Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Zdrowie > Zmiana czasu ma poważne skutki, lista jest długa. Konsekwencje są poważniejsze, niż się wydaje
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 25.10.2024 14:13

Zmiana czasu ma poważne skutki, lista jest długa. Konsekwencje są poważniejsze, niż się wydaje

zegarek
Fot. Unasplahs.com/Brad Neathery

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi już za chwilę. Zegarki zostaną przestawione z godziny 3 na 2, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się dłuższym snem. Tymczasem przyszłość tego zwyczaju wciąż stoi pod znakiem zapytania, na co wpływ mają także same konsekwencje zmiany czasu. Jak się okazuje, lista nagatywnych skutków jest długa.

Zmiana czasu 2024

Wielkimi krokami zbliża się zmiana czasu z letniego na zimowy. Już w nocy z 26 na 27 października przestawimy zegarki z 3 na 2. Będziemy mogli dzięki temu pospać o godzinę dłużej, jednak nie pozostaje to bez wpływu na nasz organizm. Konsekwencje dla naszego zdrowia są poważniejsze, niż mogłoby się wydawać. 

ZOBACZ: Zaskakujące, jaka będzie tegoroczna zima. Czegoś takiego nie było od lat, prognozy mówią jasno

Zamontował fotowoltaikę na swoim balkonie. Trudno uwierzyć, jaki rachunek dostał po 3 latach

Wpływ zmiany czasu na zdrowie

Dlaczego przestawiamy zegarki? Zmiana czasu ma na celu efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego poprzez przesunięcie aktywności ludzi w ciągu dnia. Pierwszym krajem na świecie, w którym zmieniono czas, były Niemcy. Było to 30 kwietnia 1916 roku, a w Polsce po raz pierwszy zegarki przestawiono w 1997 roku. 

Teraz przyszłość zmiany czasu stoi pod dużym znakiem zapytania. Unia Europejska zadecydowała o zniesieniu zmiany czasu, a ostatni raz zegarki mieliśmy przestawiać w 2021 roku. Zmiany nie weszły jednak w życie w związku z wybuchem pandemii, po którym UE zmieniła swoje priorytety. Od tego momentu sprawa stoi w miejscu. Jednym z ważnych argumentów, które stoją za zniesieniem zmiany czasu, są negatywne skutki dla zdrowia. Ich lista jest zaskakująco długa. 

ZOBACZ: Nawet 6246,13 zł dodatku do emerytury. ZUS wypłaci pieniądze tylko dwóm rocznikom

Czy zmiana czasu szkodzi zdrowiu?

Rozróżnienie czasu na zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie, a jego wpływ na człowieka został gruntowanie przebadany. Zmiana czasu dwa razy do roku powoduje zaburzenia w powiązanych ze sobą czasach: słonecznym, urzędowym (zegarowym) oraz biologicznym człowieka. Zmiana czasu urzędowego z zimowego na letni skraca długość snu, przez co niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. W dłuższej perspektywie może skutkować obniżeniem wydajności w pracy lub szkole, zaburzeniami snu, pogorszeniem zdrowia, a nawet obniżeniem się średniej długości życia. Jak podawała w wynikach swojej analizy prof. Irena Iskra-Golec z SWPS, dwukrotna zmiana czasu w ciągu roku wiąże się z większą ilością wypadków, a nawet częstszymi atakami serca.