Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] Rosjanie otworzyli ogień, korytarz humanitarny zablokowany. "Sytuacja jest katastrofalna"
Irmina Jach
Irmina Jach 06.03.2022 14:22

[ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] Rosjanie otworzyli ogień, korytarz humanitarny zablokowany. "Sytuacja jest katastrofalna"

Z ostatniej chwili czerwone
Goniec.pl

Trwa jedenasty dzień inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę. Mieszkańcy Mariupola wciąż znajdują się w tragicznej sytuacji - miastu grozi klęska humanitarna. Żytomierz przygotowuje się do walki. Ponad 66 tysięcy Ukraińców wróciło do kraju.

Dziękujemy za śledzenie relacji z dnia 6 marca. Zapraszamy do śledzenia nowej, znajdziecie ją TUTAJ.

22:53 Ukraińska Prawda: "Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony pokazała mapę miejsc czasowo kontrolowanych przez Federację Rosyjską".

22:45 Decyzją prezydenta Zełenskiego miasta Charków, Czernihów, Mariupol, Chersoń, Hostomel i Wołnowacha otrzymały tytuły "miast bohaterów" - przekazały ukraińskie media.

22:33 Z wyliczeń agencji Reuters wynika, że do tej pory rosyjskie służby zatrzymały ponad 4,3 tys. osób za udział w antywojennych wiecach. Kreml utrzymuje, że prowadzi w Ukrainie "operacją specjalną" i nie zezwala na publikowanie informacji o prowadzonej przez rosyjskie wojska zbrojnej inwazji na terenie Ukrainy.

22:27 Zdaniem doradcy szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy Wadyma Denysenko, cytowanego na łamach "Ukraińskiej Prawdy", w najbliższych dniach wojska rosyjskie podejmą próbę zajęcia Kijowa. - Na podejściach do Kijowa koncentruje się dosyć duża liczba rosyjskiego uzbrojenia i rosyjskich wojsk. Jesteśmy świadomi, że bitwa o Kijów to kluczowa bitwa następnych dni - przekazał Denysenko.

22:19 "Dziś jest Niedziela Przebaczenia. Ale nie wybaczymy setek ofiar i tysięcy cierpień. I Bóg nie wybaczy. Ani dzisiaj. Ani jutro. Nigdy. I zamiast przebaczenia będzie Dzień Sądu. Jestem tego pewny" - oznajmił prezydent Wołodymyr Zełenski w kolejnym orędziu do rodaków.

22:08 Dzisiaj o godzinie 20:00 liczba osób, które uciekły do Polski przed wojną w Ukrainie, przekroczyła milion - przekazało MSWiA.

22:01 Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył w niedzielę, że prezydent Rosji Władimir Putin jest „zbrodniarzem wojennym” za doprowadzenie do „katastrofalnej sytuacji humanitarnej”, w jakiej znalazł się naród ukraiński.

21:55 Kreml tworzy kolejne absurdalne insynuacje przeciwko Ukrainie - ocenił w niedzielę na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. „Moskwa twierdziła, że Ukraina buduje broń atomową, zagrażając Rosji" - stwierdził.

21:45 Rzecznik prasowy Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej Vasil Banescu nazwał prezydenta Rosji Władimira Putina antychrystem w związku z prowadzoną przez Kreml „okropną i nieuzasadnioną” wojną przeciwko Ukrainie. Skrytykował też patriarchę Moskwy i Wszechrusi Cyryla za brak potępienia przez niego rosyjskiej inwazji.

21:33„Na Ukrainie zginęło już co najmniej 38 dzieci. A ta liczba może teraz jeszcze wzrosnąć [...]! Jeśli Rosjanie mówią, że nie prowadzą wojny z ludnością cywilną, to pokażcie im te zdjęcia! To są twarze dzieci, które nigdy nie dorosną” - napisała Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska, publikując poruszające zdjęcia w mediach społecznościowych. Pokazała twarze najmłodszych ofiar wojny oraz opisała ich historie.

21:26 Popularny serwis muzyczny Spotify przestaje działać w Rosji

21:20 Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko w rozmowie z BBC zaapelowała o „zamknięcie nieba” nad Ukrainą. Jak dodała, Ukraina docenia surowe sankcje nałożone na Rosję od początku inwazji, ale Ukraina potrzebuje dalszej „poważnej pomocy". - Tą pomocą jest zamknięcie nieba nad Ukrainą  - powiedziała w rozmowie z BBC.

21:00 - Rosjanie ściągnęli do miejscowości w okolicach Kijowa dużą liczbę wojsk. W następnych dniach najprawdopodobniej prezydent Rosji Władimir Putin podejmie próbę zajęcia stolicy Ukrainy - przekazał doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany w niedzielę przez portal "Ukraińska Prawda".

20:45 - Liczba uchodźców, którzy przybyli do Polski z Ukrainy, przekroczyła milion - podała Straż Graniczna.

20:30 W wielu regionach Ukrainy zawyły w niedzielę wieczorem alarmy przeciwlotnicze. W Czernihowie na północy kraju trwa ostrzał we wszystkich dzielnicach - podaje agencja Ukrinform.

