Wiadomości

Igor Tuleya odrzuca zarzuty wiceministra. Zapowiada podjęcie kroków prawnych
Czytaj więcej >

Polska

Boże Ciało 2023. Kościół podjął pilną decyzję, wierni powinni wiedzieć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Poseł Suwerennej Polski oskarża sędziów. Ich obecność na marszu 4 czerwca to złamanie konstytucji?
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowe wiadomości o Władimirze Putinie. Miał skulony trząść się ze strachu w łazience
Czytaj więcej >

Wiadomości

Papież Franciszek spełnił obietnicę. Rusza misja pokojowa w Ukrainie
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Polska

Jan Jałowczyk

Ojciec Kamilka z Częstochowy powalczy o opiekę nad Fabiankiem. Ważną decyzję podejmie sąd
Czytaj więcej >
Życie

Jan Jałowczyk

Jeśli poczekasz, możesz liczyć na 400 zł do emerytury. Znamy szczegóły
Czytaj więcej >
Polska

Jan Jałowczyk

Pacjenci płonęli żywcem przywiązani do łóżek? Prokurator ujawnia
Czytaj więcej >
Życie

Jan Jałowczyk

Banki podnoszą opłaty. Miliony Polaków dostaną po kieszeniach
Czytaj więcej >
Wiadomości

Jan Jałowczyk

Planujesz przelew w Boże Ciało? Jeśli się nie pospieszysz, zostanie tylko gotówka
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Wyrok TSUE: "Polska złamała traktat". Zbigniew Ziobro: "To wyrok łamie traktat"
Czytaj więcej >