Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > ZUS zwiększy emerytury nawet o 730,13 zł. Ujawniono oficjalne wyliczenia
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 18.06.2024 12:01

ZUS zwiększy emerytury nawet o 730,13 zł. Ujawniono oficjalne wyliczenia

ZUS pieniądze
Fot. Iberion

Świetna wiadomość dla seniorów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzi w czerwcu waloryzację środków na kontach i subkontach. Chodzi o ponad 700 zł zysku. Warto jednak pamiętać, że z waloryzacji kapitału nie mogą skorzystać osoby, które już pobierają emeryturę.

Czerwcowa waloryzacja środków w ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza waloryzację kapitału każdego roku w czerwcu. Tej podlegają środki na koncie emerytalnym, kapitał początkowy oraz składki na subkoncie. Na wyższe świadczenia może liczyć około 300 tys. seniorów, którzy nabędą prawo do emerytury w ciągu 2024 roku.

Kontrolerzy Poczty Polskiej zapukają do drzwi w całym kraju. Sprawdzają jedną rzecz

Dodatkowe 700 zł do emerytury

Prezes ZUS poinformował, że ”w przypadku osoby, która zgromadziła na swoim koncie 450 tys. zł kapitału, tegoroczna waloryzacja składek pozwoli obliczyć emeryturę wyższą nawet o ponad 250 zł (dla osoby w wieku 60 lat) lub ponad 300 zł (dla osoby w wieku 65 lat)”. Jak się okazuje, waloryzacja może przynieść jeszcze większe korzyści. Zgodnie z wyliczeniami Piotra Juszczyka, głównego doradcy podatkowego w firmie inFakt.pl dla WP Finanse, niektórzy mogą otrzymać nawet 730 zł dodatkowych środków do świadczenia. Kluczowy jest jednak czas przejścia na emeryturę.

ZOBACZ: Ksiądz wystosował zaskakujący apel. ”Dawaj dziesięcinę”. Nagranie niesie się po Polsce

Skorzystasz, jeśli przejdziesz na emeryturę w lipcu

Dla osób zastanawiających się nad przejściem na emeryturę zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zgłosić się w lipcu. Po czerwcowej waloryzacji zgromadzony kapitał będzie wyższy, a im wyższy kapitał emerytalny, tym wyższa emerytura - zasada ta jest prosta. Dodatkowo zmniejsza się średni wiek trwania życia – wyjaśnił Piotr Juszczyk dla WP Finanse.

Przykładowo senior, który zgromadził kapitał początkowy w wysokości 1 mln zł i zdecydowałby się na przejście na emeryturę w czerwcu, będzie miał wyliczoną emeryturę w wysokości 4468,30 zł. Jeśli zaczeka i złoży wniosek już w lipcu, jego środki zostaną zwaloryzowane o 114,87 proc, i wyniosą 1 148 700 zł, co przełoży się na emeryturę w wysokości 5 264,44 zł.