Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Ogromne zmiany dla milionów Polaków. Koniec z tym ogrzewaniem, padła konkretna data
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 15.10.2024 19:58

Ogromne zmiany dla milionów Polaków. Koniec z tym ogrzewaniem, padła konkretna data

kaloryfer
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Miały być lepszą alternatywą, a już niedługo być może odejdą w zapomnienie. Kotły gazowe, które zakupiono w Polsce dzięki dotacjom z programu “Czyste Powietrze”, zgodnie z planami Unii Europejskiej najprawdopodobniej będą musiały zniknąć z domów. Wszystko to ma mieć miejsce w ciągu kilkunastu lat, plan podzielono na etapy. 

Unia Europejska zakaże kotłów gazowych?

Unia Europejska zapowiada wielkie zmiany ws. ogrzewania piecami gazowymi w państwach członkowskich. Dotychczas dzięki dotacjom z programu "Czyste Powietrze" zakupiono w Polsce około 230 tys. kotłów gazowych. Wiadomo już, że najprawdopodobniej będą one musiały zostać zlikwidowane do 2040 r. Od 2025 r. wstrzymane zostanie natomiast dofinansowanie na wymianę ogrzewania na gazowe.  

ZOBACZ: Chcesz dostawać 4 tysiące emerytury? Tyle musisz dzisiaj zarabiać

Przykra wiadomość dla każdej Polki i Polaka. Chodzi o ceny paliwa

Koniec pieców gazowych w UE, podano ostateczny termin

Nowelizacja dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków oraz porozumienia między Komisją Europejską, europarlamentem i Radą UE zakłada, że od 2030 r. kotły gazowe przestaną być montowane w nowych budynkach. Trzy lata wcześniej energia z nich zostanie obłożona dodatkową opłatą w związku z uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla w budownictwie – ETS 2. Czy wymiana pieca będzie konieczna?

ZOBACZ: Auchan ostrzega klientów. ”Produkt może wywołać problemy zdrowotne”

Specjalna opłata dla milionów Polaków

Decyzja Unii Europejskiej dotknie milionów Polaków, w tym tych, którzy musieli wymienić piece starego typu, tzw. kopciuchy, na kotły na biomasę lub piece gazowe. Komisja Europejska nie wyjaśniła jednak, jaki los czeka już zamontowane piece gazowe. To, czy będą one mogły działać także po 2040 roku, wciąż stoi pod znakiem zapytania. Pewny jest już natomiast obowiązek uiszczenia opłaty ETS 2.