Goniec.pl > Wiadomości > Wojna w Ukrainie. Pracowniczka OBWE zginęła, gdy dostarczała zapasy rodzinie
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 03.03.2022 08:18

Wojna w Ukrainie. Pracowniczka OBWE zginęła, gdy dostarczała zapasy rodzinie

Charków. Pracownica OBWE zginęła podczas niesienia pomocy
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE HANDOUT/AFP/East News

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) przekazała tragiczne wieści. Maryna Fenina, która dostarczała zapasy dla swej rodziny w mieście, zginęła. Kobieta została zabita podczas ostrzału Charkowa.

Maryna Fenina, która pracowała dla misji OBWE monitorującej sytuację na Ukrainie, zginęła, „gdy dostarczała zapasy dla swej rodziny w mieście, które stało się strefą wojny” - podaje komunikat Organizacji.

Wojna w Ukrainie. Trwają walki w Charkowie

Trwa kolejny dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Toczą się ciężkie walki o położony na wschodzie Ukrainy Charków - miasto jest pod nieustannym ostrzałem. Jak donoszą media, są duże straty wśród ludności cywilnej.

Do Charkowa zbliżają się kolumny rosyjskich czołgów, w samym mieście siły ukraińskie walczą z grupami rosyjskich dywersantów - powiedział w środę po południu w wywiadzie dla BBC mer miasta Ihor Terechow. Dodał jednak, że mieszkańcy Charkowa są zjednoczeni i nie poddadzą się bez walki.

W środę, 2 marca, szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow poinformował, że w ciągu ostatniej doby w ostrzeliwanym przez Rosjan Charkowie zginęło co najmniej 21 osób, a 112 zostało rannych. Wcześniej tego samego dnia, strona ukraińska informowała o odpartym ataku na szpital wojskowy w mieście. Przekazano również, że rosyjskie rakiety uszkodziły m.in. budynek rady miejskiej, uniwersytetu i uczelni wojskowej.

Wojna w Ukrainie. OBWE wydało komunikat

„Maryna została zabita, gdy starała się zapewnić zapasy dla swojej rodziny w mieście, które zamieniło się w strefę wojny. [...] Nasze najgłębsze kondolencje i wyrazy współczucia kierujemy do rodziny Maryny. Maryna była cenionym członkiem naszego zespołu, a nasi koledzy w Ukrainie pozostają w bliskim kontakcie z jej rodziną, oferując nasze wsparcie” - czytamy w komunikacie OBWE.

Przedstawiciele OBWE dodają, że „pomimo ponawianych apeli całej społeczności międzynarodowej, a także OBWE, niesprowokowana operacja wojskowa przeciwko Ukrainie trwa nadal. Zdecydowanie potępiamy wzmożony ostrzał ośrodków miejskich, powodujący śmierć i obrażenia wśród ludności cywilnej".

Od kilku dni w sieci krąży nagranie, przedstawiające atak rakietowy na jeden z budynków znajdujących się w centrum Charkowa. Nagranie udostępniamy poniżej:

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: onet.pl