20:13 Rosyjskie oskarżenia wobec Ukrainy o złamanie porozumienia o zawieszeniu broni w oblężonym Mariupolu są prawdopodobnie próbą zmniejszenia własnej odpowiedzialności za ofiary wśród ludności cywilnej - oceniło dziś po południu brytyjskie ministerstwo obrony.

20:00 Rada Najwyższa Ukrainy poinformowała, że podczas ewakuacji w Irpieniu Rosjanie ostrzeliwali rodzinę. Zginęli rodzice i dwójka dzieci. - Jedyne, co zrobiła ta rodzina, to próba ucieczki z wojny. Rosjanie nie dawali im żadnych szans - czytamy.

19:50 - Stany Zjednoczone dały "zielone światło" państwom NATO, jeśli te zdecydują się dostarczyć Ukrainie myśliwce - zapewniał Antony Blinken w rozmowie z CBS News.

19:40 Premier Włoch Mario Draghi podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim zapewnił go o solidarności i wsparciu dla jego "przynależności do rodziny europejskiej". O rozmowie polityków poinformowała w niedzielę na Twitterze Kancelaria Premiera w Rzymie.

19:15 Z informacji przekazanych za pośrednictwem Telegramu przez telewizję Ukraina 24 wynika, że mer podkijowskiej Buczy Anatolij Fedoruk doznał obrażeń z rąk kadyrowców. Wcześniej włodarz miasta informował o trwających w mieście od kilku godzin starciach z siłami rosyjskimi oraz wejściu do miasta czeczeńskich pododdziałów.

19:05 W Kijowie wyją syreny przeciwlotnicze.

19:00 W rosyjskich ostrzałach w Irpieniu zginęło podczas ewakuacji w niedzielę ośmioro cywilów - przekazał mer tego miasteczka w obwodzie kijowskim Ołeksandr Markuszyn.

18:50 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ponownie zaapelował o to, by NATO zamknęło przestrzeń powietrzną nad Ukrainą. Zasugerował jednocześnie, że Zachód jest współodpowiedzialny za to, co dzieje się na terenie kraju.

18:45 Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że kraje członkowskie NATO mogą wysyłać na Ukrainę swoje myśliwce.

18:35 Szef Rady Europejskiej Charles Michel: "Rasizm na polsko-ukraińskiej granicy to rosyjska propaganda".

18:25 Wołodymyr Zełenski: "Kontynuuję dialog z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. Poinformowałem o skontrowaniu agresora. Potępiliśmy terroryzm nuklearny i zbrodnie wojenne Rosji. Omówiliśmy dalsze zaostrzenie sankcji wobec Rosji i uzgodniliśmy kolejne wspólne kroki".

18:12 Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał w niedzielnej rozmowie telefonicznej Władimira Putina do zakończenia "operacji militarnych" na Ukrainie, umożliwienia pomocy humanitarnej i zapewnienia ochrony ukraińskim elektrowniom jądrowym.

18:00 Wołodymyr Zełenski: "Rozmawiałem z włoskim premierem Mario Draghim o walce z rosyjską agresją. Poinformowałem go o zbrodniach Rosji na ludności cywilnej, o terroryzmie nuklearnym. Poruszyliśmy kwestię poparcia dla Ukrainy i rozpatrzenia naszego wniosku o członkostwo w Unii Europejskiej".

17:40 Władze obwodu charkowskiego poinformowały wieczorem w niedzielę o zestrzeleniu rosyjskiego myśliwca Su-25 nad miastem. Według portalu Hromadske rosyjska rakieta trafiła w wieżę telewizyjną w Charkowie. Informacja nie została oficjalnie potwierdzona.

17:25 - Rosjanie strzelali do mieszkańców wsi Jasnohorodka w obwodzie kijowskim, pięć osób zginęło - poinformowało w niedzielę MSW Ukrainy.

17:13 Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała w niedzielę na antenie amerykańskiej telewizji CNN, że należy przeprowadzić dochodzenie w sprawie tego, czy Rosja popełniła zbrodnie wojenne na Ukrainie.

16:55 Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotka się we wtorek we Francji z prezydentem Emmanuelem Macronem. Celem spotkania będzie dalsza koordynacja działań związanych z rozpoczętą 24 lutego przez Rosję inwazją na Ukrainę - poinformował w niedzielę rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Ned Price.

16:45 Straż Graniczna poinformowała, że od momentu rozpoczęcia wojny w Ukrainie, polską granicę przekroczyło 964 tysięcy osób. Najwięcej Ukraińców przekracza granicę z Polską w Medyce i w Korczowej.

16:35 Miasteczko Irpień pod Kijowem zostało pozbawione dostaw gazu w związku z uszkodzeniem gazociągu przez rosyjski pocisk rakietowy - poinformował szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba. 

16:24 Antony Blinken: "Mamy bardzo wiarygodne raporty o celowości przeprowadzanych przez rosyjskie wojsko ataków na obiekty cywilne na Ukrainie".

