Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Wielu seniorów otrzyma dodatek. Nawet 1,2 tys. więcej do emerytury
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 06.06.2024 20:30

Wielu seniorów otrzyma dodatek. Nawet 1,2 tys. więcej do emerytury

pieniądze
Fot. Iberion

Świetna wiadomość dla seniorów. ZUS właśnie poinformował, że na wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca może skorzystać ok. 150 tys. osób, które złożyły wniosek o wcześniejszą emeryturę przed 1 stycznia 2013 r., a prawo do emerytury powszechnej nabyły po 2012 r. Ich świadczenie wzrośnie o ok. 1,2 tys., a kwota wyrównania wyniesie 64 tys. zł.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. wcześniejszych emerytur. Niektórzy skorzystają

Trybunał Konstytucyjny wydał we wtorek wyrok w sprawie wcześniejszych emerytur. Orzeczono, że niekonstytucyjny jest przepis, który pozwala na pomniejszenie świadczenia emerytalnego, gdy dana osoba skorzystała z przejścia na wcześniejszą emeryturę. Wyrok dotyczy art. 25 ust. 1b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W zakresie, w jakim dotyczy osób, które złożyły wniosek o przyznanie świadczeń, o których mowa w tym przepisie, przed 6 czerwca 2012 r., ma być niezgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Waloryzacja emerytur. Tyle w czerwcu dostaną emeryci

Orzeczenie ws. emerytów, którzy wcześniej przeszły na emeryturę

Trybunał orzekł, że osoby ubezpieczone, które zdecydowały się na korzystanie z wcześniejszej emerytury, nie miały w momencie podejmowania decyzji świadomości o skutkach prawnych, jakie może ona wywołać względem ich przyszłych uprawnień dot. emerytury powszechnej. Nie mogli przewidzieć, że przejście na emeryturę wcześniej poskutkuje u nich pomniejszeniem kapitału o pobrane świadczenia.

Zgodnie z orzeczeniem świadczeniobiorcy mieliby występować z wnioskami o wznowienie postępowania na zasadach ogólnych. W sprawie głos zabrał już Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZOBACZ: Świetna wiadomość dla emerytów. Od 1 czerwca obowiązują nowe limity

ZUS: na wyroku może skorzystać ok. 150 tys. osób

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza, że ponowne przeliczenie obejmie ok. 150 tys. osób. Jak podaje portal infor.pl, chodzi o kobiety urodzone między 1949-1959 (za wyjątkiem rocznika 1953, który ujęto w innym wyroku), a także mężczyzn z roczników 1949-1952 i 1954. Wszystko przez to, że osoby te złożyły wniosek o wcześniejszą emeryturę przed 1 stycznia 2013 r., a prawo do emerytury powszechnej nabyły po 2012 r. Przeciętna podwyżka świadczenia wyniosłaby 1191 zł, natomiast kwota wyrównania – 64 075 zł.

Według szacunków ZUS-u (opracowanych w czasie poprzedniego kierownictwa), wprowadzenie od 1 stycznia tego roku nowych zasad obliczeń emerytur oznaczałoby wzrost wydatków dla budżetu państwa od 2,3 mld w bieżącym roku do 2,6 mld zł w 2033 r. Koszt wyrównania wyniósłby w styczniu 2024 r. ponad 9,5 mld zł.