Szef amerykańskiej dyplomacji zapewnił, że Waszyngton dokumentuje doniesienia o rosyjskich atakach na cele cywilne, by udostępnić je odpowiednim instytucjom badającym potencjalne popełnienie zbrodni wojennych.

16:10 Na terenie ukraińskich elektrowni atomowych w Czarnobylu i Zaporożu są rosyjskie wojska, a personel jest terroryzowany - przekazał szef koncernu Enerhoatom Petro Kotin, cytowany przez portal Suspilne.

- I na czarnobylskiej, i na zaporoskiej elektrowni atomowej przebywają obecnie rosyjscy najeźdźcy. Zajęli te dwa obiekty - czytamy.

16:00 Rzecznik  prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn ponowił w niedzielę wezwanie MON, by nie upubliczniać zdjęć, filmów i  informacji o żołnierzach w Polsce, zarówno polskich jak i sojuszniczych sił.

15:55 Turecki minister obrony Hulusi Akar w rozmowie telefonicznej ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem przekazał, że "zawieszenie  broni na Ukrainie, nawet na ograniczony czas, jest konieczne, aby  bezpiecznie ewakuować cywilów ze strefy wojny i dostarczyć pomoc  humanitarną".

15:49 - Prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył w niedzielę "ukraińskich radykałów" o incydent z 3 marca w elektrowni atomowej w Zaporożu na Ukrainie - poinformował Kreml. 

Oskarżenie miało paść podczas rozmowy Putina z prezydentem Francji. Prezydent Rosji oskarżył także Ukrainę o uniemożliwienie cywilom opuszczania Mariupola.

15:39 Lotnisko w Winnicy po ostrzale rakietowym. 

15:30 "Ukraińska Prawda", powołując się na dane z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, poinformowała, że od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę do domów wróciło ponad 140 tysięcy Ukraińców, z czego 80 procent to mężczyźni.

15:10 O ostrzale cywilów podczas ewakuacji Irpenia donosi również "The Telegraph".

15:00 Szef Sztabu Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że "podczas ewakuacji ludności cywilnej w Irpeniu rosyjskie wojsko zaatakowało ogniem moździerzowym, zabijając dwoje dzieci".

14:55 Dmytro Kuleba: "Putin kontynuuje swoje tchórzliwe i barbarzyńskie ataki rakietowe, bombardowanie cywilów z powietrza. Pomóż nam zamknąć niebo i ratować życie! Zapewnij obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową, samoloty bojowe! Zatrzymaj rosyjski terroryzm".

14:51 Osiem rakiet uderzyło w lotnisko w Winnicy. Prezydent Zełenski ponowił apel o wprowadzenie nad Ukrainą strefy zakazu lotów. 

14:45 "Ukraińska prawda" opublikowała nagranie przedstawiające skutki ataku rakietowego na lotnisko w Winnicy. Według wstępnych informacji rakiety zostały wystrzelone z okolic Naddniestrza.

14:41 Co najmniej dwie osoby zginęły, a wiele zostało rannych w rosyjskim  ostrzale bloków mieszkalnych w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy -  poinformował w niedzielę szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

14:33 Ambasador Ukrainy w Polsce: "Atak rosyjski jest jednym z najbardziej brutalnych w tym stuleciu. Niszczą infrastrukturę, kulturę, ziemię. Zabijają cywilów i dzieci. Jestem dumny z tego, że mój naród stawi czoło temu agresorowi". 

14:30 Michał Dworczyk: "Uruchamiamy centralną, rządową platformę koordynacji pomocy humanitarnej. Większość obywateli Ukrainy, którzy zostali w kraju, w domach, chce walczyć i my dla nich również organizujemy od pierwszego dnia wojny pomoc. Na dwóch przejściach na granicy polsko-ukraińskiej: Dorohusk-Jagodzin i Korczowa-Krakowiec uproszczone zasady transportu pomocy humanitarnej samochodami ciężarowymi".

14:20 Michał Dworczyk: "Od 11 dni toczy się wojna na Ukrainie. W ramach prowadzonych działań przez wojska rosyjskie są mordowani cywile i niszczona infrastruktura. Setki tysięcy Ukraińców opuszczają kraj, część z nich trafia do Polski i tu udzielamy im pomocy". 

14:10 Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się w Kiszyniowie z premier Natalią Gavrilitą, która apelowała o międzynarodową pomoc w związku z ponad 120 tysiącami uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają obecnie na terenie Mołdawii. Premier zwróciła się też z prośbą o międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa przed potencjalną rosyjską agresją.

14:00 Dramatyczna sytuacja w Mariupolu. Gwardia Narodowa Ukrainy przekazała za pośrednictwem Telegramu, że "dziś powtórzyła się wczorajsza sytuacja i rosyjscy żołnierze otworzyli ogień". Zawieszenie broni miało potrwać od 10:00 do 21:00 czasu lokalnego. Organizacja Lekarze bez Granic (MSF) donosi, że sytuacja w tym mieście  "pogarsza się z dnia na dzień", a mieszkańcy mają "bardzo duże  problemy z dostępem do wody pitnej" 

Korytarz humanitarny
Justin Yau/Sipa USA/East News